Прем'єри тижня: мудаки, машиністи, якудзи та інтернет-тролі

17
24 вересня 2010

Любов з лісоповалом

Картина "Край" - це нова робота відомого російського режисера Алєксєя Учітєля. У головних ролях - зірки російського кіно Владімір Машков, Алєксандр Баширов, Алєксєй Ґорбунов та Сергій Гармаш.

Дія стрічки відбувається восени 1945 року. Фронтовик та герой війни Іґнат приїздить у крихітне сибірське селище, що називається "Край".

Реклама:
 

Жителі Края - колишні в'язні німецьких концтаборів, репресовані за "співробітництво з ворогом", - працюють на лісоповалі. Найважливішим видом транспорту у цих місцях є паротяг, який з'єднує поселян із великою землею.

Іґнат влаштовується машиністом та заводить "любов" із місцевою красунею Соф'єю, засудженою за любовний зв'язок із німцем.

 

Якось Іґнат дізнається, що десь у тайзі стоїть покинутий паротяг. Він вирішує знайти та відремонтувати машину. Прибувши на місце, чоловік зустрічає німецьку дівчину Ельзу, яка ледве врятувалася від розстрілу і вже п'ять років переховується у цьому паротязі. Разом вони доправляють машину у Край.

Спочатку Іґнат не вважає Ельзу за людину, а потім починає відчувати до неї симпатію. І чим краще він ставиться до Ельзи, тим більше ненавидять його жителі Краю. Незабаром це виливається у відкриту ворожнечу.

 

Фільмуючи "Край", режисер стрічки Алєксєй Учітєль намагався досягнути максимальної реалістичності зображуваних подій. Для зйомок цього фільму побудували справжнє селище у глушині Ленінградської області. Лазня, яка згорає в одному з епізодів картини, - також найсправжнісінька.

Навіть паротяги, що фігурують у стрічці, колись їздили російською залізницею. Тож спеціально для ролі Іґната актор Владімір Машков навчився керувати цими машинами.

Реклама:
 

Крім того, він та його партнерки Юлія Пересільд та Аньорка Штрехель самі виконували трюки та тягали важкі колоди. Під час зйомок одного з епізодів картини Машков ледь не втопився у річці. Поряд зі знаменитостями не менш важко працювала і масовка, набрана із сусідніх сіл. Режисер згадував, що селяни спеціально купували лікарняні, аби мати змогу зніматися у кіно.

Цей масштабний проект коштував продюсерам 17 мільйонів доларів. Не дивно, що саме епічна робота Учітєля представлена Росією на здобуття премії "Оскар". Безперечно, що саме реалізм, а в деяких випадках натуралізм, і є найбільшим здобутком "Краю".

 

У своїй картині Учітєль детально змальовує кошмарну, темну, обшарпану та брудну російську глибинку, загублену в безкраїх просторах тайги. Єдиною вулицею Краю безборонно ходить ведмідь, люди живуть у бараках і п'ють каламутний самогон.

Життя краян важке, монотонне та безрадісне. Вони темні та забобонні, а їхні уявлення про мораль дозволяють їм кохатися привселюдно та палко ненавидіти всіх, хто не схожий на них.

 

"Край" просто до краю сповнений символізмом. Тут тобі і ведмідь, який постійно з'являється у найнесподіваніших місцях, і німецький хлопчик, який не може сміятися, доки не почує рідну мову, і хтонічна машина-паротяг, яка є втіленням самого Іґната.

Маючи дуже ефектний та багатообіцяючий початок, "Край" в результаті зводиться до мелодрами про "любов із лісоповалом" та оповідки про нелегку долю іноземця в Росії.

 

"Край" експлуатує популярний сюжет про широку російську душу, яка захоплює в полон раціоналістичних іноземців, і про безкрайні російські простори, з яких неможливо вибратись цілим та неушкодженим.

Німкеню Ельзу буквально заворожує брутальний російський машиніст та брутальні російські закони. Зрештою, вона готова відмовитися від свого власного я, аби бути з коханим. Отака-от національна фантазія.

 

Та чомусь подальша доля Ельзи, приреченої довіку залишатися в Росії, зовсім не скидається на щасливе завершення колізії, а радше виглядає як продовження кошмару.

Оцінка фільму 3,5 з 5

Автор дякує кінотеатру "Київ" за допомогу в підготовці матеріалу

"Дочка Якудзи"

Десятирічна Юріко - онучка японського бандита. Дідусь дуже її любить та опікає: дівчинку завжди і будь-де оточують охоронці. Якось у дідуся Юріко розпочинається важкий період у житті і заради безпеки онуки він відсилає її у Європу.

 

Проте випадково дівчинка потрапляє "на південь Росії" (принаймні так пишуть в офіційних синопсисах, але знімали "Росію" в Криму). Усі її охоронці кудись щезають і мала повинна самотужки виплутуватися з цієї ситуації.

Проте Юріко не втрачає оптимізму, і навіть рятує від смерті непутящого російського хлопця Льоху. За японськими звичаями, він повинен довіку їй прислужувати. Проте незабаром між Юріко та Льохою виникає справжня дружба.

 

"Донька якудзи" - родинна комедія. Режисерка стрічки Гука Омарова наголошувала, що картина - це вигадка, весела казка, яка немає нічого спільного з реальним життям і тим більше діяльністю якудзи.

"Компенсація"

Дві сестри-провінціалки залишаються без матері і вирішують знайти батька, який покинув їх 15 років тому, коли одній було шість, а іншій один рік. Татко за ці роки встиг перетворитися на успішного московського нувориша, завести нову родину та народити палко кохану доню.

 

Скривджені батьківською неувагою дівчата приїздять до білокам'яної, аби помститися і заодно заробити грошей на життя. Вони викрадають свою молодшу сестру та вимагають викуп у власного батька.

У головній ролі Гоша Куценко. У парі з ним виступає його донька Поліна.

"Чат"

Нова стрічка автора "Дзвінка" та "Темних вод" Гідео Накати. Четверо підлітків Джим, Емма, Єва та Мо знайомляться у чаті з харизматичним хлопцем Вільямом.

Спочатку вони захоплюються новим знайомим, але згодом виявляється, що Вільям вдалий маніпулятор, який полюбляє знущатися з людей в мережі інтернет. Він розпочинає небезпечну інтригу, в яку втягує своїх нових друзів.

"Чат" знятий у Великобританії. В ролі Вільяма Аарон Джонсон, який зіграв Джона Леннона у стрічці "Стати Джоном Ленноном".Реклама: