Вагітним можна пити алкоголь. Але трішки
"Зрідка" - це два келихи в тиждень. Обстеження 12,5 тисяч трирічних дітей показало, що таке вживання алкоголю в період вагітності навіть знизило ризик деяких захворювань, повідомляє ВВС.
Однак фахівці Університетського коледжу, що у Лондоні, не одностайні щодо користі такого дослідження: усуне воно зайві страхи жінок або ж, навпаки, відіб'є в них необхідну обережність?
Згубний вплив, який має тривале пияцтво у період вагітності на здоров'я плоду, вже давно доведений. Добре вивчений також так званий "алкогольний синдром плоду", що призводить до розумової і фізичної відсталості дитини.
Можна розслабитися?
Дослідження почалося три роки тому, коли співробітники Університетського коледжу в Лондоні опитали матерів 9-місячних дітей - скільки спиртного вони вживали під час вагітності.
З тисяч опитаних матерів 63% заявили, що не брали в рот ні краплі спиртного поки були вагітні, 29% вживали алкоголь до 2 порцій на тиждень, 6% - у помірній кільоксті, а 2% виявилися майже п'яницями.
Коли діти підросли і досягли трирічного віку, дослідники знову повернулися до тих самих сімей, щоб оцінити ступінь розвитку дітей, їхню поведінку та здатність до навчання.
Виявилося, що для хлопчиків, чиї мами в період вагітності "злегка вживали" спиртне, ризик виникнення проблем у розвитку виявився на 40% нижчим, ніж у синів тих, хто не пив алкоголь взагалі. Ймовірність того, що дитина буде гіперактивною, для цих хлопчиків знижується на третину.
Такі дітки також показали більш високий результат у словникових тестах і тестах на впізнавання квітів, форм, букв і цифр.
Дівчатка, що народилися у жінок, які іноді споживали алкогольні напої, виявилися на 30% емоційно урівноваженіші, ніж доньки матерів, які не брали й краплі спиртного всі 9 місяців вагітності.
Щоправда, дослідники вказують, що тут могли зіграти свою роль ситуація в родині і соціальні умови.
Результати дослідження опубліковані в "Міжнародному журналі епідеміології" (International Journal of Epidemiology).
"Ми встановили, що вживання алкоголю в малих кількостях вагітними жінками не збільшує ризик відхилень у поведінці та розумовому розвитку майбутньої дитини", - говорить доктор Івонн Келлі, яка керувала дослідженням.
"Це частково можна пояснити тим, що люди, що дозволяють собі час від часу випити пару келихів, легкі в спілкуванні з людьми. Соціальні переваги в даному випадку мають більше значення, ніж медичний ефект від малих доз алкоголю, схожий на той, що спостерігають кардіологи", - пояснює Келлі.
"Ймовірно, що матері, які іноді випивають, почувають себе більш розслаблено, і це благотворно впливає на поведінку та пізнавальні здібності їхніх дітей", - додає дослідниця.