"Чорні вдови" в Україні активізувались
Однак наскільки активнішими є хижаки цьогоріч не відомо. У прес-службі Міністерства охорони здоров'я повідомили, що статистику укусів каракуртами не ведуть. Точно можна сказати, що зараз у них період активності і всі, хто опиниться на їхньому шляху у смертельній небезпеці.
Від великої любові
У народі самку каракурта (отруйною є лише вона) називають "чорною вдовою". Ця "жіночка" зовсім маленька (довжина тіла становить якихось 10-20 мм). Вона славиться тим, що вбиває самця одразу після запліднення. Роззяву homo sapiens вона теж може загнати у могилу, хоча смертельна доза її укусу не відома.
Як повідомив МОЗ "Життю", в Україні каракурт живе у горах Криму, смертельних випадків контактів у нашій країні наразі не зафіксовано. Але варто зазначити, що повідомлення у пресі найчастіше стосуються не лише Криму.
Так, 12 серпня у селі Привільне Баштанського району Миколаївщини "чорна вдова" вкусила 8-річного хлопця. На день раніше жертвою каракурта стала 17-річна дівчина з с.Криничне Болградського району Одеської області.
Її госпіталізували в реанімаційне відділення Болградської центральної районної лікарні. Тут "Життю" повідомили, що за цьогорічний сезон у них побувало вже близько десяти таких пацієнтів. Переважна більшість з них - жінки, яких павук вкусив під час польових робіт. Втім, були й ті, кого каракурт вполював вдома чи на вулицях міст.
Як повідомив нам головний токсиколог МОЗ Борис Шейман, світова практика показує, що вираженість симптоматики отруєння та частота летальних наслідків найбільше трапляється серед дітей.
Непомітний "укольчик"
Укус каракурта не дуже болючий - біль приблизно такий, ніби ви наштовхнулися на товсту колючку. На місці укусу можна побачити невеличку червону цяточку, у ній - дві крихітні білі крапки, сліди від введення отрути. Але ця плямка швидко зникає, а все найгірше тільки починається.
На ураженій ділянці з'являється спочатку слабкий, а потім сильний біль, який посилюється впродовж 5-20 хвилин.
Він швидко перекидається на груди, кінцівки, живіт, спину. З'являється головний біль, нудота, блювота, блідність, порушується дихання та серцева діяльність. Становище ускладнюється розвитком психомоторного збудження з галюцинаціями, попереджають у МОЗ.
На животику каракурта є червона пляма у формі пісочного годинника. Всі фото надані ГУ МНС у Миколаївській області |
Що робити, якщо вас вкусила "чорна вдова"
(рекомендації Міністерства охорони здоров'я)
- Ранку промити 1% розчину перманганату калію
- Якщо павук вкусив за кінцівку, то її треба максимально іммобілізувати. Накласти шини на місце, найближче до вкушеного.
- При всіх випадках укусів цих павуків постраждалих треба екстрено госпіталізувати. При цьому переносити хворого треба на носилках!
- При неможливості екстреної госпіталізації, хворого необхідно покласти в ліжко, а укушене місце має знаходитись вище по відношенню до решти тіла.
- Потім необхідно ввести антигістамінні препарати (димедрол та ін.), хлорид кальцію (або ж глюконат кальцію)
- Треба багато пити (чай, каву).
У Міністерстві охорони здоров'я нам сказали, що не рекомендовано припікати місця укусів, робити якісь надрізи чи накладати артеріальний джгут на поранену кінцівку. Водночас у МНС кажуть, що "необхідно не пізніше ніж через дві хвилини припекти місце укусу полум'ям голівки сірника, і дати їй повністю згоріти у рані".
При цьому руйнується від 90 до 100 відсотків отрути. До речі, у разі укусу змією застосовувати припікання не можна - це може завдати шкоди. Адже зуби навіть найменшої змії проникають надто глибоко для того, щоб отруйні речовини можна було знешкодити за допомогою високої температури.
[L]А каракурт вводить отруту у верхній шар шкіри, припікання руйнує отруту, коли вона ще не проникла в глибші шари шкіри й інші органи та тканини. Після цього постраждалого відправляють до лікарні. Навіть тоді, коли він нібито добре почувається.
Детоксикація в умовах стаціонару здійснюється протягом 2-3 діб. А щоб не наразитися на небезпеку під час роботи на городі, потрібно вдягатися, мати закрите взуття, працювати садово-городнім інвентарем в рукавицях.
Улітку не можна залишати взуття біля порога будинку, дачі, треба бути обережним при відвідуванні незнайомих місць, рекомендують мнс-ники.