Презентація проектів фіналістів конкурсу "Мистецтво a priori: актуальні історії"

На конкурс надійшло більше 50-ти заявок з усієї України, а також з Білорусії, Естонії, Молдови, Польщі, Росії, серед яких міжнародне журі на чолі з Ярою Бубновою обрало найкращі для подальшої реалізації.

Проекти конкурсантів по-новому трактують історію українського мистецтва і представляють актуальні художні практики поруч із традиційними шедеврами з колекцій національних художніх музеїв різних міст України.

Презентації проектів передувала серйозна підготовча робота як молодих кураторів, так і організаторів конкурсу. На цьому етапі ключовою подією стало проведення Фондом "ЕЙДОС" воркшопу для конкурсантів. Запрошені експерти Яра Бубнова та Катерина Дьоготь своїми жорсткими, але конструктивними порадами змусили багатьох учасників "переосмислити" певні аспекти власних проектів.

Конкурсні проекти відкривають актуальне мистецтво шанувальникам традиційної мистецької спадщини і залучають до діалогу постійних відвідувачів музеїв. Крім того, молоді куратори працюють з локальним контекстом, тобто місцевими музейними колекціями, експонати з яких будуть по-новому репрезентовані в конкурсних проектах.

Проект "Річ у собі" під кураторством Олени Афанасьєвої та Марини Плужник-Гладир, презентація якого відбудеться 16 травня, у "Ніч музеїв", буде реалізований у специфічному приміщенні - Одеському муніципальному музеї особистих колекцій ім.О.В.Блещунова, який побудовано на експонуванні великої кількості різнорідних предметів.

РЕКЛАМА:

Метою нової експозиції є відновлення у глядача відчуття предметності та цінності окремого експонату шляхом акцентування уваги відвідувачів на єдиному предметі в кожній залі музею. Під час презентації проекту молоді актори Херсонського муніципального центру ім.Мейєрхольда виконають ряд пластичних перфомансів, які будуть фото- та відеозадокументовані, та демонструватимуться в приміщенні музею у наступні дні.

18 травня по всьому світу відзначають Міжнародний день музеїв, і саме у цей день в Харківському літературному музеї стартує багатовекторний проект "Несумісна сумісність" кураторів Марини Конєвої та Катерини Марьюшкіної, який включає в себе не тільки експозицію в Літературному музеї, а й низку лекцій, відеопоказів, літературних акцій та інших заходів.

Куратори проекту дослідили зв'язки між мистецькою ситуацією в місті початку 20-го сторіччя, репрезентовану в експозиції роботами Бориса Косарєва, та початку 21-го сторіччя (роботи Артема Волокітіна, Романа Мініна).

Для підкреслення симбіозу актуального та класичного мистецтва на території Літературного музею планується провести акції за участі С.Жадана (в музеї його персоні присвячено окремий зал постійної експозиції), представників СучУкрЛіта та гурту "Собаки у космосі".

За три дні, 21 травня, в Харкові буде презентовано ще один проект - "Нова історія" групи SOSка. Проект обіцяє "переосмислити традиційні форми музейної експозиції" на прикладі Харківського художнього музею за рахунок зонування експозиційного простору та привнесення в нього перформативного дійства.

До проекту залучені художники Давід Тер-Оганян, Владімір Логутов, Себастіан Молдован, Люсія Німцова, Анатолій Бєлов, Стас Волязловській, група SOSka та інші, роботи яких, "втручаючись" в музейний простір, ніби "коментують" постійну експозицію музею.

Принцип побудови експозиції можна умовно поділити на два змістові блоки: перший - жанрові аналогії та сюжетні протиставлення, і другий - розширення меж традиційних медіа. В постійному експозиційному просторі музею поруч із класичними пейзажами А.Куїнджи демонструватимуться статичні відеопейзажі В.Логутова.

Соціальне відео Люсії Німцової "Вправи", яке зображує трьох жінок похилого віку у процесі виконання фізичних вправ, є співзвучним реалістичним роботам С.Прохорова, зокрема полотну "Подруги". Батальний жанр представлений живописом І.Репіна, І.Мясоєдова, Г.Семирадського, а також фото- та відеороботами групи "SOSka", відзнятими під час підліткових рок-концертів та вечірок у нічних клубах. Мінімалістична графіка В.Кохана "Рослини" контрастує з пишними та насиченими "Бур'янами" М.Беркоса.

10 червня буде презентовано перший столичний проект - "Мікро Арт 1:10" групи "Струпек" з Кракова (Польща) та Аліни Зазимко. "Мікро Арт" - це мистецтво в масштабі 1:10. Група "Струпек" пропонує створення мікрогалерей, мініатюр існуючих музеїв. Макети вибраних залів, розміщені у публічному просторі периферії та великого міста, промотують музейні збірки у місцях, куди традиційна інформація про них не потрапляє.

В Києві проект "Мікро Арт 1:10" буде представлений як мініатюра декількох залів Київського музею російського мистецтва в просторі книжкового магазину "Книгарня Є".

Проект "Арт-лабіринт" під кураторством Вікторії Данилюк, презентація якого відбудеться

19 червня в Севастополі, представляє актуальне мистецтво певним лабіринтом, потрапивши до якого, художники, куратори, глядачі залишаються там назавжди, оскільки свідомо не шукають виходу: лабіринт поступово "затягує" їх, стає частиною їхнього життя. Виставка проходитиме у Севастопольському художньому музеї ім.М.П.Крошицького, де і буде відтворено той самий "лабіринт". В експозиції буде представлено роботи севастопольських художників з прозорих матеріалів, крізь які буду проглядатися експонати музею, що не раз надихали молодих митців.

До кінця вересня буде реалізовано ще п'ять конкурсних проектів, серед яких "Патріотизм. Екскурсія" РЕПу у Львові, "Аудіокартини" Льохи Гаріковича в Полтаві, семигодинний перформанс в Національному музеї під кураторством Лариси Бабій, "Мистецькі студії у Вишневецькому палаці", що перетворять Вишневецький палац на Тернопільщині на осередок експериментів молодих художників (куратор - Зорян Безкоровайний), і проект "Маленькі історії" в Державному музеї іграшки (куратор - Надійка Перевізник).

В жовтні 2009 Фонд "ЕЙДОС" проведе конференцію за участі міжнародних експертів, на якій планується підбити підсумки конкурсу кураторських проектів "Мистецтво a priori: актуальні історії", а також презентувати каталог всіх проектів.

Реклама:

Головне сьогодні