Парадокси життя: українці самі себе вбивають

Життя триває?

Юрієві, другокурснику юридичного факультету одного з університетів, нещодавно оголосили догану за те, що палив на сходах навчального закладу. Тепер хлопець палить улюблені сигарети через дорогу, біля найближчого магазину.

Оксана, мама дворічної дочки, їздить по лікарях через проблеми зі здоров'ям у дитини. Мама бідкається, адже виною всьому вважає паління під час вагітності (в одному з журналів вичитала, що якщо палиш, то кидати цю звичку під час вагітності небезпечно для дитини! - потрібно продовжувати). Багато нервується зараз, однак палити не перестає, адже тільки так може заспокоїтися.

Андрій Васильович нещодавно побував у лікарів, де почув про хворобу своїх легенів, спричинену 30-річним палінням. Послухав, подумав, але палити не покинув, лишень перейшов на дешевший варіант, бо сигарети нині подорожчали.

Ілона - студентка-журналістка бідкається, бо в її редакції всі дівчата (і чоловіки) палять: просто масово виходять на балкон, "озброюються" кавою і "димлять" цілими днями. На думку дівчини, пам'ять її колег значно слабшає з кожним днем, у них також з'являється дратівливість та неспроможність вирішувати навіть неважкі редакційні завдання.

ВІДЕО ДНЯ

Алла вважає, що палить рідко, лише коли вип'є алкоголю перед дискотекою та й то - "для компанії", однак у 20 років у неї вже пожовкли пальці на руках і зуби, а також почастішав головний біль і кашель. Та дівчині подобається "філософський сигаретний дим". І взагалі: вона палить тому, що "ця звичка у неї від батька".

Показники невтішні

У світі відзначається багато дат, присвячених здоров'ю та здоровому способу життя: 24 березня - Всесвітній день боротьби з туберкульозом, 7 квітня - Всесвітній день здоров'я, 31 травня - Всесвітній день без тютюну, 6 серпня - міжнародний день "Лікарі світу за мир", 10 жовтня - Всесвітній день психічного здоров'я, 20 листопада - Міжнародний день відмови від куріння та багато інших.

Однак людині в сучасному глобалізованому світі властиво самій нищити своє життя, піддаючись рекламі та різним спокусам.

До речі, Україна, як і інші 190 країн-членів ООН, підписала вісім Цілей тисячоліття, які прагне виконати до 2015 року. Більшість з них - безпосередньо пов'язані зі здоров'ям.

У доповіді ВООЗ "Світова статистика охорони здоров'я за 2009 рік" (яка є суто розробкою ООН і не завжди збігається з офіційною версією держав-членів) в розділі "Успішність лікування туберкульозу" Україна має лише 59%. Нас випереджають Білорусь - 70%, Польща - 75%, Румунія - 83% та інші.

У той же час з кожних 10 випадків смерті в усьому світі 6 припадає на інфекційні захворювання, а в цілому на інфекційні захворювання, в тому числі дихальних шляхів, припадає 51% втрачених років життя (на неінфекційні - 34%, на травми - 14%).

Нова "епідемія"

Названі захворювання є прямим наслідком тютюнопаління - ще однієї глобальної епідемії світу, як встигли її "охрестити" експерти.

Тютюнопаління відноситься до найбільш поширених життєвих факторів ризику, які можна попередити. Поряд з ним стоять: неправильна практика годування дітей раннього віку, низька маса тіла при народженні, надмірна вага або ожиріння, недостатнє харчування дітей і матерів, небезпечний секс, шкідливе вживання алкоголю, непридатна для пиття вода і відсутність засобів санітарії тощо.

У сукупності на ці чинники ризику доводиться більше 40% з 58 млн. випадків смерті, що мають місце в усьому світі щороку, і третина загальносвітової втрати років здорового життя!

Тютюнопаління сьогодні є шкідливим показником майбутніх хвороб завтра, пов'язаних з тютюном - переконані експерти. З метою встановлення інформаційного контролю за вживанням тютюну створена Глобальна Інформаційна Система з Контролю Тютюну (GISTOC).

За її даними, тютюн лідирує серед факторів передчасної смертності в Єврорегіоні, викликаючи близько 1,6 млн. смертей щорічно. Поряд з тим, експерти відзначають і помітний прогрес у боротьбі з поширеним тютюнопалінням, адже багато урядів уже ввели жорстке законодавство з цього приводу, і воно реально працює й приносить результат.

Від тютюну у світі щорічно помирає 5,4 млн. людей (зазначають, що ця цифра невдовзі зросте до 8 млн.). 21% смертей молодих людей 12-20 років спричинено палінням. З більше, ніж 1 млрд. курців, близько 20% становлять жінки, і саме на них розрахована приваблива реклама сигарет, зокрема, у жіночих журналах, саме на них наживаються чиїсь спритні руки. Взагалі протягом цілого XXI сторіччя від тютюну помре 1 млрд. жителів Землі.

Або палити, або працювати - і жити

Також є такі цікаві дані (щоправда, за 2007 рік): очікувана тривалість життя при народженні становить в Україні 62 і 73 роки на чоловіків і жінок відповідно, однак очікувана тривалість ЗДОРОВОГО життя складає 55 і 64 роки відповідно.

Тобто кожен українець, за умови здорового способу життя, може жити на 7-9 років більше (пригадується теза видатного лікаря Поля Брегга, автора книги "Чудо голодування", про те, що людина взагалі здатна жити 120 років за умови нормального харчування, відсутності шкідливих звичок та заняття фізичними вправами).

Любуйтесь далі (дані ВООЗ): вірогідність смерті у віці 15-60 років на 1 тисячу українців становить 384 чоловіки і 142 жінки.

Це й недивно, якщо врахувати, що третину всього працездатного населення нашої країни становлять курці, на одного з яких, в середньому, припадає 7 сигарет щоденно.

Уявити лише, які це величезні кошти не лише для сімейного, а й для державного бюджету! За даними Всесвітнього банку, економічні збитки від тютюну в Україні становлять 2 млрд. долари щороку. От і нарікаймо після цього, що ми бідні й нещасні, от і впадаймо в депресії, от і викурюймо чергову сигарету в надії, що саме вона заспокоїть наші нерви...

Не шкодити самим собі

Святіший Отець Іван Павло II свого часу визначив такі невід'ємні права людини: право на життя, невід'ємною часткою якого є право розвиватися в лоні матері після зачаття; право жити у дружній сім'ї і в моральній атмосфері, яка сприяє розвиткові власної особистості; право доводити до зрілості свій розум і свою свободу в пошуках і пізнанні істини; право брати участь у трудових процесах, щоб вповні оцінити блага землі та творити з них все необхідне для утримання себе і своїх близьких; право вільно створювати сім'ю, не робити перешкод народженню і вихованню дітей, з відповідальністю проявляючи сексуальність.

Нецікаві права, чи не так? А де ж свобода слова і віросповідання, де інші такі нібито важливі права, проголошені конституціями? Межа тут дуже чітка, і необхідно розрізняти богоподібні і твариноподібні інстинкти в людині. Людина народжена, аби бути доброю і не шкодити своєму життю та здоров'ю. На останнє вона точно ніякого права не має!

Ольга Солодуха, Львів

Реклама:

Головне сьогодні