Публічна дискусія "Пошуки героя в національних традиціях"

Представництво Фонду ім. Гайнріха Бьолля в Україні та інтернет-портал Historians.in.ua раді запросити вас взяти участь у міжнародному форумі "Герої" та "антигерої" в європейській політичній та історіографічній традиції", що відбуватиметься 4-5 жовтня 2012 року. Захід відбудеться у великому конференц-залі Національної академії наук України.

Дискусії про канон національної історії, її "героїв" та "антигероїв", жертовність і комплекси жертви, "власні" та "чужі" провини властиві усім сучасним суспільствам. В Європі немає країни, де суперечки про історію та пам’ять були б "раз і назавжди" розв’язані. Дискусії про історію тривають, як триває сама історія. І вони постійно видозмінюються, еволюціонують, залежать одна від одної. Власне, взаємозалежність національних історій, як і спроби виходити поза їхні межі – одне із найцікавіших явищ для дослідників соціальних і культурних процесів.

Власне, героїзація історії та наділення окремих історичних постатей надзвичайними якостями за вчинення ратних чи трудових подвигів найбільш характерна для тоталітарних спільнот. В радянській суспільній думці міфологема героя була одним з головних елементів системи світосприйняття та виховання молодого покоління. Вдала маніпуляція історичними образами і подіями на довгий час забезпечила радянський режим безперечною монополією на присвоєння героїчності. Країна постійно вимагала подвигів і нових жертв для безкінечних битв з видимими і невидимими ворогами, з алкоголізмом і безробіттям, з природною стихією, за урожай і світле майбутнє. Експлуатація ж людських та матеріальних ресурсів у режимі героїчної понаднормовості за лічені роки привела економіку держави робітників та селян до повного колапсу.

Сьогодні, двадцять років потому, на теренах вже незалежної України суспільний запит на нових "героїв" стає знову актуальним і водночас дуже складним. Пошуки нового національного персоніфікованого нормативного взірця, який би влаштовував більшість українського суспільства, супроводжуються численними конфліктами, що тільки поглиблюють ідеологічний розкол всередині країни та збільшують напруження у відносинах з країнами-сусідами.

Водночас на державному рівні не існує цілісної політики вшанування "героїв" незалежної України та пам’яті про них. Система державного нагородження визначних особистостей, успадкована вищім керівництвом країни ще з радянських часів, лише девальвує значення "героїв" та "героїчності" у сучасних внутрішньо та зовнішньополітичних умовах. Пантеон героїв незалежної України налічує 254 особи, більшість з яких як і їх заслуг є невідомими для пересічних громадян. При цьому державну санкцію на героїзм здебільшого отримують чоловіки, адже кількість номінанток найвищої державної відзнаки не перевищує 10 відсотків.

Як же формується образ "героя" у часи розвінчання історичних міфів? Чим викликана необхідність появи такого образу саме зараз? Яка роль історика, гуманітарія в цьому процесі? Чи готове сучасне покоління Українців сприймати "героїчність" і якщо так, то в якому вигляді? Який мехназім формування міфа героїчності щодо тієї або іншої історичної постаті? Чи здатна Україна сформулювати собі нових "героїв", які б поєднували, а не роз’єднували країну? Який досвід інших європейських країн щодо "героїв" та "героїчності" певних сторінок їх історії? Чому сам термін "герой" притаманний пострадянському простору і ріже вухо західним історикам та дослідникам?

Форум відбудеться у форматі відкритих публічних дискусій, до участі в яких запрошено фахівців, що мають міжнародний досвід, а також молодих науковців.

Програма 4 жовтня 2012 року, четвер:

17:30 Реєстрація учасників

18:00 – 18:10 Вітальне слово. Володимир Маслійчук, редактор інтернет-порталу Historians.in.ua; Кирило Савін, керівник Представництва Фонду ім. Гайнріха Бьолля в Україні.

18:10 – 20:00 Публічна дискусія "Пошуки героя в національних традиціях".

Як формуються та змінюються уявлення про героїв та антигероїв? У чому полягає роль історика у цих процесах? Як на пам’ятання минулого впливає політика і геополітика, зокрема, розширення Європейського Союзу? Що з досвіду польсько-німецького, польсько-російського чи німецько-французького історичного діалогу може придатися Україні в її болісних порахунках з минулим та його пам’ятями?

Дискутанти:
Лукаш Адамський, Центр польсько-російського діалогу, Варшава
Наталя Яковенко, професорка кафедри історії НаУКМА, Київ
Ілля Калінін, журнал "Неприкосновенный запас", Санкт-Петербург
Єнні Альварт, культурологиня, Ляйпціг
Анджей Тихоміров, історик, Гродно

Модератор: Володимир Склокін, інтернет-портал Historians.in.ua, Харків.

Звертаємося до вас з проханням повідомити про вашу участь до 3 жовтня 2012 року електронною поштою [email protected]. Телефон для довідок +380 (44) 279 98 58.

Місце:
Національна академія наук України

Лектори:
Альварт Єнні,Яковенко Наталія,Адамський Лукаш,Калінін Ілля,Тихоміров Анджей

Вартість:
Безкоштовно

Реклама:

Головне сьогодні