Епоха двійочників

202
24 грудня 2010

Головними ознаками затятих двійочників у школі були погані оцінки з більшості предметів (окрім праці й фізкультури) та незадовільна поведінка. Власне, такими їх зображували і в популярному дитячому кіножурналі "Єралаш" (щоправда, з певною симпатією) - задерикуватими та мало обізнаними з правописом.

Після бійки у Верховній Раді 16 грудня вже обидві згадані ознаки можуть використовуватися для характеристики представників української політичної еліти. Поки що - окремих.

На прикладі ситуації з помилками в правописі можна простежити закономірність: спочатку явище виникає в низах, потім низи обирають собі подібні верхи, а потім ці верхи роблять звичними нові - скориговані - правила буття.

Реклама:

Оголошення, вивіски з граматичними помилками та далека від точності висловлювання реклама давно перестала бути дивиною в стольному граді Києві. Як-от оголошення з подвоєнням приголосних "с" та "ф" там, де це не передбачено правописом, - у словах "стоймуссор", "оффициальный". Або ж заклик одного з ресторанів замовляти столик у "новорічну нічь".

 

Складно пригадати, щоб у 80-х у публічному обігу були написи з помилками. Згадалася школа й риторичні запитання "навіщо мені вивчати граматику, якщо я піду торгувати в магазин", яке ставили діти тих, хто там вже торгував.

Але, бачте, шляхи Господні непередбачувані. Тепер уже й ті, хто йде торгувати, не позбавлені певної публічності - як-от повноважень писати рекламні тексти для кіосків, у яких вони торгують. Разом із цим публічною стає і їхня безграмотність.

Таке оголошення ("Лутчше нашиго кофе нет!!!") красувалося якось у вікні кіоску. При першому погляді на текст складно зрозуміти, про що йдеться; вимовивши побачений набір літер вголос, можна збагнути зміст.

Коли помилки тільки-но почали з'являтися, це викликало лише певне здивування та дискомфорт. Потім виникла цікавість: а що далі? Далі помилок більшало, і здивування минуло. Залишився дискомфорт й запитання: а далі - що?

А далі були писаний "проффесор" і усна "кааліція". Слід зауважити, що фірмовий прононс Юлії Тимошенко ("чінний", "Януковічь" та ін.) не став безневинною особливістю однієї окремо взятої людини. Скалькована з російської вимова була розтиражована численними ефірами, особливо під час перебування лідерки БЮТ на посту прем'єра.

Реклама:

Для багатьох громадян, не найкращим чином обізнаних із літературною українською мовою та фонетичним принципом письма (як чується - так і пишеться, як пишеться, так і читається), відмінним від російської, французької чи англійської, вимова керівника уряду та просто авторитетного політика також стала певним взірцем.

Ну, а далі була "писча", "у місті Донецькі" та "вЫсокоповажність". Така послідовність обрана тому, що ілюструє "наскрізність" нинішнього "грамотейства": від секретаря міськради та керівника центральної установи - до апарату обслуговування найвищих осіб держави.

 

Тобто написи з граматичними помилками в Україні уже можна прочитати не лише на паркані, але й на банері під час офіційної зустрічі на рівні президентів країн. Утворюється, знаєте, система. А це вже не є приватною справою, бо формує й наше з вами обличчя, як громадян цієї держави, перед світом.

Млява реакція української преси на той випадок (масового обурення помічено не було) дала зрозуміти: нічого страшного в цьому для українського суспільства немає. А так само колись на вулицях Києва почали з'являтися оголошення з граматичними помилками...

Безграмотність "низів" породила безграмотність "нагорі"; а безграмотність "нагорі" слугує взірцем для "низів". Ось така діалектика. Ось таке замкнене коло.

Тепер повернімося до бійки в парламенті. Чи поставить хтось "незадовільно" за поведінку тим, хто переніс у стіни Верховної Ради дворові методи розборок та спричинив тілесні пошкодження іншим? Чи виступить хтось у ролі шкільного вчителя, який скаже: так робити не можна?

Перша реакція Генпрокуратури свідчить - не виключено, що "вчитель" скаже: все гаразд, за це тепер "незадовільно" не ставлять. Як і у випадку з граматичними помилками, масового обурення з приводу цієї ситуації в суспільстві помічено не було. Ну, а те, що не засуджується, згодом стає нормою. Ситуація з граматикою це доводить.

Тож чекаймо, що й модель поведінки, продемонстрована окремими представниками української політичної еліти в стінах Верховної Ради, незабаром стане нормою спочатку для всієї вертикалі державного апарату, а потім і для громадян?

 
Ірина ЛукомськаРеклама: