Українська правда

АТО у свідомості

16 листопада 2015, 12:37

"Принцип око за око зробить весь світ сліпим". Махатма Ганді
"Якби кожна людина хотіла миру замість нового телевізора, то був би мир". Джон Леннон

Так вже сталося, що про мир у всьому світі пристойно говорити лише в дні трагедій. У всі інші дні – такі як сьогодні, – вже пізно, смішно, недоречно. Але я спробую.

Будемо відвертими – ніхто з нас гадки не має, як досягнути миру в усьому світі, і чи можливо це взагалі.

Але більшість з нас у це періодично вірить. Від трагедії до трагедії.

Після паризьких терактів мільйони людей поширювали в соцмережах, малювали на плакатах і одязі пацифістській знак – символ віри у світ без терору та війн. Просте коло з триногою, в якому можна впізнати Ейфелеву вежу, було загальним символом віри у можливість досягнути мир і припинити страждання невинних.

Безумовно, ця віра має потужну внутрішню енергію та допомагає пережити страх перед насиллям. Чим більше людей в такі моменти приєднується до побажань миру, до єдності з усіма іншими, до співчуття постраждалим і родинам загиблих – тим легше стає.

Але термін придатності такої віри спливає за один-два дні, не пізніше.

Як тільки страх перед насиллям згасає, питання миру в усьому світі перестає турбувати абсолютну більшість, як зрештою і трагедія, що спричинила цей страх.

Нас завірили, що потужна помста все виправить. Тепер ми не боїмося, що теракт може статися з нами, у нашому місті, у нашому улюбленому кафе. Можемо повертатися до повсякденних справ.

Се ля ві, Париж, Маріуполь, Волноваха...

Співчуття, єдність з іншими, віра в досягнення миру були використані як заспокійливі пігулки. І вони подіяли, адже мають величезний потенціал заспокоювати свідомість.

І справа навіть не в тому, що співчуття було нещирим. Українці, які знають, що таке розстріли в центрі столиці, що таке терор, що таке страх за життя рідних і близьких, – щиро співчували і співчувають паризькій трагедії.

Річ у тому, що мало хто всерйоз вірить в те, що може вплинути на такий масштабний і недосяжний – МИР. Але ми не тільки можемо: ця подія неможлива без нашої участі.

Щоб це зрозуміти, варто лише відділити зерна від плевелів про начебто складні переплетіння економічних, політичних, релігійних та інших причин насилля.

*   *   *

Війна і терор не існують окремо від нас – це наше породження, наш винахід, і ми всі несемо за нього відповідальність як частина людства.

Бажання спричинити насилля заради насилля породжується лише в одному місці у Всесвіті – у свідомості людини. І майбутній мир має початися саме там.

Війна та терор не припиняться, поки не буде досягнуто миру в свідомості кожного.

Поки залишатиметься хоч одна людина, що бажатиме смерті іншій, насилля не закінчиться. Уявляєте, скільки ще роботи попереду? Але у нас немає іншого шляху. Якщо є – я дуже хотів би про нього дізнатися.

Маємо визнати, що законодавчі, релігійні та моральні заборони – недостатньо ефективні або недієві взагалі. Ліга Націй, ООН, НАТО, сотні і тисячі безпекових організацій і спецслужб не захистили від насилля глобально. Вони недієві через те, що борються лише з наслідками, а не з причинами насилля.

Не можна перекладати на організації відповідальність за мир, тому що він досягається лише спільними зусиллями. Кожен, хто, як і я зараз, говорить і пише про любов до миру, хто поширює знак віри в мир, кожен, хто хоче поборення тероризму і завершення війни – може зробити те, що залежить від нього. А саме:

[L]Докласти всіх зусиль, щоб насамперед досягнути миру в своїй свідомості.

Не вчиняти і не бажати шкоди жодній живій істоті.

Інакше – насиллю не буде кінця.

*   *   *

Колись не було видно кінця рабству, расизму, гендерній нерівності. Тепер не видно кінця тероризму – але він є. І, можливо, він ближче, ніж ми думаємо.

Нам нема в кого просити і молитися про мир. Війни та терор починає не Бог, а люди. І мир почнеться також із нас, це особиста відповідальність кожного: привести свою свідомість у мирний стан. Чим швидше люди досягнуть миру, спокою і співчуття до інших всередині себе, тим швидше він стане можливим зовні.

Це не означає здатися терористам в полон чи не чинити їм опір. У сучасній ситуації, в короткостроковій перспективі, неможливе досягнення абсолютного миру. Війна – це наше минуле і, на жаль, наше сьогодення.

Та майбутнього без війни ніколи не настане, якщо ми не візьмемо на себе відповідальність і не почнемо розвивати в собі та в наших дітях мирну свідомість.

Сучасна Україна, яка знає достеменно, що таке насилля, війна та терор, – має значно більший потенціал стати на чолі просування ідеалів миру у світі, ніж, наприклад, благополучна Швеція.

Це урок, який ми можемо винести самі, та маємо моральне право і, можливо, обов'язок – доносити до інших країн ідеї миру як найвищої цінності.

Ніхто з нас гадки не має, як досягнути миру в усьому світі і чи можливо це взагалі. Але кожен може зменшити страждання, бути послідовним і наполегливим у цьому, не вчиняти насильницьких дій до живих істот, і розширювати територію миру навколо себе, наскільки це можливо.