"Я зможу!"– кажуть українські жінки
Спецпроєкт за підтримки Кока-Кола Україна
13 грудня 2021
Економічна нерівність вражає!
5% зайнятих жінок втратили роботу, тоді як у чоловіків цей показник становить 3,9%
Нерівність між чоловіками і жінками у економічній сфері є неспростовним фактом. При чому ця нерівність притаманна як країнам з високим рівнем життя населення так і порівняно бідним країнам. Україна також не виключення.

Так, наприклад, різниця в оплаті праці чоловіків і жінок в Україні сягає в середньому 20% не на користь жінок, хоч і поступово ця відстань зменшується.

За даними Звіту про гендерний розрив, що його видав Всесвітній економічний форум у березні 2021 року, у світі частка жінок серед кваліфікованих фахівців продовжує зростати, як і відбувається прогрес у напрямку рівності заробітної плати, хоча і більш повільними темпами.

З іншого боку, значні відмінності в доходах між чоловіками і жінками все ще залишаються суттєвою проблемою на шляху до рівності, і чи не найбільша різниця спостерігається серед працівників на керівних посадах – жінки займають лише 27% всіх керівних посад.

Крім того, пандемія погіршила ситуацію. За даними Міжнародної організації праці у світі 5% зайнятих жінок втратили роботу, тоді як у чоловіків цей показник становить 3,9%.
Небайдужі громадські організації допомагають жінкам розірвати це "зачароване коло"
Разом з тим існують переконливі докази того, що досягнення гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок має широкі наслідки, корисні для суспільства.

Будучи опорою своїх громад, жінки вкладають значну частину доходу, який вони заробляють, на охорону здоров'я та освіту своїх дітей, а також у свою місцеву економіку, створюючи величезний економічний ефект.

Ще у 2000-х роках з'явилася низка наукових досліджень, які показували тісний взаємозв'язок між економічним зростанням і добробутом та залученням жінок у економіку. Всесвітній економічний форум виявив позитивну кореляцію між показниками гендерної рівності з одного боку, та показниками ВВП на душу населення, рівня конкурентоспроможності та людського розвитку, з іншого.

Такий самий висновок зробив і Міжнародний валютний фонд – багато країн отримали б збільшення ВВП після подолання гендерних прогалин щодо участі жінок у ринку праці та у підприємництві – для багатьох країн ВВП збільшився б на вражаючі 15% – 34%.

Отже економіка потребує залучення жінок, а жінки потребують посилення своїх економічних прав і можливостей. Але цьому зважає "зачароване коло": жінки менше заробляють, отже мають менше фінансових ресурсів, тому не можуть вкладати у свій особистий розвиток чи інвестувати у власний бізнес… внаслідок чого жінки менше заробляють – коло замкнулося.

Проте, небайдужі громадські організації допомагають жінкам розірвати це "зачароване коло", започаткувати свій бізнес, посилити свої економічні можливості.

"Я зможу!" розриває "зачароване коло"
З 2017 року в Україні діє проєкт для жінок "Я зможу!" Ця ініціатива втілюється благодійною організацією "Фонд Олени Пінчук" за грантової підтримки благодійної організації "Фундація Кока-Кола".
"Для компанії Компанії Кока-Кола дуже важливо робити свій внесок у розвиток суспільства понад тим що вона платить податки, створює додану вартість чи дає робочі місця.

Щорічно у світі компанія Кока-Кола перераховує 1% від свого прибутка за попередній рік на благодійність.

Здійснювати доброчинні проєкти компанії допомагає Фундація Кока-Кола, яка надає гранти на суспільно значущі проєкти по всьому світу


Головна вимога до таких проєктів – покращувати становище життя суспільства і громад, зокрема посилювати екномічну роль жінок, допомагати громадам, підтримувати освіту, розвивати ініціативи з відповідального ставлення до довкілля.

Посилення ролі жінок у суспільстві, їхніх прав і можливостей – один із пріоритетних напрямків, а Фонд Олени Пінчук показав себе як організація, яка ефективно впроваджує зміни і знаходить все нові ідеї для цього"
, – каже Ольга Чумак, Керівниця напряму зв'язків з громадськістю, комунікацій та сталого розвитку, Україна та Молдова, Компанія Кока-Кола Україна
Протягом 2017 – 2020 років проєкт "Я зможу!" підтримав близько 300 тис. українських жінок шляхом розвитку їхніх підприємницьких навичок, навчання економічним дисциплінам та полегшення доступу до фінансування.

Він був відзначений головним офісом Компанії Кока-Кола як такий, що залучив найбільшу кількість економічно незалежних жінок у Східній Європі.

Проте до подолання нерівності ще треба пройти довгий шлях.

Стереотипи, патріархальні установки та велика кількість позаробочого навантаження на жінку зупиняють її у прагненні створити успішний бізнес.
"Як показує і світовий досвід, і досвід нашого проєкту "Я зможу!", який працює з жінками з 2017 року, діти колись виростають, чоловіки іноді йдуть, і на певному етапі жінка все одно залишається сама з собою.

В цей момент вона, з одного боку, стикається із знеціненням самої себе, невпевненістю, а з іншого – з непривітним до жінок, особливо для жінок з маленькими дітьми, ринком праці та економікою, де чоловікам віддається перевага в перемовинах, де вони викликають більше довіри, коли йдеться про прийняття рішень чи залучення інвестицій",
– розповідає Ольга Сердюк, програмна директорка Фонду Олени Пінчук
"Я зможу!" був задуманий та реалізується як платформа розбудови менторської культури та підтримки жіночого підприємництва Україні.

Проєкт предбачає професійні тренінги, освітні ініціативи та колаборації з відомими жінками-підприємицями, які сягнули кар'єрних висот і готові ділитися своїм досвідом з іншими, бути наставницями на певному відтинку шляху, але головне, що "Я зможу!" ніколи не зупиняється. І ось на часі вже нові ініціативи.
Потенціал соціального підприємництва
У основі соціального підприємництва лежить альтруїстичне прагнення шляхом ведення бізнесу вирішувати гострі соціальні проблеми, яких у сьогоднішньому світі ще дуже багато.

Це і поводження з відходами, і охорона навколишнього середовища, і гендерна рівність, і права та можливості людей з інвалідністю, інклюзивна освіта, доступ молоді до якісної освіти та ринку праці і багато іншого.

Проєкт "Я зможу!", скерував ресурси, надані Фундацією Кока-Кола, у цьому році зокрема на розвиток жіночого соціального підприємництва, побачивши у цьому значний потенціал для посилення економічних можливостей жінок.
Розвиток соціального підприємництва як частини економіки є важливий для процвітання країни в цілому. І жінки відіграють в цьому велику роль. Вони зарекомендували себе як виважені і ефективні менеджери, як наполегливі працівники, що не бояться великого навантаження і вміють бути гнучкими, як творчі та емпатичні підприємці, які готові вирішувати не лише власні проблеми, а й відповідати на потреби суспільства
– пояснюють у проєкті "Я зможу!"
Жінкам, які хочуть розпочати або вже займаються соціальним підприємництвом, проєкт "Я зможу!" надав можливість пройти безкоштовне онлайн навчання на курсі "Соціальне підприємництво – більше, ніж бізнес", створений в партнерстві з Українською Соціальною Академією, що є лідером в Україні у галузі навчання соціальному підприємництву.
Навчання розбите на 7 модулів:
Вступ до соціального підприємництва
1
VPC: місія, візія, цінності соціального підприємства
2
Цільова аудиторія, конкуренти та валідація ідей
3
Дослідження ринку
4
Бізнес-Модель
5
MVP: Minimum Viable Product
6
Презентація проєктів
7
Складність полягає в тому, щоб постійно тримати баланс між соціальною та бізнес складовою. Багато соціальних підприємців приділяють увагу вирішенню конкретної соціальної проблеми більше, ніж стратегії розвитку бізнесу.

Такий дисбаланс призводить до того, що саме підприємство втрачає потенціал в розвитку, а відтак страждає і соціальний ефект
– говорить Петро Дарморіс, член правління Української соціальної академії
В Українській Соціальній Академії наголошують, що навчатимуть бізнес-навичкам оскільки, соціальне підприємництво це насамперед бізнес, який повинен бути самоокупним, давати прибуток і розвиватися.
Кожна учасниця, яка виконає всі завдання та вчасно завершить навчання, отримає можливість позмагатися за грант на розвиток свого соціального бізнесу.

Реєстрація відкрита за посиланням: se4women.tilda.ws

Початок курсу: 20 грудня.
Долати труднощі повернення
В Україні гендерна рівність ще часто розуміється як дозвіл жінкам робити те, що раніше вважалося "чоловічим" – такий собі спрощений фемінізм.

Займатися "чоловічою роботою", право вживати фемінітиви у назвах посад, долати стереотипи сприйняття жінок лише як матері і "берегині", долати сексизм. Це важливі аспекти, звісно, але цим не можна обмежуватися.

Тому так важливо, щоб жінки, наприклад, мали можливість гнучкого робочого графіку, щоб вони могли пристосуватися до графіку роботи ясел чи садка та поєднували догляд за дитиною і роботою.

Важливо, щоб у компаніях і громадських установах простір був пристосований для пересування з дитячими візками і місця для грудного вигодовування, тощо.

Також важливо щоб жінки, які провели певний час у відпустці по догляду за дитиною могли легше повернутися у економічне життя та подолати пов'язані з цим труднощі, а вони дуже серйозні.

Саме для таких жінок проєкт "Я зможу!" спільно з громадською організацією «Лада» започатковує окрему ініціативу "Час настав", назва якої відображає прагнення жінок розпочати новий етап у житті.

Унікальність проєкту полягає в підході, який опирається на потреби жінок, що бувають доволі різними і відображають різні життєві ситуації.

Часто вони лежать у сфері психології – проживання сепарації з дитиною, тривожні стани, сумніви у тому чи гарною мамою є жінка, якщо вона працює, тощо.

В інших випадках, повертаючись на ринок праці чи розпочинаючи свій бізнес, жінки після так званої "декретної" відпустки відчувають гостру потребу у підвищенні своїх компетенцій, у додаткових знаннях.

Інколи потреби зводяться до того, як організувати режим дня та сумістити з режимом грудного вигодовування, а інколи гостро постає проблема профорієнтації чи складання конкурентного резюме.

Програма курсу продумана так, що кожна їх учасниця отримає навички, які дозволять забезпечити найбільш гострі потреби на шляху до початку активного економічного життя.
В Україні гендерна рівність ще часто розуміється як дозвіл жінкам робити те, що раніше вважалося "чоловічим"
"Я зможу!" Створює нові можливості для посилення економічних можливостей жінок в Україні.

Зараз ведеться узгодження деталей запуску нової програми для жінок спільно з Львівською бізнес-школою.

Жінки, які успішно пройдуть курс навчання там, також матимуть можливість податися на грант з метою отримання коштів на започаткування чи розвиток бізнесу.

Тому слідкуйте за новинами проєкту "Я зможу!" і будуйте разом з ним свою економічну незалежність, свою кар'єру, свій фінансовий успіх.

Авторка: Маргарита Рівчаченко