Тест

Квітка Цісик - історичне повернення

У понеділок в Українському домі відбувся вечір пам'яті Квітки. Незважаючи на те, що запрошення коштувало до 150 гривень, зал був заповнений на 100 відсотків.

Хто ж ця жінка, яку хто чув хоч один раз, уже не може забути? Квітка народилася 4 квітня 1953 року в сім'ї емігрантів із Західної України. Її батько був професійним скрипалем.

З чотирьох років батько вчив Квітку грі на скрипці, але ще одним музикантом в сім'ї стала не вона, а її сестра Марія - вона стала видатною піаністкою і деякий час була директором консерваторії у Сан-Франциско.

Квітка ж мріяла стати співачкою. Для цього вона вступила до Нью-Йоркської консерваторії, де майстерно відшліфовувала своє колоратурне сопрано.

Працюючи з відомими американськими співаками, Квітка відгукувалася на комерційні пропозиції і скоро перетворилася на найбільш оплачувану виконавицю джинглів - рекламних мотивів для радіо й телебачення.

Голос Кейсі (так вона була відома американцям, приберігши ім'я Квітка для себе як співачки) звучав у рекламних роликах компаній Coca-Cola, American Airlines та авіакомпанії "Дельта", Sears, Safeway, Starburst, ABC, NBC, CBS, "Макдоналдс". З 1982 року й до своєї смерті Кейсі Цісик залишалася єдиним голосом компанії Ford Motors.

Кейсі починала як оперна співачка, але згодом стала володаркою одного з найпоширеніших у світовому ефірі голосів - завдяки її сольному й бек-вокалу в записах джазових і поп-зірок та виконанню рекламних джинглів великих компаній. Американці підрахували, що загалом голос Кейсі почули понад 22 мільярди людей.

Квітка записала кілька пісень для голлівудського фільму "You light up my life", зігравши в ньому роль подружки головної героїні, яка співає голосом Кейсі.

Уривок з фільму "You light up my life"

Через юридичну тяганину між рекординговою компанією та кіностудією з приводу того, під чиїм лейблом має вийти диск із піснями, головна композиція з фільму вийшла у виконанні іншої співачки - Дебі Бун, полонивши США.

Під час вручення "Оскара" Джеку Бруксу - автору "найкращої пісні для кіно 1977 року" - пісню виконувала Дебі з хором хлопчиків. Квітка проігнорувала запрошення на церемонію.

Квітка двічі була одружена і обидва рази за видатними музикантами, які й сьогодні належать до вершків музичної індустрії США.

Завдяки своїм чоловікам - композитору-аранжувальнику Джеку Кортнеру й інженеру звукозапису Еду Раковичу - Кейсі вдалося записати її українські альбоми.

Квітка з чоловіком Едом Раковичем та сином

Як би голосно це не звучало, але мотивом до їхнього запису було бажання Квітки прислужитися чимось її історичній Батьківщині. До співпраці Кейсі залучала найкращих музикантів та аранжувальників, вклавши у запис більше 200 000 доларів із власних коштів.

Альбоми продюсував чоловік Квітки, відомий інженер звукозапису Ед Ракович, на піаніно акомпанувала сестра Марія, на гітарах грав Стюарт Шарф, а мати Іванна пильнувала за правильною вимовою доньки.

Перший диск "Kvitka" був записаний у 1980 році, другий "Two Colors" - у 1989. Між цими датами Кейсі встигла розлучитися з Джеком і побратися з Едом, якому народила сина Едді. Усі ці перипетії не завадили усім трьом плідно співпрацювати у створенні музики на обох дисках.

Для своїх українських сесій Квітка збирала такі бездоганні ансамблі, які нечасто могли собі дозволити більшість тодішніх поп-зірок США. Тому не дивно, що ці диски зібрали купу нагород у Канаді, а в 1990 році були номіновані на "Греммі" в категорії contemporary folk.

Історична батьківщина

Квітка Цісик приїздила в Україну лише один раз - у 1983 році разом з мамою. Після здобуття Україною незалежності вона мріяла проїхати по країні з концертним туром, але не встигла. Як не встигла і записати третій альбом - з колисковими.

Співачка померла 29 березня 1998 року від раку грудей, не доживши п'яти днів до свого 45-річчя. Через цю хворобу пішли з життя усі жінки в родині Цісик - мати Іванна у 1994 році, а в 2003 - сестра Марія.

Саме тому частину коштів від продажу квитків на вечір пам'яті у Києві буде передано у благодійний фонд "Здоров'я жінки і планування сім'ї" для боротьби з раком молочної залози.

Незважаючи на голосну назву "перший українсько-американський проект", вечір пам'яті пройшов у "кращих українських традиціях": ведуча у вечірній сукні під акомпанемент пошарпаного роялю переповідала біографію Квітки.

На сцені були встановлені фото Квітки, американський прапор та невеличкий екран, на якому продемонстрували кілька хвилин із єдиного україномовного 40-хвилинного інтерв'ю Кейсі та ще один американський сюжет про співачку.

До участі у концерті були запрошені скрипаль Сергій Охримчук, народна артиста Марія Стефюк, Олег Скрипка, Марічка Бурмака, Ніна Матвієнко та її дочка Антоніна.

Серед гостей-організаторів були міністр культури Василь Вовкун, меценат вечора Олександр Прогнімак, сестра Квітки Христина Лев, директор Національного симфонічного оркестру України Олександр Горностай, який у 1992 році і записав вищезгадане інтерв'ю зі співачкою.

"Я піду в далекі гори..." у виконанні Квітки Цісик

Вшанувати пам'ять Квітки прийшли засновник видавництва "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА" Іван Малкович зі своїм старшим сином, співак Павло Гудімов, режисер Сергій Проскурня, ведучий Данило Яневський та дружина президента Катерина Ющенко.

У коментарі "Життю" вона розповіла, що вперше почула голос Квітки Цісик на початку 90-х років і тоді ж її дуже полюбила. Крім того, Катерина Ющенко відкрила Квітку Цісик для свого чоловіка, президента Віктора Ющенка.

"Я дуже добре пам'ятаю, що у кінці 90-х, коли ми з чоловіком проїжджали всю Україну, то завжди слухали її музику в машині. Для нас то була музику, в яку ми закохалися. Мабуть, музика Квітки вплинула на життя кожної людини, яка хоч раз її чула", - додала дружина президента.

Дивно, але вперше в авто Квітку почула і Ніна Матвієнко, коли наприкінці 80-х вона виїхала до Канади з сольним концертом. Два роки тому у київському таксі почув голос Кейсі і організатор нинішнього вечора пам'яті, американський продюсер українського походження Олександр Гутмахер.

Після заяв організаторів про унікальність проекту, який вже побував у кількох містах США, наміри міністра культури організувати фестиваль імені Квітки Цісик, який було б добре провести у Києві, Нью-Йорку, а потім і Москві, знаючи голос самої Квітки, у душі були сподівання (чого гріха таїти), що якщо за це береться американець (!), то вечір має бути особливим.

Розчарування теж було особливим... Увесь час не полишало відчуття аматорства від організації вечора з його декларативністю... при цьому усі слова, сказані співаками про Квітку були абсолютно щирими!

Квітка Цісик заслуговує на набагато кращу презентацію її голосу українцям. У нього не можна не закохатися! Будь-яка організація вечора, якою б недосконалою вона не була, не може применшити красу голосу Кейсі, але вшанувати Квітку треба так, як вона того варта.