Лісівники витратили 21 мільйон гривен на проведення... рейдерства?

Державна фінансова інспекція України під час перевірок лісгоспів в різних областях виявила багато випадків створення нових лісових насаджень на землях, які не оформлені під лісорозведення і на яких посадка лісу не запланована.

Таким чином, загальна кількість коштів, таким чином витрачена на нецільові потреби (фактично - на рейдерство) склала 21,5 млн.грн.

Кількома місяцями раніше з проханням провести таку перевірку до ГоловКРУ звернулись активісти громадської кампанії "Збережемо українські степи!". Звернення науковців викликане тим, що протягом останніх років керівництво лісової галузі активно лобіює виділення бюджетних коштів на створення нових лісів.

Створення лісів пропагується лише на нових ділянках, де лісу ніколи не було, а не на масштабних вирубках, які охоплюють колосальні площі на Поліссі, в Карпатах. Практично всі землі України переорані, зайняті житловою та промисловою забудовою або відносяться до лісового фонду. Отже, вільної, не зайнятої землі фактично немає. Лишаються лише природні степові ділянки, що збереглись на схилах і в балках Степової зони.

На останніх залишках степів зберігаються кожен третій вид Червоної книги України. Залісення цих ділянок заборонене Червоною книгою України і є грубим порушенням законодавства, в тому числі міжнародного (Бернської конвенція, Конвенція з біорізноманіття).

"Проте, саме на ці ділянки спрямована активність лісоводів. Головна причина цьому - степові балки найпростіше перевести в користування лісгоспів. Крім того, насадження лісу на степових ділянках є найбільш збитковою справою з усіх типів лісонасаджень, що підтвердила перевірка КРУ. Тому ліс тут можна саджати безкінечно. – розказує активіст кампанії "Збережемо українські степи!" Олексій Бурковський. – Господарської необхідності або раціонального рішення в посадці лісу в степу немає. Просто "для галочки" нові землі заліснити можна лише тут".

Фото надане автором

Українське законодавство не передбачає окремої категорії земель для степу. Оскільки практично всі степи, що лишились не розораними – це схили вздовж річок і балки, на яких не може проїхати комбайн, їх зачисляють до категорії "земель, непридатних для сільського господарства".

Але насправді саме тут і більше ніде збереглись останні ділянки із славними українськими чорноземамим і лише тут є останні природні пасовища степової зони. Втім, через таку законодавчу проріху, степи не задумуючись віддають під залісення, називаючи їх неугіддями.

Та і лісівники орієнтуються практично лише на степові ділянки, бо лише їх можна отримати під залісення без проблем – багато де лише степові ділянки є останніми нерозпайованими землями.

Випадків залісення цінних степових ділянок за 3 роки роботи "степової" кампанії виявлено дуже багато і подекуди масштаби безглуздого залісення жахають.


Степ до заліснення
Степ після початку роботи лісників

До ідеї охорони степу приєдналось і Міністерство екології та природних ресурсів України, заборонивши ще у 2009 році своїм територіальним підрозділам погоджувати передачу під залісення степових ділянок.

Мінприроди заборонило віддавати степи під залісення і тому лісоводи, використовуючи бюджетні кошти, засаджують лісом те, що їм не належить, сподіваючись постфактум оформити землю собі.

Більше того, безглузде залісення цілинного степу робиться замість того, щоб відновити ліси на карпатських вирубках задля зупинки повеней в горах та замість відновлення лісосмуг на вже переораних полях Степової зони, без яких південні та східні області потерпають від опустелювання.

Реклама:

Головне сьогодні