Виставка «Zbor. Рух білоруського мистецтва»

31 березня о 18:00 в Ізоляції відкривається виставка «Zbor. Рух білоруського мистецтва».

У Білорусі та Україні, незважаючи на відмінності у політичному курсі, відбуваються подібні соціальні зміни, пов'язані з національною самосвідомістю і культурною самоідентифікацією. Водночас, культурний обмін між країнами обмежений і має епізодичний характер. Українське сучасне мистецтво досі не було широко представлено в Білорусі, та й білоруське мистецтво останніх десятиліть залишається, в цілому, незнайомим українському глядачеві.

ВІДЕО ДНЯ

Виставка «Zbor. Рух білоруського мистецтва» (біл. zbor — зібрання) вперше в Україні представляє зріз сучасного білоруського мистецтва і є важливою подією для розуміння процесів, що відбувалися в білоруському культурному просторі за останні 25 років.

Zbor – це результат діяльності дослідницької платформи Kalektar, яку було створено групою митців і кураторів з метою вивчення та збереження новітньої історії мистецтва Білорусі. В основі виставки – 40 ключових творів, які, на думку експертної ради платформи Kalektar, визначили основні тенденції та напрями розвитку сучасного білоруського мистецтва. Виставка охоплює понад двісті експонатів: документальні фотографії, дослідницькі есе, а також оригінальні роботи білоруських митців, створені в період з кінця 80-х років минулого століття до наших днів. Значну частину експозиції складає велика медіа-презентація, що включає оригінальні відео-роботи більш ніж двадцяти авторів, а також рідкісні документальні відеоматеріали перформансів і мистецьких акцій. Експозиція складається з робіт понад п'ятдесятьох білоруських митців, які живуть та працюють у країні та за її кордонами.

Білоруське мистецтво за останні десятиліття зазнало різноманітних трансформацій. У цей період відбувалося чимало важливих подій в мистецькому середовищі, які суттєво вплинули на розвиток культури, проте ці процеси не було осмислено і систематизовано в середовищі білоруської професійної арт-критики. Багато в чому це призвело до того, що утворився інформаційний і інституціональний вакуум, який заповнювався імітаціями, створеними бюрократичними і пропагандистськими структурами з метою поширення свого контролю на – досі незалежне – поле сучасного мистецтва. Більш того, відсутність академічного дискурсу і досліджень в області архівування сучасного мистецтва призводить до втрати багатьох значущих творів, зокрема, пов'язаних з міждисциплінарними і перформативними практиками, відео та новими медіа.

Саме тому група митців і кураторів здійснила спробу створити колекцію новітнього білоруського мистецтва на базі платформи Kalektar. З'явилася необхідність формулювання нових принципів і підходів до проблематики створення сучасної колекції, яка могла б охопити все різноманіття сьогоднішніх художніх практик і стати органічною частиною сучасного інформаційного потоку.

Керуючись тими самим принципами, Ізоляція позначає виставкою «Zbor. Рух білоруського мистецтва» новий етап досліджень сучасного українського мистецтва. Фонд ставить собі за мету систематизувати ключові твори мистецтва і аналізувати наявні дослідження, створені з моменту оголошення Україною своєї незалежності від СРСР. Відкрита платформа включатиме зріз досліджень, базу українських митців та їхніх робіт, а також авторські тексти, які фіксують розвиток художніх напрямків і практик в Україні. Передбачається, що на базі цієї дослідницької платформи буде створено виставку, яка презентуватиме ключові напрями та твори сучасного українського мистецтва.

Розклад роботи: 31 березня – 6 травня, без вихідних, 12:00–20:00.

Місце: Ізоляція. Платформа культурних ініціатив (вул. Набережно-Лугова, 8), Безкоштовно, Організатори: Фонд «Ізоляція. Платформа культурних ініціатив»

Реклама:

Головне сьогодні