Життя без паперу. Кілька дієвих ідей
Тільки уявіть, щороку один працівник офісу викидає 160 кг паперових відходів, а майже половина усіх документів потрапляє у смітник протягом доби після роздрукування.
Між тим для виробництва однієї тонни паперу вирубується щонайменше 17 дерев, витрачається 26 тисяч літрів води, 4000 кВт електроенергії й 240 літрів палива.
І масштаби зростають – тільки за останні 20 років використання паперу зросло на чверть.
Тільки за останні 20 років використання паперу зросло на чверть |
Щоб привернути увагу до цієї проблеми, кожен четвертий четвер жовтня, цього року – 26 жовтня, світ відзначає Міжнародний день без паперу.
Експерти онлайн-сервісу електронного документообігу "Вчасно" діляться ідеями, як скоротити споживання паперу в офісі й удома, а де взагалі можна від нього відмовитись.
Що може зробити держава, бізнес і кожен із нас, щоб зменшити споживання паперу і зберегти ліси, читайте далі і дійте.
ЕЛЕКТРОННИЙ УРЯД
60 тонн паперу щорічно вдається економити в Австрії завдяки сервісам електронного врядування.
Австрійці можуть отримати будь-який потрібний документ чи довідку онлайн. І тільки якщо отримувач не відкрив перший лист протягом 7 днів, і другий – протягом 30, йому надсилають паперовий аналог.
Повноцінно електронний уряд працює в Естонії, де і проголосувати на виборах можна онлайн уже протягом 10 років.
60 тонн паперу щорічно вдається економити в Австрії завдяки сервісам електронного врядування |
Україна тільки нещодавно пішла цифровим шляхом, але деякі здобутки уже є.
Два роки, як на зміну паперовим державним тендерам прийшли електронні закупівлі у системі ProZorro.
Запрацювали електронні петиції.
Невдовзі онлайн можна буде отримувати будь-які довідки. Податкова вже оголосила про наміри розпочати електронні перевірки бізнесу з 2018 року. Важливо триматися цього шляху.
ЕЛЕКТРОННИЙ ДОКУМЕНТООБІГ ДЛЯ БІЗНЕСУ
Безліч паперів, кімнати архівів – сьогодення чи не кожної компанії в Україні. Втім, чимало підприємців уже замінюють паперові бізнес-процеси електронними.
У 2017 році тільки через онлан-сервіс "Вчасно" обмінюватись електронними документами одне з одним почали майже 15 тисяч компаній.
Торговельний майданчик Zakupki.Prom.Ua вже за перший місяць після переходу на електронний документообіг заощадив понад 200 тисяч гривень на поштових витратах і папері.
Безліч паперів, кімнати архівів – сьогодення чи не кожної компанії в Україні |
В автотранспортній компанії Delivery пишаються тим, що одразу після переходу на електроні документи, скоротили споживання паперу у 3,5 рази, а отже зберегли кілька десятків дерев і продовжують це робити.
За нашими оцінками, уже за 2-3 роки понад 70% підприємців України будуть використовувати електронні документи замість паперових.
СВІДОМО ВИКОРИСТОВУЙТЕ ПАПІР
Кожен із нас може економити папір щоразу під час походу у кіно, театр чи на концерт. Слід просто купувати квитки онлайн і проказувати на телефоні.
Паперові щоденники і нотатники варто поступово замінювати зручними електронними додатками для приміток і планування.
Де не вдається відмовитись від паперу, слід подумати про його вторинне використання.
Де не вдається відмовитись від паперу, слід подумати про його вторинне використання |
Звичка викидати папір у спеціальні контейнери та збирати уживаний папір вдома і в офісі для передачі на подальшу переробку – проста, але водночас велика справа.
І щоразу, коли ваша рука тягнеться за чистим папірцем, пам'ятайте: без дерев ми точно жити не зможемо, принаймні у найближчому майбутньому.
А от жити без паперу варто спробувати уже сьогодні.
Оксана Ферчук, керівник онлайн-сервісу електронного документообігу "Вчасно"