Найгучніші викрадення з музеїв України та світу

— 8 серпня 2008, 19:22

За роки незалежності в України викрадали картину Іллі Рєпіна "Український пейзаж" з Тернопільського художнього музею (щоправда згодом її було знайдено і повернено музею), шаблю Богдана Хмельницького, подаровану йому польським королем, з Переяслав-Хмельницького історико-культурного заповідника, прижиттєве видання книги Миколи Коперника "Про обертання небесних сфер" з Національної бібліотеки України ім. Вернадського, роботи Марії Примаченко і Тетяни Яблонської, повідомляє УНІАН.

"Газета 24" склала перелік найрезонансніших викрадень з українських музеїв:

Львівська картинна галерея, 1992рік

Озброєнні злочинці розстріляли двох робітників музею: мистецтвознавця Дмитра Шелеста та зам директора Ярослава Вол чека. Були вкрадені роботи Яна Матейко та Артура Гротгера. Основна версія - замовлення. Згодом зазначалось, що ці картини зустрічалися у західних каталогах.

Чернігівський державний художній музей, 1996, 1997, 1998 роки

РЕКЛАМА:

В 1996 році вкрадено картину, приблизна вартість якої $150 тис.

В 1997 році двоє озброєних злочинців зв'язали охоронця, вимкнули сигналізацію та винесли зі сховища 10 робіт європейських майстрів.

В 1998 році з експозиції зникли сім робіт російських та європейських художників, серед яких - відомий "Портрет дівчини в білому чіпці" Жана Батиста Греза, вартість якого близько $500 тис. Цей випадок було розкрито через три роки, коли викрадач спробував продати роботи.

[L]Яготинський художній музей, 2006 рік

Грабіжники скористалися тим, що після третьої ночі у місті вимикають освітлення вулиць. Потрапивши до музею, вони винесли звідти 33 роботи, в тому числі твори Тетяни Яблонської, Миколая Глущенко та Віри Куліби.

Через поспіх злочинці загубили шість картин. Інші шукають дотепер. Пошук ускладнюється й тим, що в музеї не знайшлося ні репродукцій, ні опису вкрадених робіт.

Десятка найгучніших викрадень творів мистецтва в світі

Викрадання витворів мистецтва стало прибутковим бізнесом у всьому світі. І гарантованим від нього не може бути жоден музей світу. 10 найгучніших злочинів оцінюються фахівцями в 600 мільйонів доларів.

1. 7-10 тисяч артефактів, викрадені з музеїв Іраку, 2003 р.

2. Крадіжка 12 картин з Isabella Stewart Gardner Museum в Бостоні, 1990 р., серед яких картини Вермеєра, Рембрандта, Едуарда Мане, Говарта Флінка та інших художників.

3. Дві картини Ренуара і "Автопортрет" Рембрандта, викрадені з Національного музею Швеції, 2000 р.

4. Крадіжка картин Едварда Мунка "Мадонна" і "Крик" з музею Мунка в Осло, 2004 р.

5. Крадіжка золотої скульптури "Сальєрі" Бенвенутто Челліні з Віденського історико-художнього музею, 2003 р.

6. Крадіжка картини Караваджо "Різдво зі святими Франциском і Лоренцо", 1969 р.

7. Крадіжка скрипки Страдіварі з приватної колекції в Нью-Йорку, 1995 р.

8. Крадіжка двох картин Вінсента Ван Гога "Церков у Нью нені" та "Берег у Схевенінгені" з музею Ван Гога в Амстердамі, 2002 р.

9. Крадіжка картини Сезанна "Вид Овер-сюр-Уаз" з галереї в Оксфорді, 1999 р.

10. Крадіжка картини Леонардо да Вінчі із замку в Шотландії, 2003 р.

Надія на щасливе повернення є

Повернення картин Едварда Мунка "Мадонна" і "Крик" в 2006 році перетворилося на національне свято. Фото liveinternet.ru

"Як показує досвід багатьох країн, зараз вдається повернути колекційні твори мистецтва не одразу по гарячих слідах, а навіть через кілька років. Шанси звичайно є", - оптимістично зауважує експерт Ради Європи з питань культури Олександр Буценко.

Таку щасливу долю мають номінанти вищенаведеного рейтингу, що посідають 4-те місце - картини Едварда Мунка "Мадонна" і "Крик", що були винесені серед дня з музею в Осло. Слід зазначити, що ці картини є символом норвезького мистецтва.

Після цього музей Мунка зачинявся на декілька місяців для повного оновлення систем охорони, повідомляв The Guardian.

Повернення відомих полотен за 2 роки після викрадення перетворилося на національне свято. Співробітники музею плакали від щастя, а місцева галерея, у якій художник виставлявся ще за життя, пригощала відвідувачів шампанським.

За матеріалами УНІАН, "Газети 24" та The Guardian

Реклама:

Головне сьогодні