Українська правда

Подорож українськими садибами: мандри сповненні таємницями

5 жовтня 2019, 07:00

Зазвичай під садибою мають на увазі житловий будинок із прилеглими господарськими будівлями, садом та городом.

Але також це маєтки, власниками яких були знатні й заможні люди.

До такої садиби, як правило, належали розкішний барський будинок, великий парк, флігелі, конюшня, альтанки, алеї, ставки тощо.

Куди поїхати на вихідні в Україні. 8 маршрутів

Подорожуючи Україною, можна відвідати велику кількість садиб, різних за архітектурними стилями та періодами спорудження.

Більшість із них зводилася іноземними архітекторами й наразі представляє собою унікальну культурно-історичну цінність.

Проте, на жаль, багато садиб-маєтків знаходиться поза підтримкою держави або меценатів, а тому занепадають і руйнуються, з часом перетворюючись на будинки-привиди.  

На перший погляд, це виглядає досить сумно, однак в цьому можна знайти й деякий позитив, адже, коли перебуваєш на території занедбаного маєтку, існує неймовірна можливість відчути на собі енергетику старовини й пофантазувати з приводу тодішніх подій та обставин.  

Ось кілька садиб, які можна відвідати під час простої подорожі вихідного дня.

Зупинка 1

Садиба роду Остен-Сакенів

Де: на межі смт Немішаєве та село Мироцьке

Бородянського району Київської області (автошлях Е373)

Представники княжого роду Остен-Сакенів, яким було подаровано маєток у Немішаєві разом із прилеглими селами, займали високі керівні пости в Курляндії, Польщі, Швеції, Данії й Росії.

У 1873 році садибу в Сакенів купує дружина київського купця Євдокія Астахова, а згодом вона переходить у власність сім’ї графа Воронцова-Дашкова, тодішнього міністра Російської імперії.

Садиба роду Остен-Сакенів на межі смт Немішаєве та село Мироцьке
На жаль, це все, що нині лишилося від маєтку
Центральний вхід. Уявіть, які тут проводили вечори

У 1904 році маєток разом із палацом і парком придбав Андрій Кулик, місцевий заможній селянин, а згодом, під час революції, його було націоналізовано і доведено до руйнації.

Сьогодні, знаходячись на території зруйнованої садиби, мимоволі повертаєшся до тих давніх часів та представляєш особистість Кулика: яким він був, чим займався, як розбагатів та як йому вдавалося доглядати за маєтком, ідеально вживаючись у невластиву для нього роль багатія-аристократа. 

[BANNER1]

Залишимо ці питання історії й радітимемо тому, що після тривалого господарювання іноземців, хоч і протягом достатньо короткого часу, цей дивовижний маєток із розкішним прилеглим парком належав українцю, який все робив для того, щоб зберегти його якомога довше у порядку та цілості.  

Зупинка 2

Маєток (дача) спадкоємця залізничного магната барона фон Мекка

Де: село Копилов Макарівського району Київської області (автошлях Е40)

Прикрашена різьбою дерев'яна садиба фон Мекків у стилі "дачний модерн" побудована у 1881 році має два поверхи, невелику терасу та мансарди.

Колись маєток належав барону Миколі фон Мекку, вихідцю зі старовинного німецького дворянського роду, одному з перших автомобілістів та спадкоємцю залізничного магната Карла фон Мекка.

 Маєток (дача) спадкоємця залізничного магната барона фон Мекка

Схильний до інновацій, барон фон Мекк проклав першу автомобільну дорогу в Копилові від залізничної станції до своєї садиби, а також відкрив перший у місцевості банк.

Романтичний маєток фон Мекків досить часто відвідували музиканти, поети та художники. Серед найвідоміших – Михайло Врубель та Петро Чайковський. Обидва мали дружні стосунки із сімейством фон Мекків, а останнього навіть повязували романтичні відносини із дружиною залізничного магната.   

[BANNER2]

Отже, уявімо собі один із зимових вечорів у Копилові. За вікном мороз, холодний вітер й сніг. І лише у садибі фон Мекків затишно, тепло й весело; грає чарівна музика, чутно жіночий сміх, у келихах піниться біле ігристе, а повітря наповнене ароматом кави.

В гостях у фон Мекків Петро Чайковський – талановитий, емоційний, харизматичний і завжди бажаний гість у маєтку…

Романтичний маєток фон Мекків досить часто відвідували музиканти, поети та художники

Наразі, на жаль, колись розкішна садиба фон Мекків занепадає.

Є надія, що одного дня знайдеться меценат, який візьме під свою опіку цю будівлю та прилеглі до неї території, наведе там лад, відновить вишукані  вечірки, а, можливо, й запровадить камерні музичні фестивалі, і ми знов почуємо звуки чарівної музики – і вже не тільки у нашій фантазії, але й наяву…   

Зупинка 3

Садиба Муравйових-Апостолів

Де: село Хомутець Миргородського району Полтавської області (автошляхи М03 і Р42)

Цю дерев'яну садибу було побудовано за часів гетьманства Данила Петровича Апостола в кінці 18 – на початку 19 століття.

Згодом сім’я Апостолів поєднала свою долю з сім'єю Муравйових, тому їх нащадки почали використовувати подвійне прізвище – Муравйові-Апостоли.

Цю дерев'яну садибу було побудовано за часів гетьманства Данила Петровича Апостола

На початку 19 століття садиба перейшла у володіння Івана Муравйова-Апостола, історика, письменника й дипломата, який вклав багато зусиль у розбудову грандіозного прилеглого пейзажного парку площею понад 70 гектарів із великою кількістю різноманітних дерев. Вік деяких із них наразі становить кілька сотень років.

Справжньою родзинкою парку залишається так званий дуб-трійця, посаджений Муравйовим-Апостолом на честь своїх трьох синів – Сергія, Матвія та Іполита.

Чи міг тоді батько уявити, що одного дня його сини, правнуки українського гетьмана Данила Петровича Апостола, назавжди увійдуть у світову історію як основоположники руху декабристів?

Хто ж знає… Проте точно можна сказати, що у наші часи своєю величчю і певною таємничістю садиба Муравйових-Апостолів надихає на створення історій. І ось і одна з таких.

Мандри Прилуцьким напрямом: проїхати два туристичні маршрути за два дні

"...Темного-темного вечора, у темній-темній кімнаті, сиділи маленькі-маленькі хлопчики.

– Агов, хлоп’ята, що ви тут у темряві робите? Знов щось замишляєте? А-ну, біжіть вечеряти!

– Матусю, ми не голодні! Дай нам ще трішки поміркувати.

– От вояки ви мої! Тримайте хоч пиріжків. А то так і поснете голодними!

Темного-темного вечора, у темній-темній кімнаті, сиділи маленькі-маленькі хлопчики і міркували, як же їм дістатися великого й далекого Петербургу, щоб звільнити всіх знедолених, зробивши світ справедливим, добрим і вільним…

– От, як я і казала: поснули, вояки! Все мріють, щоб світ звільнити. Ех, пишався б прадід такими онуками…"

Наразі маєток Муравйових-Апостолів катастрофічно занепадає

У садибі неодноразово відбувалися таємні зустрічі декабристів.

Двоє синів Івана Муравйова-Апостола – Сергій та Іполит – загинули під час повстання декабристів.

Третього сина Матвія було засуджено на каторжні роботи на 20 років.

Наразі маєток Муравйових-Апостолів катастрофічно занепадає, стрімко перетворюючись на ще один будинок-привід…

Однак історії, пов’язані з цією та іншими українськими садибами, є незабутніми. Тому цінуймо й зберігаймо їх якнайдовше!  

Світлана Бочарова, спеціально для УП.Життя

Вас також може зацікавити:

У Карпати з дітьми. Зоопарки, вузькоколійки, маршрути і майстер-класи

Піти в далекі гори. Особливості походів у Карпати, правила безпеки і маршрути

Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами на нашій сторінці у Facebook.

А якщо хочете бути в курсі лише новин та важливої інформації про здоров'я, підписуйтесь на нашу Facebook-групу про здоров'я та здоровий спосіб життя.