Куди їхати кататись на лижах в Україні?

Проте, гірськолижні бази Карпат взимку переповнені, і вже нині лишилося близько 40% вільних пропозицій, що свідчить про потребу українських туристів у гірському зимовому відпочинку та високий попит на нього.

Зважаючи на жвавий інтерес до попередньої статті про європейські курорти (нагадаємо, що увазі читачів були запропоновані саме "різноманітні", а не "найкращі" курорти Європи, в яких турфірми оцінювали співвідношення їхніх "ціни-якості" та регіональні особливості), пропонуємо аналогічний рейтинг курортів України.

"Українська правда. Життя" відібрала 10 гірськолижних центрів - дев'ять карпатських і один кримський, запропонувавши турфірмам оцінити їх за критеріями:

  1. Співвідношення ціна-якість засобів розміщення (ПРОЖИВАННЯ)
  2. Якісний рівень лижних трас (ЛИЖІ)
  3. Наявність закладів харчування та рівень їх сервісу (ХАРЧУВАННЯ)
  4. Наявність розважальних та рекреаційних закладів (ПІСЛЯ ЛИЖ)
  5. Наявність екскурсійних об'єктів, відображення місцевого колориту (УНІКАЛЬНІСТЬ)

Розрахувавши середнє арифметичне за всіма критеріями окремо, ми вивели середнє арифметичне усіх компонентів, назвавши його - ЗАГАЛЬНА ОЦІНКА.

[L]

Як і в попередньому дослідженні це значення є математичним, і може відрізнятися від особистих вражень туристів. Однак як сукупність ознак якісного відпочинку така оцінка відповідає загальноприйнятим у світі методикам.

В опитуванні взяло участь 15 фахівців українських туристичних компаній.

Коментарі надавали не просто "офісні робітники", а професіонали, які самі неодноразово каталися в українських Карпатах та Кримських горах.

За порадою читачів, "Українська правда. Життя" також звернулася за інформацією до лижного ресурсу http://www.skier.com.ua та попросила його адміністратора Василя Гришка, досвідченого лижника, дати власну оцінку запропонованим курортам.

Перше місце в рейтингу з однаковим загальним балом 4 розділили Буковель і Славське.

Буковель

С. Поляниця, 30 км від м. Яремче, Івано-Франківська область

ЗАГАЛЬНА ОЦІНКА4,0
ПРОЖИВАННЯ3,8
ЛИЖІ4,4
ХАРЧУВАННЯ4,6
РОЗВАГИ ПІСЛЯ ЛИЖ3,7
УНІКАЛЬНІСТЬ3,5

Оцінюючи Буковель всі респонденти одностайно зазначали або "дорого", або "дуже дорого". Найдорожчий і найпрестижніший з українських гірськолижних курортів, Буковель отримав у графі "Проживання" 3,8 бали. Як в готелях високого класу, так і у трохи скромніших приватних садибах, ціни невиправдано завищені. До того ж, цінова політика не гнучка готелі часто пропонують виключно кількаденні пакети.

Попри невідповідність "ціни-якості" Буковель все рівно займає перше місце, і не те є об'єктивні причини. Бувалі лижники хвалять якість трас, продовжуючи жалітися на високі ціни на витяги-підйомники. Зате, різний рівень трас приваблює сюди як новачків, так і професіоналів, є освітлені траси, снігові пушки і... сніг!

У Буковелі біля підніжжя однойменної гори компактно розміщена вся інфраструктура, починаючи від прокату лиж, закінчуючи ресторанами і готелями, а рівнем технічної оснащеності курорт мало чим поступається західним сусідам. Та і сніг випадає рано, тримається з листопада по травень, а всі 50 км лижних трас на всяк випадок обладнані сніговими пушками.

"Кафе, піцерії і ресторани тут на будь-який смак, є міні-кафе і колиби біля спусків» - розповідає Влада Самолова з київської турфірми "Extreme tours". - "Буковель отримує чотири бали в цій категорії лише через рівень цін".

"Після лиж" на Буковелі пропонують стандартний набір послуг: баня, сауна, СПА-центр. А екскурсійними об'єктами район похвалитися не може, так як основна мета відпочиваючих - покататися.

З настанням морозів на Буковелі запрацювали лижні пушки, відкривши довгоочікуваний лижний сезон.

Славське

Смт. Славське, Скольський р-н, Львівська область

ЗАГАЛЬНА ОЦІНКА4,0
ПРОЖИВАННЯ4,0
ЛИЖІ4,0
ХАРЧУВАННЯ4,2
РОЗВАГИ ПІСЛЯ ЛИЖ4,2
УНІКАЛЬНІСТЬ3,7

Курорт "Славське" розкинувся на великій території між чотирма горами: Тростян, Погар, Менчул і Політехнік. Це одне із улюблених місць українських лижників. Тут турист має можливість обирати і де зупинитися, і де поїсти, і чим зайнятися après ski - "після лиж".

Ціни в "Славському" варіативні, так само, як і рівень сервісу. Хто не встиг вчасно забронювати краще місце, тому доведеться платити за "додаткові" послуги, тож про систему "все включено" можна забути.

Проблема транспортного сполучення між смт. Славське і лижними центрами вирішується грузовиками та справжніми БМП, які працюють тут замість таксі. Щодо лижних трас, то їх технічне оснащення лишає сподіватися на краще, не вистачає снігових пушок і підйомників.

Політехнік і Погар - гірки для початківців. Для майстрів підійдуть схили гори Зворець, новенький гірськолижний комплекс "Захар Беркут", який розташувався між селищами Славське і Волосянка.

"Захар Беркут" відкрили для катання цього року першим у Славському. На початку сезону тут можна було кататися за абонементом 25 гривень на день, нині ціни переглядаються.

Якщо ж снігу в Славському немає, то доводиться їхати на високий Тростян і вистоювати там черги на витяг. Зате, Тростян не страждає від відсутності снігових пушок - завдяки висоті сніг там є майже завжди. На горі працює ратрак - машина, для підготовки лижних схилів.

Проте, за відгуками минулого року, працює він недостатньо ефективно, так як подекуди залишаються комки снігу в людський зріст. Урочисте відкриття гори Тростян для лижників очікується вже 29 листопада.

Разом з тим, кількість і різноманітність гірок примушують завзятих лижників повертатися сюди, незважаючи на недоліки сервісу. Але саме через ці недоліки турфірми оцінюють ЛИЖІ лише в 4 бали.

Досить високі 4,2 бали Славське отримує за кількість закладів харчування та рівень обслуговування. "Найкраще харчування на горі - в Славському" - розповідає "Українській правді. Життя" Василь Гришко. "В інших місцях чаю можна 40 хвилин чекати".

Щодо екскурсійних об'єктів, то неподалік розташовано кілька місць героїчної історії України - печера Писана Криниця, де ховався ватажок опришків Олекса Довбуш, могила воїнів УПА і Приватний Карпатський музей визвольної боротьби України Юрія Микольського.

Друге місце несподівано посіли молоді курорти Подобовець і Пилипець. Тут хороше співвідношення ціни і якості послуг, непогані лижні траси і дуже затишно.

Подобовець/Пилипець

С. Пилипець, с. Подобовець, Міжгірський р-н, Закарпатська область

ЗАГАЛЬНА ОЦІНКА3,8
ПРОЖИВАННЯ4,2
ЛИЖІ3,2
ХАРЧУВАННЯ4,5
РОЗВАГИ ПІСЛЯ ЛИЖ2,9
УНІКАЛЬНІСТЬ4,5

Пилипець і Подобовець можна розглядати як молодий туристичний конгломерат. Неподалік розташувався іще один гірськолижний центр - Воловець.

Пилипець і Подобовець - це два села і дві гори, розташовані на відстані 30 км одна від одної. А неподалік Пилипця є іще одна гірка, що популярна серед початківців, яка має назву Магура.

Основну масу туристів приймає на себе приватний сектор обох сіл. Курорт ще недостатньо "розкручений", проте вже має непогану і досить затишну інфраструктуру.

Він приваблює до себе активних лижників, маючи хороших вибір трас. Але за відсутністю снігу в Карпатах кататися скрутно, бо технічною оснащеністю курорт ще похвалитися не може.

[B]Втім, на Пилипці вже ефективно працює ратрак, готуючи гірки для спуску, а також тут можна взяти на прокат спорядження задовільної якості.

Як і більшість опитаних турфірм, Василь Гришко оцінив курорт на "трієчку".

За словами туроператорів і бувалих лижників, тут хороший вибір точок харчування і приємні ціни, але чим розважитися "після лиж" тут іще не придумали. Кілька барів є в Воловці - добре тим, хто має авто і п'є безалкогольне пиво.

У свою чергу пан Василь ставить в категорії "Харчування" почесний один бал, нарікаючи на дуже низький рівень сервісу в селищах.

Унікальність курорту підкреслюють відомі на всю Україну природні об'єкти: поряд із курортом розташувався водоспад Шипіт, а за 30 км - озеро Синевир. Закарпаття багате цікавими місцями й екскурсійними об'єктами, а господарі приватних садиб намагаються зберегти етнічний колорит народними промислами і стравами.

Третє місце через відомі на всю Україну лижні гірки зайняв курорт Драгобрат.

Драгобрат

Урочище Драгобрат, 16 км від смт. Ясиня, Рахівський р-н, Закарпатська область

ЗАГАЛЬНА ОЦІНКА3,5
ПРОЖИВАННЯ3,7
ЛИЖІ4,1
ХАРЧУВАННЯ3,7
РОЗВАГИ ПІСЛЯ ЛИЖ3,3
УНІКАЛЬНІСТЬ3,0

На найвищій лижній базі в Україні між горами Стіг (1707 м) і Близниця (1883 м) розташувався курорт Драгобрат. Стрімке збільшення кількості готелів привело до збільшення кількості туристів і величезних черг на підйомники у вихідні дні.

Інфраструктура тут недостатньо розвинена, але сніг випадає ще в листопаді, тримається найдовше в Україні (часом до самого літа), сніговий покрив сягає 5 метрів, а природа навкруги підкупає своєю незайманою красою.

За трасами тут ретельно доглядають, на схилах працює ратрак, а на прокат можна взяти досить непогане спорядження.

На Драгобрат немає сенсу приїздити курортникам, які не катаються на лижах, так як ні різноманіттям екскурсійних об'єктів, ні розважальних закладів курорт похвалитися не може.

Наприклад, розваги тут обмежуються сауною, що є при кожному готелі, вечірніми катаннями й гірськими походами, дозвіллям у ресторані та кількох колибах.

Зате екзотичні місцеві таксі - грузовики, надають відпочинку особливого колориту, то ж краще оселятися прямо на Драгобраті, щоб не доводилось постійно користуватися їхніми послугами. Щоправда, в кінці сезону тут роблять помпезне закриття, музиканти влаштовують концерт, а лижники - змагання.

Як професійний лижник, Василь Гришко оцінив лижні траси Драгобрата в 4 бали, харчування - в 2 бали, а в останніх двох категоріях пан Василь відвів Драгобрату по одиничці, адже після лиж тут кожен розважається здебільшого самостійно.

Кримський Ай-Петрі посів четверте місце в рейтингу завдяки своїй унікальності.

Ай-Петрі

Смт. Охотнічьє, Ялтинський р-н, Крим

ЗАГАЛЬНА ОЦІНКА3,5
ПРОЖИВАННЯ3,5
ЛИЖІ3,1
ХАРЧУВАННЯ3,1
РОЗВАГИ ПІСЛЯ ЛИЖ3,8
УНІКАЛЬНІСТЬ4,2

Плани будівництва гірськолижного курорту на горі Ай-Петрі (1234 м), жваво обговорювалися в Кримському парламенті цього літа. Проте, замість того, щоб чекати на обіцяних спеціалістів та інвестиції з Австрії, місцеві підприємці та гірськолижний клуб "Ай-Петрі" чекають на появу снігу, який зазвичай випадає тут в грудні.

Бажаючих поєднати субтропічний клімат, море і зимові Кримські гори вистачає, і лижникам залишається лише сподіватися, що мінлива кримська погода не підведе.

Туристам тут пропонують оселитися в будиночках турбази на самій горі, або ж у більш комфортному готелі на узбережжі, в Ялті, Місхорі чи Алушті.

"Традиційно Крим пропонує послуги за невідповідно завищеними цінами", - каже Дарія Рябець, фахівець компанії SKYTRAVEL HRG UKRAINE. Співвідношення ціни і якості на курорті - 3,5 бали.

Є кілька шляхів піднятися нагору: недешевою канатною дорогою від Місхора, скористатися послугами місцевих таксистів, які хамовито нав'язуються провести екскурсію і показати, де готують найкращий шашлик, або ж власним транспортом - знову ж дорогою від Місхора, бо вона єдина, яка розчищається взимку.

Траси Ай-Петрі досить пологі, розраховані більше на аматорів, ніж на професіоналів. Окрім лиж на горі діє кінна ферма, працюють точки з пейнтболу, а східну екзотику вносять десятки майже ідентичних шашличних, куди місцеві зазивали просто затягують за руку.

Для довідки: окрім Ай-Петрі в Криму можна покататися на Ангарському перевалі, проте там зазвичай менше снігу, менш обладнані траси і значно далі до моря...

На п'ятому місці опинилися курорти Тисовець, Красія та Ворохта.

Тисовець

С. Тисовець, Сколівський р-н, Львівська область

ЗАГАЛЬНА ОЦІНКА3,4
ПРОЖИВАННЯ3,8
ЛИЖІ3,7
ХАРЧУВАННЯ3,2
РОЗВАГИ ПІСЛЯ ЛИЖ3,0
УНІКАЛЬНІСТЬ3,3

Неподалік від смт. Сколе на річці Орявчик розташувалося село Тисовець. Для туристів тут є готель і кілька котеджів. Сервіс - варіативний, ціни помірні.

Спортивно-туристичний комплекс "Тисовець" - це гірськолижна база міжнародного значення. А ще, це подорож в часі в спортивне минуле Радянського Союзу, в готелі з санвузлом на поверсі і радянським класом обслуговування.

Гірки обслуговують крісельний і три бугільних підйомники до 4 трас, ратрак для їх підготовки, пункти прокату спорядження. Щоправда, проїзд на підйомниках - для людей зі стійкою психікою, оскільки їх давно вже ніхто не оновлював.

Втім, база потроху відроджує свої гірськолижні традиції. Рекомендований лижниками по співвідношенню ціни і якості, Тисовець оцінений туроператорами лише в 3,7 бали, і тільки в 3 бали його оцінив експерт Василь Гришко.

Місць, де можна поїсти, дуже мало, але ще минулого року чай в буфеті коштував 50 копійок, а це неймовірна ціна для столичних мешканців!

Мальовнича природа тут доповнюється історичними об'єктами. В самому селі є Церква Богоявлення з дзвіницею, датованою початком ХІХ ст., відносно недалеко розташувався історико-культурний заповідник "Тустань", а в самому Сколе збереглося кілька палаців і церков, історико-краєзнавчий музей "Бойківщина" та курган "Святославська могила".

Красія

С. Кострино, Березнянський р-н, Закарпатська область

ЗАГАЛЬНА ОЦІНКА3,4
ПРОЖИВАННЯ4,0
ЛИЖІ3,2
ХАРЧУВАННЯ3,5
РОЗВАГИ ПІСЛЯ ЛИЖ3,2
УНІКАЛЬНІСТЬ3,3

Курорту Красія пророкують велике майбутнє, згадуючи велике минуле. На даному етапі тут хоч і можна знайти недорогі і досить комфортні місця для проживання, проте кататися на гірці не дуже зручно, а часом - небезпечно.

Рятувальники свідчать, що зламані кінцівки в пік сезону - це тут буденне явище, яке трапляється мало не щодня. До лікарні звідси далеко, а халатність і слабке уявлення про сервіс місцевих вуйків лише погіршує сумну статистику.

Кострино знаходиться на кордоні України з Польщею та Словаччиною. Дістатися сюди можна автобусом або електричною від Ужгорода (2-3 години дороги), тому ужгородські лижники полюбляють приїздити до турбази на вихідні. Орендувати спорядження, до речі, теж радять в Ужгороді - і дешевше, і якісніше.

Якщо є сніг, то чудово виконують свою функцію новий крісельний витяг і ратрак. Якщо ж снігу немає - то доїхати до витяга по багнюці дуже складно, а всі схили усипані гострим камінням, тож ситуація з відсутністю снігових пушок є критичною. Стара ж кріселка, яка веде на кращу гірку, надто повільна, дорога нею обійдеться в 25 хвилин часу.

Ціни на Красії приємно радують. Недорогий глінтвейн на горі, знижки на пиво постійним клієнтам, більярд, сауна, вечір біля каміна... Багатьом туристам розваги під горою подобаються набагато більше самих гір.

Ворохта

Смт. Ворохта, Яремчанська міська рада, Івано-Франківська обл.

ЗАГАЛЬНА ОЦІНКА3,4
ПРОЖИВАННЯ3,2
ЛИЖІ2,8
ХАРЧУВАННЯ3,2
РОЗВАГИ ПІСЛЯ ЛИЖ3,6
УНІКАЛЬНІСТЬ4,0

На території Карпатського природного національного парку є мальовниче містечко Ворохта, що розташувалося на висоті 850 м над рівнем моря. Розміститися тут можна від 50 грн. за ніч у приватній садибі, є кілька готелів різного рівня сервісу.

З лижами у Ворохті не склалося - 2,8 балів за оцінками турфірм. Тут розташувався комплекс з чотирьох трамплінів. Саме вони і є основною гірськолижною принадою курорту.

Щоправда, підйомник, який до них веде, застарілий, як розповідає інструктор Тернопільського обласного спортивно-туристського клубу Олександр Рибаков, і потребує термінового ремонту. Натомість звідси недалеко до Буковеля...

Фото tourclub.com.ua

Для розваги в Ворохті запропонують сауну та поїздки на позашляховиках і квадроциклах.

Оскільки Ворохта розташована неподалік Говерли, господарі садиб часто пропонують піднятися на найвищу точку держави і обов'язково подивитися на величезні віадуки - залізничні арочні мости ХІХ ст. Унікальність Ворохти заслужила 4,0 бали.

Селища Яблуниця і Синяк розділили поміж собою шосте місце рейтингу.

Яблуниця

С. Яблуниця, Яремчанська міська рада, Івано-Франківська область

ЗАГАЛЬНА ОЦІНКА3,3
ПРОЖИВАННЯ3,6
ЛИЖІ3,6
ХАРЧУВАННЯ3,3
РОЗВАГИ ПІСЛЯ ЛИЖ3,0
УНІКАЛЬНІСТЬ3,0

Яблуниця розташована неподалік Яремче, на відстані 35 км. Через селище проходить автотраса Р-03 (Львів - Івано-Франківськ - Мукачеве), тому дістатися сюди не важко.

Ціни в Яблуниці нижчі, ніж у Славському чи на Драгобраті, проте вибір та якість послуг також значно нижчі. Туроператори радять зупинятися в приватних садибах, радше, ніж у місцевих готелях.

Однойменна гора Яблуниця добре підходить для новачків і посередніх лижників. Щоправда, траси тут не дуже ретельно готуються до сезону, а орендоване спорядження часто не відповідає сподіванням лижників.

Прямо з села влаштовуються екскурсії Гуцульщиною, а місцеві вуйки пропонують покататися на конях та санях.

Синяк

С. Синяк, Мукачівський р-н, Закарпатська область

ЗАГАЛЬНА ОЦІНКА3,3
ПРОЖИВАННЯ3,5
ЛИЖІ3,2
ХАРЧУВАННЯ3,2
РОЗВАГИ ПІСЛЯ ЛИЖ3,2
УНІКАЛЬНІСТЬ3,4

Важко сказати, чи можна назвати Синяк, як і більшість гірськолижних баз України, курортом. Його інфраструктура ще недостатньо розвинена, а прості спуски приваблюють в основному новачків (гора Синяк - 450 м).

Проте закарпатське село приваблює незайманою природою. Тут за невеликі гроші можна оселитися в приватній садибі зі скромними зручностями. Щоправда, вони здебільшого і справді надто скромні, тому категорія "Проживання" отримала "задовільно з плюсом".

Відповідний і рівень оснащення лижних трас. Втім, курорт має свій ратрак і пункти прокату спорядження.

Водночас санаторії тут використовують води відомого ще з ХVІІІ ст. Синяцького джерела для лікування різноманітних хвороб, а навколишні екскурсійні об'єкти дозволяють урізноманітнити відпочинок. Серед них замок "Паланок", мисливський замок Шенборнів, церква Миколи Чудотворця в Подобовці та мальовничий водоспад Шипіт.

Альтернатива

Альтернативою затишку гірських курортів є лижні походи - кількаденні мандрівки на лижах з наплічником за спиною в компанії таких самих відчайдушних туристів.

[VR]Автор висловлює подяку в написанні статті фахівцям туристичних фірм SKYTRAVEL HRG UKRAINE, Travelland, Золоте Руно, МАКіН-ТУР, Extreme tours, Milend, Краса Карпат, Сто доріг, Соната, Кредит Тур, Всесвіт Тур, Горизонт, Курортний роман, Туристично-інформаційного центру "Український дім" та Тернопільського обласного спортивно-туристського клубу.[/VR]

Щоправда, зимові Карпати є досить ризиковими для самодіяльних туристів, тому новачкам-екстрималам краще скористатися послугами досвідчених інструкторів і разом з ними підібрати найбільш відповідний за складністю і кількістю днів похід.

Такі походи з ночівлями в гірських колибах, у приватних садибах та готелях часто поєднується з гірськолижним спортом.

"Ми підвозимо групи до підйомників - вони катаються", - розповідає Олександр Рибаков, інструктор Тернопільського обласного спортивно-туристського клубу. Такий активний відпочинок стає все популярнішим серед українців, а іноді серед карпатських гір можна зустріти групи німців чи поляків.

Фото www.sky-tour.com.ua

Реклама:

Головне сьогодні