Євро-2016: Футбол, французи, німці і згущенка
– Рома, беру авіаквитки по 245 в Брюссель, – пишу у травні другові.
– Ну, якщо це найоптимальніше – то ок, – трохи засмутився Рома.
– Ні, не доларів! 245 гривень! За переліт до Брюсселю! – з усмішкою уточнив я, і тим самим завершив теоретичність нашої подорожі.
Так, одним з перших надихаючих факторів підтримати збірну, став, в тому числі, пост в стрічці Facebook, про те, що з Дебрецену тепер літає до Брюсселю Wizzair по суперакційній ціні.
Дебрецен – угорське місто, 145 км від кордону України, – і ось ми з Ромою вже чекаємо пересадку на міжнародний потяг, який сполучить нас між Чопом та, власне, Дебреценом. Про це ми знімаємо відеоблог.
До відкриття Євро-2016 доба, і ми обідаємо в Угорщині в очікуванні перельоту.
З їжі у нас з собою тільки згущенка, але їсти її не можна – вона має доїхати до самої Франції.
Про це розповімо пізніше, а поки замовляємо каву і піццу в угорського офіціанта.
– Наші і ваші – темні конячки на чемпіонаті, – каже він нам невпевненою англійською на наше прохання зробити прогнози. – Коноплянка, Ярмоленко, це всі, кого я знаю, але вони на топ-рівні! Тому Україна може здивувати.
Ми йому дякуємо, й кажемо, що Угорщина нас також може здивувати. Хоча б тільки через те, що жодного їхнього футболіста без Google пригадати так і не можемо.
Нас чекала Бельгія.
Прокинувшись наступного дня о 4 ранку йдемо пішки від міні-готелю до аеропорту. 25 хвилин, і ми вже на митному угорському контролі.
Попереду дві години перельоту через всю Європу до Брюсселю за шалені 9 євро, а поки нас чемно просять викласти все-все з рюкзаку:
– Навіщо вам ця банка? – запитує митник з настроєм, ніби ми його образили ще в школі.
– Це такий вид молока, веземо у Париж, – намагалися переконати його ми.
Ця банка згущенки нам була вкрай потрібна |
Ця банка згущенки нам була вкрай потрібна.
За декілька тижнів до поїздки, ми вирішили, що варто поїхати на саме відкриття Євро-2016.
У Парижі у мене є давня подружка Оля. Буквально на другій хвилині нашого першого за декілька років листування у Facebook вона радо і гостинно запросила переночувати у неї. Але з одним проханням – привезти згущенку з Батьківщини.
10 червня 2016. Париж. Тисячі вболівальників з Румунії звісно ж... майже загубилися на фоні десятків тисяч місцевих фанатів.
Матч починався о 9 годині вечора за місцевим часом, і вже за декілька годин рух транспорту був ускладнений вже на в'їзді в місто.
Є час перекинутися словами з водієм BlaBlaCar Ліонелем та його супутником Фрозі:
– Франція останній раз грала достойно на великих чемпіонатах аж десять років тому – Чемпіонат світу 2006 мало хто забуде тут!
– Так, Україна також досі гарно себе показала, 1/4 для нас було фантастикою.
Звісно ж, ми промовчали, що то був останній для нас раз, коли збірна самотужки проходила відбір на великий футбольний турнір.
На Євро-2012 ми не грали кваліфікаційні матчі, адже були господарями.
І ось за десять років повторюємо досягнення, ще й знявши "прокляття плей-офф", коли програвали в усіх без виключення стикових матчах.
Оцю всю важливу українському серцю інформацію ми донесли до наших друзів з BlaBlaCar.
Вони, до речі, їхали не прямо в Париж, а в сусіднє містечко, аби побувати в Діснейленді. То ж, ми чемно подякували, вийшли з комфортабельно чорного мерседесу і пересіли на електричку – назустріч нашому першому дню у Франції.
Основна паризька фан-зона знаходиться на Єлісейських полях, і головні екрани, що транслюють матчі – прямо під Ейфелевою вежею. Виглядає все це чарівно.
Основна паризька фан-зона знаходиться на Єлісейських полях, і головні екрани, що транслюють матчі – прямо під Ейфелевою вежею |
Тут розмаїття прапорів, звісно ж, в безкомпромісній перевазі французькі.
– Лё круасан, лё жалюзі! – давно мріяв сказати цю фразу у Франції.
Продавець випічки мене розуміє і дає круасанчик за €7.
Навчений досвідом подорожей, не переводжу в гривні валюту за кордоном...
А ні, переводжу! 200 гривень за булочку!
Але це останній раз. У сенсі, останній раз, конвертую валюту, а не їм, адже це лише гроші, які дають змогу на власні очі побачити подію такого масштабу.
До речі, з часів посадки у дебреценському аеропорті у нас ще жодного разу не перевіряли сумки. Хоча посилена антитерористична безпека відчувається: в метро, наприклад, ходять поліцейські по три людини з величезними автоматами.
У фан-зоні випадково зустрічаємо друзів-українців і вже потрапляємо разом з ними в французьку ейфорію: ледь ми обійшли фан-зону, як французи забивають і врешті виграють перший матч.
З фінальним свистком сотні білих пляшечок підкинулися у повітря, заспівалися французькі пісеньки, а молоді пари почали цілуватися.
Отримавши заряд на цілий чемпіонат, за €1.80 доїжджаємо до площі Революції. Тут нас чекає Оля.
Не тільки нас, звісно, але й свою баночку згущеного молока.
Пізніше, вона розкаже, що за роки життя в Парижі всілякого напробувалася, але місцеві кулінарні майстри так і не змогли наблизитися до шедевру Первомайського молочно-консервного комбінату.
Париж, як не парадоксально це звучить, був проміжним містом перших наших днів у Франції.
Звісно ж, головною метою першого етапу нашої подорожі була стартова гра збірної України на Євро.
Головною метою першого етапу нашої подорожі була стартова гра збірної України на Євро-2016 |
На ранок ми подякували Олі та відправилися на автобусі у північне місто Лілль.
Мережа "ві-фі" (а саме так французи називають наш рідненький вай-фай) за весь час нашої подорожі найкращою була у автобусі Flixbus у дорозі.
Ми завантажили другий випуск відеоблогу та на радощах... забули вийти в Ліллі.
Водії тут, хоча й доброзичливі, але не дуже сентиментальні. Ну, мовляв, проспав і проспав – зупинитися раніше наступної зупинки не можу. Їдемо за місто.
Я вже уявив місцеву Білу Церкву, а потім думай, як дістатися у місто.
Але натомість нас очікувало приємне здивування: місцеве метро настільки розвинене, що є гарне сполучення між усіма маленькими містами-супутниками з великим містом. До того ж воно цілодобове.
Невеликі сучасні автоматизовані вагони без машиністів за хвилин 20 повернули нас на те місце, де ми б мали вийти ще з автобусу.
На наступний ранок Лілль був у полоні німецьких та жовто-блакитних футбольних загарбників.
Головною відмінністю було те, що фанати з Німеччини поприїжджали власне з Німеччини, а у перші години нашого перебування ми зустрічали українців з Чехії, Канади, острову Маврікій і Японії.
– Це Софійка, їй п'ять місяців, вона японо-бандерівка, – весело розказує нам про дитинку її бабуся, – у неї батько українець, а мати – японка.
Софія з батьками приїхала спеціально з Токіо підтримати збірну України.
Молода красива українська пара з острова Маврикій прилетіла на весь чемпіонат і прогнозує збірній вихід з групи:
– Ми живемо в Індійському океані, з Німеччиною нашим хлопцям важливо просто зіграти достойно, – все ж таки вони чемпіони світу!
Ці маврикійські слова стали пророчими. У першій грі фінальний результат на табло був на користь діючих чемпіонів світу.
Але ж скільки гордості за наших хлопців було, коли вони показавши справжній бій, увесь стадіон стоячи проводжав збірну аплодисментами. Проводжав не додому, а на Чемпіонат. Бо він для нас тільки починається.
Іван Марунич, спеціально для УП.Життя