Немає іспитів,
зате спікери
з Facebook i Pixar.
3 кроки навчання в Центрі креативних технологій
СПЕЦПРОЄКТ
Немає іспитів,
зате спікери
з Facebook i Pixar.
3 кроки навчання в Центрі креативних технологій
СПЕЦПРОЄКТ
СПЕЦПРОЄКТ
16 березня 2021
Школа мрії для тінейджера – це коли немає екзаменів, на уроки приходять кумири, двері директора завжди відчинені і він може допомогти вирішити будь-яке питання, а вчитель (читай коуч) – це, перш за все, друг і порадник.

Такий освітній проєкт існує і незабаром відкриється у Києві! У Центрі креативних технологій TUMO Kyiv тінейджери 12-18 років можуть навчатися за 8 напрямками: робототехніка, 3D-моделювання, розробка ігор, кіновиробництво, анімація, програмування, графічний дизайн і музичний продакшн.

Студент може обрати 3 напрямки з 8 і вивчати їх паралельно. Якщо якийсь із них не сподобався, можна змінити його на інший. Якщо студент хоче повернутися до попереднього напрямку, йому не треба починати спочатку, можна продовжити з того, що вже вивчив.

Освітній бренд TUMO посідає перше місце у рейтингу інноваційних шкіл світу, за версією журналу We Demain. Центр залишив позаду відомі AltSchool Силіконової Долини, дитячий садок Fuji в Токіо та школу Стіва Джобса.

Тут тінейджери мають можливість навчатися на офіційній техніці Apple останнього покоління з ліцензійним програмним забезпеченням та відвідувати воркшопи від представників Facebook, Google, Apple, Pixar, Disney, The Simpsons, Airbnb.

«Модель TUMO не орієнтується на те, щоб тінейджер опанував навички і обов’язково почав працювати за напрямом, який вивчив. Радше вона передбачає те, щоб студент міг спробувати 8 напрямків і зрозуміти, що його цікавить найбільше і яким чином це можна поєднувати», — говорить Надія Кузьмичова, керівниця TUMO Kyiv.
«Модель TUMO не орієнтується на те, щоб тінейджер опанував навички і обов'язково почав працювати за напрямом, який вивчив. Радше вона передбачає те, щоб студент міг спробувати 8 напрямків і зрозуміти, що його цікавить найбільше і яким чином це можна поєднувати», — говорить Надія Кузьмичова, керівниця TUMO Kyiv.
З допомогою Надії ми розібралися, як працює навчальна модель TUMO.
З допомогою Надії ми розібралися, як працює навчальна модель TUMO.
Самостійне навчання
Студентові видають все, що треба для роботи. Водночас, коучі за першої потреби можуть допомогти виконати ті чи інші завдання або пояснити те, що студент не зрозумів.
Відбувається офлайн у просторі, який називається "self learning zone", тобто зона самонавчання. Тут кожен студент має своє робоче місце, яке може пересувати, як зручно. Наприклад, працювати не за столом, а на підвісному кріслі, підвіконні або кріслі-гойдалці.

Також студент працює за персональним хромбуком. Це різновид ноутбуку, який передбачає також можливість малювання стилусами.
«Незважаючи на те, що ми називаємо перший етап самостійним навчанням, це радше свідчить не про факт того, що ти сам опановуєш щось, а про те, що ти сам визначаєш ритм і швидкість, з якими хочеш і можеш навчатися», — говорить Надія Кузьмичова.
Навчання в лабораторії
У когось вже можуть бути знання з обраного напрямку, припустимо, з анімації. Тоді студент може швидше виконувати завдання. А хтось приходить з нульовим рівнем – для нього все нове і треба опанувати багато матеріалу. І це – не проблема, він виконуватиме завдання трохи довше. Тут – робота на результат, а не на швидкість.

Період самонавчання триває в середньому 3-4 тижні. Усе залежить від студента. Протягом самонавчання студент відвідує 4-6 занять.

Після того, як студент закінчує перший рівень, спеціальна програма TUMO Path, авторська розробка власників бренду, запрошує студента до другого етапу.

Туди запрошують 8-12 студентів, які одночасно завершили етап самостійного навчання. Тобто прослухали теоретичний матеріал і виконали усі практичні завдання. Це означає, що студенти готові розробляти конкретний проєкт.

Навчання в лабораторії веде тренер-практик. Якщо лабораторія з робототехніки, тут викладатиме фахівець, який у своїй професійній діяльності створює роботизовані моделі. Тобто коучі – це помічники загального профілю, а керівники лабораторій – це тренери-практики. І це – обов'язкова умова і головна відмінність.
Етап робочих лабораторій також триває протягом кількох тижнів. Щоразу 8-12 дітей зустрічаються в тому ж складі і виконують або індивідуальний практичний проєкт, або груповий.

Коли завершиться етап навчання у лабораторії, у студентів мають бути
не просто знання і навички користування якоюсь програмою, вони створять, наприклад, свій відеофільм чи анімацію, намалюють героя для комп'ютерної гри. Усе залежить від напрямку, який вони обрали.

Такий проєкт стане першою частиною портфоліо студентів TUMO. Ці роботи розміщують на спеціальному веб порталі, до якого студент може надати доступ тому, кому вважає за потрібне. Наприклад, друзям, батькам чи в майбутнім роботодавцям.

Завершивши практичну лабораторію першого рівня, студент переходить знову в зону самонавчання, але вже на другий рівень складності. Цей рівень також може тривати різну кількість часу, залежно від швидкості опанування матеріалу.
Коли закінчується цей рівень, студента знову запрошують до навчальної лабораторії, але вже другого рівня. Вона складніша за попередню і потребує більше знань. Цей цикл повторюється тричі. Так, кожен напрямок навчання має три рівні складності: від елементарного до просунутого.
Останній рівень – це створення проєктів, з якими можна претендувати і на посаду junior-фахівця.

Зручність також полягає в тому, що студент може навчатися одразу за 3 напрямками.

Наприклад, якщо студент вирішив, що хоче займатися розробкою ігор, то починає опановувати цей напрямок на першому елементарному рівні. Закінчивши його, розуміє: щоб розробити гру, треба також навички і знання з анімації.

Тоді він додатково опановує перший рівень і за цим напрямком. Після цього, наприклад, розуміє: щоб його гра була ще краще, треба отримати навички саунд продакшн і розробити специфічні звукові ефекти для своєї гри.
«Тобто 8 напрямків TUMO обрані не хаотично і небезпідставно, а кожен з них доповнює один одного і дозволяє сформувати вичерпний комплекс навичок і знань, які треба практично в кожній галузі креативної індустрії», — пояснює Надія.
В середньому за 2-3 роки дитина може опанувати і отримати знання з 8 напрямків та сформувати своє портфоліо, пройшовши різні рівні майстер-класів.

Але є випадки, коли студенти навчаються з 12 років до 18 років. Це відбувається не тому, що вони повільніше засвоюють інформацію, а тому, що протягом 7 років вони беруть від програми максимум і розробляють багато різних проєктів, беруть участь у багатьох майстер-класах і використовують час для практичного навчання.
Воркшопи із гостьовими спікерами
Раз на 3 місяці студентів, які мають теоретичні та практичні знання з обраного напрямку, запрошують на так звані зовнішні воркшопи. Їх проводять практики зі світових компаній. Наприклад, приїжджають представники Disney, Pixar, Facebook.
Є умови, хто може потрапити на майстер-клас. Як правило, студент мусить мати принаймні другий рівень знань. Також, наприклад, якщо воркшоп з анімації, то окрім навичок з цього освітнього напрямку, можуть вимагатися також навички з музичного продакшну та графічного дизайну.

Тоді студента запрошують на воркшоп, припустимо, Pixar, де пояснюватимуть, яким чином виникають персонажі для мультиків.
«Це — важливий якір. Бо він відображає не тільки підхід до формування практичних навичок, а й сповнений мотивації. А для тінейджера найбільше важить якраз мотивація, приклад, харизма людини, яка ділиться досвідом і факапами, внутрішньою специфікою галузі. Це стимулює більше занурюватися в процес», — говорить керівниця TUMO.
Надія також каже, що основна практична перевага і, водночас, складність для українського ринку полягає в тому, що навчання у TUMO не підпорядковане лінійному алгоритму. Мовляв, немає такого, що ти з першого класу переходиш в другий і т.д. Натомість, студент сам формує траєкторію і визначає, що цікаво на цьому етапі, а що буде цікаво потім, а що взагалі не цікаво.
Що треба зробити, аби тінейджер навчався в TUMO?
Спочатку треба зареєструватись на сайті і заповнити форму для пробного відвідування. Це – інтерактивні сесії, які розпочнуться навесні.

Далі – з майбутнім студентом або з батьками, залежно від того, хто заповнював форму, зв'яжеться менеджер і узгодить дату і час для відвідування.

Після цього тінейджер прийде на пробне заняття. Воно складається з 2 частин:
1
Коротка інтерактивна презентація про TUMO.
2
Пробний воркшоп, що проводиться практиком з галузі, яку обирає дитина. На ньому студент спробує створити конкретний продукт. Наприклад, на програмуванні писатимуть код, на анімації створюватимуть анімованого персонажа.
Після півторигодинного воркшопу тінейджер розумітиме, як відбуватиметься навчання і що він може отримати, обираючи цей напрямок.
«Ніяких тестувань, підготовки чи особливих навичок не треба.
Ми — не школа, ми — простір, в якому розкривається креативність і формуються необхідні сучасним тінейджерам навички», — говорить Надія.
Як працюють з мотивацією
1
Кожне теоретичне знання підкріплюється можливістю виконати щось, спробувати на практиці.
Тут ти читаєш про те, що анімація починається з 12 основних принципів, які треба враховувати. І за кілька хвилин тобі пропонують анімувати об'єкт за допомогою програмного забезпечення, аби він відповідав цим 12 принципам.
2
Завдання і форма подачі матеріалу інтерактивна.
Навіть теоретичний матеріал тут подають візуально. Зазвичай це – короткі відео, які просто пояснюють складні речі.
3
Коучі та асистенти, які є своєрідними мотиваторами.
Окрім професійності, в TUMO приділяють увагу вмінню спілкуватися і харизмі людини, яка тут працюватиме.

"Професійність мусить бути. Але до цього має додаватися вміння спілкуватися з тінейджерами нарівні, вміння розбиратися у трендах. Тобто якщо ти ментор з розробки ігор, то маєш добре розуміти, чим нині живе молодь, в які ігри грає, які там персонажі", – пояснює Надія.

Якщо студенту щось не вдається, він може в будь-який момент звернутися до коуча. Також є постійний внутрішній моніторинг, що вдається тінейджеру. Це фіксується в програмі. Тоді, наприклад, видно, якщо підліток друге чи третє заняття чомусь не просувається за своїм навчальним планом.

Це – індикатор для коуча, аби він поспілкувався зі студентом у дружній формі, дізнався причину і допоміг вирішити складнощі. Наприклад, студент зрозумів, що йому не підходить напрямок, який обрав, але боїться змінити його.
4
Рівність – одна з базових цінностей TUMO.
Тут роблять усе для того, аби студенти сприймали простір не тільки як освітній, а як такий, де є однодумці, де можна дізнатися щось якісне, формувати свої навички у вільній дружній і сучасній атмосфері.
«Зрештою, для TUMO успіх не є беззаперечною цінністю і самоціллю. У нашому просторі ми створюємо умови для самореалізації. Для когось успіх — це опанувати конкретний напрям і вступити до вишу, для когось — створити музичний гурт, який подорожує Європою, займається фольк-електронною музикою, збирає нішові концерти і знімає анімовані ролики. Для когось — створити креативну агенцію і працювати із соціальними проєктами. Для когось — робота у провідних компаніях.
У кожному з цих варіантів це — успіх через визначення, в чому ти хочеш реалізуватись. Для цього TUMO і відкриває свої двері київським тінейджерам», — зазначає Надія.
Марія Марковська, спеціально для "УП.Життя"