Так, роботодавець може бути притягнутий до
адміністративної або кримінальної відповідальності.
Адміністративна відповідальність у вигляді штрафу у розмірі
від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян передбачена за:
- порушення термінів виплати заробітної плати;
- виплату її не в повному обсязі;
- порушення терміну надання працівникам, у тому числі колишнім, на їхню вимогу документів стосовно їх трудової діяльності, необхідних для призначення пенсії (про стаж, заробітну плату тощо), чи надання таких документів, що містять недостовірні дані;
- порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення, а також інші порушення вимог законодавства про працю.
Повторне протягом року вчинення порушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, або ті самі діяння, вчинені щодо неповнолітнього, вагітної жінки, одинокого батька, матері або особи, яка їх замінює і виховує дитину віком до 14 років або дитину-інваліда, - тягнуть за собою накладення штрафу від
100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Кримінальна відповідальність передбачена за безпідставну* невиплату заробітної плати, вчинену умисно, та передбачена у вигляді:
- штрафу у розмірі від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
- позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п'яти років;
- виправних робіт на строк до двох років;
- позбавлення волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
*Безпідставною слід вважати таку невиплату заробітної плати, яка вчинена за наявності об'єктивної можливості здійснити виплату, а для з'ясування такої можливості необхідно перевіряти фінансово-економічний стан підприємства, а також мету використання коштів, які надходили на його рахунки.
Склад злочину, за який передбачено кримінальну відповідальність, має місце лише у разі зазначеної невиплати більше ніж за один місяць.
Якщо невиплата заробітної плати мала місце внаслідок нецільового використання коштів, це карається:
- штрафом від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
- обмеженням волі на строк до п'яти років;
- позбавленням волі на строк до трьох років.
Особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення до кримінальної відповідальності нею здійснено виплату заробітної плати.
При відмові виплатити заробітну плату або інші виплати, працівнику слід звернутися до прокуратури із заявою про невиплату заробітної плати та притягнення винних осіб до відповідальності.