Наші дівчата

Вранці я прокинувся і, що буває рідко, чітко закарбував межу сну. Мені снилося, що дія відбувається посеред величезної поважної аудиторії, перед якою виступає якась надзвичайно відома особа. Особа ця, вбрана в мало не театральний пишний костюм, промовляє слухачам фразу, що закінчується словами: "... заурядні загальності".

Найнесподіванішим було те, що за логікою сну, цією особою був я, хоча жодним чином вона до мене подібною не була, а я усе це спостерігав десь збоку: звіддаля і згори. Але найгірше полягало в тому, що це пробудження руйнувало мою теорію сну: у сні ми бачимо лише те, що вже бачили, чули, або переживали.

Несподіванки - це лише несамовиті комбінації вже відбутого. Нічого нового сни нам не доправляють. "Заурядні загальності" мене відверто збентежили. По-перше, слово "заурядні" я не пригадую, коли вже вживав, тому що послуговувався або "буденним", або "пересічним", а по-друге... Ось тут я найбільше переймався: слово "загальності" було відвертим новотвором. Я його ніколи не вживав і не чув. І я переконаний в цьому був абсолютно, бо довго шукав відповідник російському "общие места" і не міг знайти.

Отже, в сон до мене потрапило слово, яке досі не перебувало у мене у вжитку. Це могло означати лише одне: у цей час у моєму сні перебував ще хтось.

За цими думками я почав пригадувати, що на сьогоднішній день у мене заплановано. Нагальних завдань не було. Лише зранку з видавництва мали привезти книжки, і я мав зустріти пакунки. Відтак, поснідав і спустився у двір чекати, поки не під'їде машина. Я навмисне вийшов заздалегідь, тому що на вулиці стояла чарівна пора впровадженої осені, яка на повну потужність про себе заявила, але до Покрови ще глуму не наробила.

РЕКЛАМА:

Це чудесний час, коли усе що рухається, або відлетіло, або відповзло, а усе, що залишилось, смиренно чекає зими, але вже не переймається нічим, бо пізно, бо все що потрібно вже є, бо небо таке голубе, що думати за якийсь клопіт, то є чистий гріх.

З таким настроєм я вийшов у двір і на повні груди вдихнув осінній ранок з його небом, росою на траві, туманами у лісах і приморозками у горах. Поки я шукав, чим би ще засмачити ранкові осінні враження, як відчув, що настрій у мене формується іншими чинниками, а я їх ще не розпізнав. І, нарешті, я усвідомив в чому особливість мого стану.

Тут, у ранковому дворі, мене вже не було чим здивувати, я пережив тут усілякі настрої: коли чекаєш машину, яка повезе тебе у гори, коли безтурботно п'єш пиво і спостерігаєш за псами, коли тобі сюди мають привезти гроші, або коли ти просто сидиш під під'їздом зранку і не хочеш іти додому.

Мені здавалось, що найсуттєвіше, що може запропонувати мені ранковий двір, я вже пережив. Та виявляється - ні: я чекаю на машину, яка з видавництва привезе мені частину тиражу моєї книги. Такого очікування я дійсно ще не відчував, а гадав, що пережив майже усе: відтак, уявив собі, що сусідка, яка спостерігає за мною з вікна, думає, що я чекаю на мішок цибулі на зиму.

Мені стало радісно, що я ще не такий старий, що в житті для мене ще є відкриття, і небо, і сонце, і осінь знову почали мене милувати і схилили на ліричний настрій. А саме цього я і боявся. Справа в тому, що цей настрій відразу доправляє мене до мого сумління. Це означає, що я тієї ж миті пригадую свої борги перед ним. А останнім часом я перебуваю у сформованому собі самому зобов'язанні написати щось про "наших дівчат" - це однокласниці і одногрупниці.

Тож подумки починаю перераховувати, що ж я маю написати.

Вони знають усе. Зустріч з ними завжди сповнена новин про друзів, однокласників, вчителів. "Наші дівчата" знають, хто, де працює, хто став татом (ба, навіть дідусем - роки летять), хто вкотре женився і розлучився. Усі успіхи набувають своєї повноти лише тоді, коли про це взнають "наші дівчата".

Святкові дати, дні народження, ювілеї зустрічі випускників - це предмет їхньої опіки. Ми, часом, з друзями можемо у спогадах зайти у такі нетрі, що й годі вилізти звідти, а "наші дівчата" знають і пам'ятають усе в деталях, їх колективна пам'ять береже усі події нашої юності, вони пам'ятають, хто кому першим посміхнувся, і що з того вийшло.

"Наші дівчата" - це якась паралельна інституція до дружби, шлюбу, сім'ї. Мені іноді здається, що це якесь зачароване часове коло, де влада часу зупинилась, а над усім панує поле абсолютної довіри і приязні.

"Наші дівчата", зберігаючи минуле, бездоганно орієнтуючись у ньому, напрочуд гарно знають і сьогодення. Вони прекрасно підкажуть, де зробити пристойну зачіску, як знайти роботу (і допоможуть), вони знають, хто забухав, а хто кинув палити. "Наші дівчата" краще посольств знають, хто і в якій країні "реалізовує" свої знання, у кого змінились телефони, прізвища і, хто з них сьогодні зламав каблук. Їх оцінки завжди вимогливі, але ніколи не остаточні.

Про нас, хлопців, "наші дівчата" знають усе, і при цьому вони зберігають до нас особливо трепетне ставлення. Це мене найбільше й дивує, тому що в оцінках сторонніх вони слів не добирають, а нам - минається. Я гадаю, що це так тому, що ми є тими, хто пам'ятає їх юними веселими дівчиськами у "підстрелених" спідничках, у мокрих від снігу куртках, у перших дорослих сукнях. Нам (і нам) вони довіряли сльози від мозолів, натертих на перших шкільних вечорах...

Я зрозумів: "Ми свідки їхнього дебюту!" Такими вони - "наші дівчата" - нас і бережуть, як бережуть фотографії юності. А саме так і є! Коли я зустрічаю Орисю, то мені не в голові, що у неї у сумці - помідори чи перці. Я пригадую парту біля вікна, за якою вона сиділа, як кумедно злітала з її голови в'язана шапочка, коли хтось сніжкою поцілив у неї, як зворушливо вона закохалась у молодого студента-практиканта з хімфаку. І там, у моїх спогадах, у них все ще попереду.

"Наші дівчата" опікуються чоловіками, дітьми, сім'ями, але цей простір, який сформувався тоді у школі, вони ніколи не полишають, і як їм це вдається - цього не знає ніхто. А, можливо, це і не потрібно пояснювати, тому що цей простір сформований на фундаментальних почуттях, а штучним, долученим є все решта?

Під'їжджає машина з видавництва, і я беру в руки пакунок книг. Мені не лячно, страх і гризота минули. Бо тепер я знаю, що у цієї книги, попри усі мої вагання, сумніви та упередження, є прихильний і захоплений читач - "наші дівчата".

Осінь. Пора винагород, спогадів і повернень.

Поки я підіймаюсь сходами, то подумки уявляю, що б написав, якби вирішив присвятити книгу їм - "нашим дівчатам". Я повертаюсь у часи нашої юності і розумію, що бажаю лише одного: "Хай береже вас Господь!"

Реклама:

Головне сьогодні