Журналісти і митці провели арт-перформанс проти цензури. Фото

— 10 березня 2011, 18:10

9 березня в одному зі столичних клубів Києва відбулася мистецька акція на підтримку Міжнародного конкурсу СТОП ЦЕНЗУРІ!

Своє творче НІ!Цензурі сказали художники Микита Кадан, Леся Хоменко, Гомер, поети Олег Коцарев, Павло Коробчук, Богдан-Олег Горобчук, Артем Полежака, Сяргей Прилуцкі, Василь Лозинський та музичні гурти "Пропала Грамота" і "Вперше Чую".

"Від нас залежить, якою буде Україна, країна молодої демократії, де зараз особливо гостро постають питання захисту свободи слова, вільного доступу до інформації та боротьби проти цензури", - йдеться у прес-релізі акції.

У перформансі Микити Кадана "Цензуропоезія" цензурування, вирізання частин тексту, призупинення потоку інформації та маніпуляція читацьким/глядацьким сприйняттям стають інструментами творчої діяльності, засобами побудови нового тексту. Відцензурований текст - це не "недо-текст", не обрубок первинного тексту. Це щось принципово нове, щось, що потребує цілком іншого прочитання. Робота журналіста, літератора, кінематографіста чи художника, що виконується у співавторстві з цензором, - хай навіть цей співавтор прийшов уже пізніше, «на готове», - набуває нового значення. Той, хто хоче самостійно виготовляти таку продукцію, повинен викохати цензора в собі. Однак цьому передує довгий шлях осягання логіки цензора, його орієнтирів, цінностей та методології.

Леся Хоменко презентувала свою версію перформансу "Автопортрет з газетою та вкритими кремом окулярами", який є алегорією на суспільство, що не бажає боротись за свої права, живучи в абсурдному світі підсолодженої риторики. Автором ідеї цієї акції є відомий бельгійський концептуаліст Марсель Бротарс, свій варіант цього перформансу 2004 року також запропонувала американська художниця Сільвія Колбовскі.

РЕКЛАМА:

Проект Гомера Not Available на прикладі обмеження перегляду роликів на YouTube показує перспективи розвитку цензурної машини та наслідки її діяльності для суспільства. Відомі конкретні факти цензурування окремих тем і творів, наприклад, роману Олеся Ульяненка "Жінка його мрії", серіалу South Park, художнього фільму "Бруно". Цензура - це злочин. Якщо це стається уже сьогодні, то слід докласти всіх можливих зусиль, аби не допустити повторення таких дій у майбутньому. Ми повинні навчитися допомагати одне одному, говорити про власні проблеми й проблеми інших письменників, художників, журналістів, редакцій та видань, зробити їх публічними та разом шукати вирішення. Ми мусимо зрозуміти, що з проблемами, які виникають в одних, рано чи пізно стикнуться й інші.

Також відбулася колективна акція "Додаткові дії", що мала на меті показати, наскільки високий градус абсурду, якщо до відомих творів мистецтва ставитися так, як це роблять експерти Національної комісії з питань суспільної моралі та Міністерства культури й мистецтв. Адже відомо, що в Україні твори мистецтва відверто цензурують: консерватори закидають суспільству падіння моралі, однак історія мистецтва свідчить - часи та звичаї не змінилися.

Міжнародний конкурс СТОП ЦЕНЗУРІ! покликаний сприяти розгортанню широкої суспільної дискусії. Небезпека цензури поки усвідомлюється насамперед у медіасередовищі, однак захист основних демократичних цінностей вимагає підтримки всього суспільства.

До організації конкурсу не має стосунку жодна політична партія.

Конкурс, організований в рамках Громадської кампанії Новий Громадянин (виконавець - громадська організація "Центр UA"), є інструментом самоорганізації громадянського суспільства.

На Міжнародний конкурс СТОП ЦЕНЗУРІ! приймаються роботи у чотирьох категоріях: постер, слоган, вірш, есей (до 5 000 знаків). Прийом робіт триває до 1 квітня 2011 року. Нагородження переможців цінними призами та презентація найкращих робіт в одній із галерей Києва відбудеться 17 травня 2011 року.

Роботи окремо оцінюють експертне та громадське журі. Взяти участь у роботі громадського журі може кожен охочий, до складу експертного журі входять Лесь Подерв'янський, Микита Кадан, Михайло Бриних, Олександр Ройтбурд та Євген Карась.

Реклама:

Головне сьогодні