TUMO — тінейджерська
кремнієва долина
СПЕЦПРОЄКТ
TUMO — тінейджерська
кремнієва долина
СПЕЦПРОЄКТ
СПЕЦПРОЄКТ
27 серпня 2021
Великий світлий простір в центрі Києва, купа новітньої техніки, відсутність стандартних кабінетів та парт. Ні, це не офіс модної IT-компанії, це — Центр креативних технологій TUMO Kyiv.

TUMO — це не типова школа чи гурток, це навчальний центр, де підлітки віком від 12 до 18 можуть навчатися за 8 напрямками: робототехніка, 3D-моделювання, розробка ігор, кіновиробництво, анімація, програмування, графічний дизайн і музичний продакшн.

Нещодавно відбулося відкриття київського центру, і вже 12 наборів студентів встигли пройти креативний табір.

Як все відбувається та чи задоволені діти підходом до навчання — далі у матеріалі.
TUMO починається з …
Якщо театр починається з вішака, то креативний простір TUMO починається зі знайомства із коучами. Саме вони супроводжують студентів протягом усього навчання та допомагають вирішити будь-яке питання.

Одна із коучів — Ханум — зустрічає нас біля входу і проводить до зали, де в цей момент проходить інтерактивне заняття.
"В них є вектори, за яким вони рухаються, але далі — повна свобода фантазії",— розповідає Ханум.
І поки одні вигадують казку, інші створюють музику чи фільм в міні групах, або ж працюють самостійно над кодами. Вік студентів — від 12 до 18 років, проте ніхто не ділить дітей на групи за цим принципом. Всі працюють та навчаються разом.

"Ми не ділимо людей ні за статусом, ні за віком, адже ми всі рівні", — підкреслює Ханум.
Простір має кілька зон: є амфітеатр, де діти можуть збиратися й обговорювати щось. Є окремі закриті зали для воркшопів із комп'ютерами, синтезатором для створення музики та графічними планшетами.
"Тут діти створюють хіти, пишуть музику. Для анімації є графічні дошки, де вони зможуть одразу працювати, і мишка не потрібна", — розповідає коуч Ігор.
Навчання має 3 складові:
Самостійне навчання
Навчання в лабораторії
Воркшопи із гостьовими спікерами
Детальніше про принципи навчання можна прочитати в нашому попередньому матеріалі.

Студент може обрати 3 напрямки з 8 і вивчати їх паралельно. Якщо якийсь із них не сподобався, можна змінити його на інший. Якщо студент хоче повернутися до попереднього напрямку, йому не треба починати спочатку, можна продовжити з того, що вже вивчив.

Якщо студент не потрапив на табір (за словами організаторів, було дуже багато заявок), то в нього є можливість потрапити на тест-драйв і зрозуміти, чи хоче він навчатися в TUMO Kyiv.
Тумоніанці
Тринадцятирічну Поліну в TUMO Kyiv привела мама.
"На початку ми знайомилися, нам розповіли, що ми будемо робити, які є напрямки. Показали, як зайти до нашого облікового запису, і що ми можемо обрати напрямки, які ми хочемо", — ділиться враженнями від першого дня Поліна.
Під час табору діти знаходяться у креативному просторі з понеділка по п'ятницю. На середину тижня багато хто зі студентів вже пройшов основні напрямки та встигли потоваришувати.

Мирослав та Данило — подружилися на таборі. Хлопці хоч і мають різницю у віці — Мирославу 12, Данилу — майже 15 — вони швидко знайшли спільну мову і на третій день разом робили деякі командні завдання.
"Дуже цікава програма, класно, що нам ніхто нічого не розказує, а ми самі дізнаємося. Найскладніше завдання з робототехніки — це як з програмування, тільки в три рази складніше. На першому етапі там треба написати багато кодів", — розповідає Мирослав.
А от Данилу більше сподобалось 3D-моделювання. Хлопець планує стати дизайнером інтер'єрів, тому досвід у TUMO Kyiv допоміг йому дізнатися основи професії.
TUMO є такий напрям — 3D-моделювання, яке показує що і як. І ми з батьками вже на 99,9% вирішили, що будемо продовжувати навчання", — резюмує Данило.
Гостьові зіркові спікери з креативної індустрії — це традиційна практика в таборі TUMO Kyiv. Через спілкування з відомими дизайнерами, співаками, музикантами підлітки дізнаються про улюблені професії з перших вуст. В один із тижнів табору в гостях у студентів була реперка alyona alyona, яка розповідала про те, як створюється музика.

Володимир — тримається трохи відокремлено від усіх, адже він у свої 12 зайнятий розробкою власної інтерактивної гри.
"Я хочу зробити годинник, який би рухався. Запрограмувати його так. Це тут мене навчили. Я взагалі сюди прийшов, бо хочу зв'язати своє життя з IT-сферою, хочу відкрити для себе її. Я вирішив, що хочу прийти й обрати напрям, яким буду займатися далі", — розказав Володимир.
Володимир хоч і тримається осторонь загальних розваг, підмічає, що всі діти, хто зібрався у таборі — "дуже цікаві люди, які шукають себе".

Інша студентка — Діана — підтримує Володимира:
"Тут діти захоплюються всіма напрямками, в нас багато спільного і ми можемо розмовляти про наші наміри".
TUMO Kyiv — це ще й соціально-відповідальний бізнес. 450 дітей будуть навчатися з осені безкоштовно. Отримати стипендію можна було за 2 категоріями : соціальна квота та квота для тінейджерів, які мають високі бали за навчання й академічну активність. Діана — одна з таких дітей.
Дівчина дуже активна, комунікує з іншими студентами та не соромиться запитувати порад у коучів.
"Я шукала собі курси на літо, мені через 2 роки вступати в університет, і я хотіла б знати, що обрати в житті. З дитинства я була різносторонньою дитиною: співала, малювала, зараз програмую. Це кардинально різні напрямки, я шукаю себе", — ділиться Діана своєю історією.
Діана вчиться у математичному ліцеї і зараз вже серйозно задумується над майбутньою професією.
"Я намагаюся знайти, з чим пов'язати своє майбутнє. Найбільше сподобалось у таборі мені моделювання, програмування та анімація. Важко було взагалі зорієнтуватися, як користуватися різними новітніми засобами", — ділиться дівчина.
Марія та Неля знімають власний фільм. Дівчата як раз були зайняті розробкою нового сюжетного повороту для свого шпигунського горору.
"У нас такий екшн-фільм вийшов — це велика штаб-квартира однієї касти, яка задурює дітям голови (сміються). Всі вже поглинуті, ми одні залишилися і маємо якось врятувати всіх. Такий собі апокаліпсис", — розповідають дівчата.
Обидві дівчини прийшли в TUMO Kyiv за розумінням, куди їм рухатися далі. Саме для цього в TUMO Kyiv існує тест-драйв. Це пробний день, коли дитина зможе спробувати різні напрямки і потім визначитися, які 3 основні з 8 обрати для подальшого навчання протягом року.

Дівчата були знайомі до кемпу і швидко разом пройшли більшість напрямів.
"В такому віці я особливо не знаю, чим мені займатися. Я прийшла сюди, щоб спробувати, і поки мені все подобається. Кіновиробництво і розробка ігор поки мені сподобались понад усе", — ділиться враженнями Неля.
"В мене вдома немає подібних програм, що є тут. Я хотіла спробувати що і як. Найбільше б я, мабуть, хотіла займатись музичним виробництвом. Хоча і кодування, і 3D-моделювання — це дуже цікаві речі", — розповідає Марія.
Від TUMO Kyiv в захваті не тільки діти, але й дорослі, які тут працюють. Всі коучі — це люди із досвідом роботи із дітьми: хтось викладач, хтось психолог.

Ігор — кандидат наук і коуч в TUMO Kyiv. Він ділитися емоціями про роботу зі студентами:
"Вони драйвові, в них є класні ідеї, які може інколи відірвані від реальності, але тим самим і цікаві. Ми даємо можливість спробувати студентам все і визначитися, що їм до вподоби"

Багато з тих, хто пройшов 5-денний табір вже записалися на повний курс навчання. Але це легко можна зробити і без відвідування табору. В TUMO Kyiv немає іспитів чи конкурсу на вступ. Вони раді кожному тінейджеру, який хоче пізнавати цей світ. Більше про TUMO Kyiv можна дізнатися на їхньому офіційному сайті.
Авторка: Маргарита Рівчаченко для УП "Життя"
Фото: Дмитро Ларін