Сім чудес українського вандалізму
"Країна романтичних руїн" - саме так можна було би рекламувати туристичні принади України у світі. Адже одна з головних особливостей українських історичних і культурних пам'яток - їхній занедбаний стан.
З одного боку, ні влада, ні суспільство переважно не переймаються доглядом за ними, з другого - буйним цвітом квітне вандалізм. Ми вирішили зібрати докупи кілька найяскравіших і найпоказовіших випадків цього явища. Причому зосередились не на "ідеологічній війні", жертвами якої переважно падають пам'ятники політичним діячам нульової естетичної цінності, а на щирому вандалізмі заради вандалізму, ну або заради брухту чи нерухомості.
Українці вміють і люблять займатися вандалізмом віддавна. Чого варті, приміром, роки революції, коли селяни з радістю не просто відбирали землю в колишніх панів-експлуататорів, а й руйнували їхні палаци, відбивали голови статуям, урочисто спалювали бібліотеки, згодовували козам сади.
Специфічна "охоронна політика" радянської влади, особливо в галузі церковної архітектури, розвивала і заохочувала вандалістські традиції. Сьогодні їх підтримує розквіт вторинної переробки металів, активні захоплення землі й неконтрольовані будівництва, а також загальний рівень культури "біомаси".
1. Копита без рогів
Який найпростіший спосіб зробити свій внесок у боротьбу проти культурної спадщини? Звісно - зруйнувати яку-небудь статую. Заодно її можна продати на металобрухт. От і наше перше "чудо": воно міститься в дендропарку "Олександрія" в місті Біла Церква.
Від оленя залишились лише копита... Фото автора |
2. Викрадення баби
А ось для контрасту набагато банальніший випадок, геть позбавлений елегантності. З маєтка "Наталівка" на Харківщині (де палац, як і в Білій Церкві, був успішно зруйнований під час революції) просто вкрали так званих "скіфських баб" - давні скульптури зі складеними на животі руками, поширені у степовій та лісостеповій зоні, зроблені, правда, як кажуть історики, не скіфами, а половцями.
Ось такі були баби, а тепер немає... Фото kamienczanka |
3. Вандали-садівники
Звісно, робота зі скульптурами вимагає певних професійних навичок, інструментів і т.п. Що робити тим, хто їх не має? Не відчаюватися! Робота знайдеться і для аматорів. Наприклад, в Ужгороді невідомі особи, які, вочевидь, не знайшли способу пошкодити статуї чи будинки, заявили про себе в інший спосіб. Вони понівечили алею саджанців сакур - а саме ця рослина вважається одним із символів Ужгорода.
Понівечена алея сакур |
4. Новорічні подарунки від київських забудовників
До речі про забудовників. Під їхніми бульдозерами впало вже стільки пам'яток у різних містах України, що просто очі розбігаються. Кого відзначити в цій "номінації"? Як на мене, передусім заслуговують на увагу забудовники Києва. І то не лише масштабами, а й методичністю своєї трудової діяльності.
Історичні й архітектурні пам'ятки вони регулярно та цілеспрямовано зносять на Різдвяно-новорічні свята. Чудовий підхід, добре перегукується з радянськими традиціями, плюс подарунок громаді, плюс гарантія, що вандалістському процесу не заважатимуть усілякі диваки й неформали, котрі люблять ламати паркани та залазити в кабіни кранів.
Садиба Казанського по вул.Сагайдачного,1. Фото ЖЖ Михайла Кальницкого |
Щоправда, садиба, як Карлсон, обіцяла повернутися в переробленому й пригламуреному вигляді.
5. Розбити мозаїчну фігню
Класика "гопівського жанру" - нещодавнє руйнування скульптур дівчини з собачкою та Маленького принца на Пейзажній алеї, теж у Києві. Невеличкі ("людяні") мозаїчні й не надто міцні скульптури Пейзажки, звісно, були вдячним об'єктом. Розбити таку штуку нескладно, майже, як поламати сакуру, але, напевно, значно приємніше.
Розбита статуя "Маленького принца". Фото "Дзеркала тижня" |
6. Уронило "Євро" м'ячик
Але розбити беззахисну сучасну скульптуру акція разова й індивідуальна. А як бути тим, хто прагне колективної дії? Та ще й в індустріальному Донецьку, де мало історичних пам'яток? Їм на допомогу приходять новітні символи, хай і не дуже художні, але соціально гучні.
М'яч з автографами "тут був я"... Фото sport.com.ua |
7. "Щоб було красиво"!
Поширений на наших теренах і, сказати б, несвідомий вандалізм. Це коли хочуть зробити як краще, а виходить самі знаєте що. Взірцем такого феномену є доля унікальних дерев'яних українських церков. Я маю на увазі не ті, котрі гинуть від гниття і байдужості, а ті, які потерпають від надто вже ретельного догляду.
На радість парафіянам їх обкладають бляхою, фарбують у скажені кольори, словом, змінюють до невпізнання, до цілковитого витравлення їхньої історико-культурної сутності.
Новий дизайн старих церков... Фото kamienczanka |
Що й казати, список чудес неповний і дуже скромно відображає багатогранну вандалістську реальність. Тим паче, що ЗМІ та мешканці міст і сіл нашої Батьківщини часто на такі дрібниці уваги не звертають. Та й навіщо? Хіба приємно заглядати в дзеркало культурного рівня країни?