12 виступів нобелівських лауреатів на TED

417
17 жовтня 2013

По закінченню "нобелівського тижня" радимо переглянути виступи лауреатів на TED, які отримували найпрестижнішу премію раніше.

Адже серед спікерів міжнародної неприбуткової конференції TED були й лауреати Нобелівської премії. Зокрема, Деніел Канеман (володар Нобелівської премії з економіки за 2002 рік), Лейма Гбові з Ліберії, яка отримала Нобелівську пермію миру у 2011 році, Альберт Гор, який став лауреатом цієї ж премії у 2007.

Підбірку з ТОП-12 склали організатори TED. Один з виступів з нинішнього списку вже міг вам зустрічатись (ми наводили його у підбірці "Розмови про любов і щастя: виступи на TED, які варто подивитись").

Йдеться про виступ основоположника біхевіористської економіки Деніеля Канемана, який на TED розповів про наше сприйняття щастя. Про "я, яке відчуває" і "я, яке пам’ятає".

Виступ Лейми Гбові (Нобелівська премія миру за 2011 рік), у якому вона розповідає чимало жахливих історій про життя жінок і дівчат в Африці. І про те, як їх вдалось мобілізувати. Лейма й сама пройшла непростий шлях – у 1998 році вона була матір’ю одиначкою з чотирма дітьми і вонарозповідає про цей довгий шлях боротьби

Джеймс Вотсон (Нобелівська премія з медицини за 1962 рік). Під час виступу на TED у 2005 році він розповів, як йому з іншим науковцем вдалось відкрити структуру ДНК. Вотсон розповідає, що в дитинстві зацікавився теорією Чарльза Дарвіна і він став для нього справжнім героєм. Цей виступ - не складна наукова лекція, а жвава і цікава розповідь про знамените відкриття і життя її відкривача. 

Виступ астрофізика Джорджа Смута (Нобелівська премія з фізики за 2006 рік). На конференції Серйозна гра 2008, він показав зображення з досліджень далекого космосу. Астрофізик розповідає про структуру Всесвіту, темну матерію і таємничі пустоти. 

Два виступи Керрі Малліса (Нобелівська премія з хімії за 1993 рік). Один з них присвячений науковим експериментам: як це було у XVII столітті, як відбувається зараз, як він сам зацікавився експериментами і робив їх потайки за гаражем.

Інший виступ – про бактерії, стійкі до дії медикаментів, які стають причиною смертей навіть у найкращих лікарнях.

"Проте тепер у таких важких інфекцій, як стафілокок чи сибірка може з'явитись новий супротивник. Нобелівський лауреат Кері Мулліс, на очах якого в результаті безсилля потужних антибіотиків помер товариш, представляє новий засіб боротьби з інфекціями із надзвичайними перспективами", - йдеться в анотації TED.

Виступ володрки нобелівської премії миру за 1997 рік Джоді Вільямс. Про мир та історії тих, хто за нього бореться.

Два виступи нобелівського лауреата з фізики Маррі Гелл-Мана (отримав премію у 1969)

Один з них присвячений фізиці елементарних частинок. Науковець  і піднімає питання на кшталт "Чи елегантні рівняння виявляються правильними частіше за неелегантні?".

Другий виступ досить короткий і присвячений іншій пристрасті Гелл-Мана - пошуку віддалених зв’язків між мовами різних народів.

"Що ж, я гадаю, що сучасна мова мусить бути давнішою, ніж печерні малюнки, і печерні гравірування, і печерні скульптури і сліди танцю в м’якій глині в печерах у Західній Європі епохи Оріньяк десь 35 000 років тому, або раніше. Я не можу повірити, що вони створили все це і не мали сучасної мови", - каже Гелл-Ман.

Не пропустіть виступ про щастя Деніеля Канемана. У 2002 році він отримав Нобелівську премію з економіки. 

І наостанок три виступи лауреата "Нобелівки" миру за 2007 рік Альберта Гора. Усі три виступи присвячені проблемам зміни клімату.