20 місць, за які я вдячна Батьківщині
Моя Україна відрізняється від вашої - і це чудово і нормально. Так, повертаючись з Європи, хочеться плакати від засмічених узбічь і обдертих фасадів, але в кожного з нас (сподіваємося) є ті місця, в яких відчуваєш радість за те, що ти українець.
У когось це - степи чи Тарасова гора в Каневі, у інших - столиця чи насмішлива Одеса, ще хтось просто любить рідне місто чи село - за те, що мала батьківщина, що виріс тут і все навколо рідне.
Я ж вдячна Україні за ось ці місця:
1. За Чернівці
Вони зробили це! Від подання заявки до прийняття в престижний Список світової спадщини ЮНЕСКО резиденції буковинських митрополитів (головний корпус Чернівецького національнонго університету ім. Ю.Федьковича) пройшло лише три роки.
Україна має нарешті п'яту номінацію, а Чернівці готуються до туристичного буму.
Щодня за будь-якої погоди о 12-00 на балкончик ратуші піднімається сурмач Василь Васильович - і сповіщає на всі сторони світу, що "там, на тому боці, там живе Марічка".
2. За Старосамбірщину
Карпатський район на заході Львівщини - справжній клондайк архітектурних пам'яток. Буквально в кожному містечку і селі тут є або древній оборонний храм (Скелівка, Нове Місто, Сусідовичі, Росохи), або руїни замку (Добромиль, Муроване), або ратуша (Нижанковичі, Добромиль), або палац (Ракова, Надиби, Чаплі).
А древній Онуфріївський монастир в Лаврові? А монументальний ієзуїтський конвікт (навчальний заклад 1880-х років) у Хирові? Ні, це найчарівніші 1245 кв. кілометрів в Україні.
Добромиль |
3. За готичні шпилі Мараморошу
Гутинський хребет Вулканічних Карпат - кордон між Україною і Румунією, але колись Мараморош, історична область поблизу Хуста, був єдиним. Дерев'яні церкви з височенними шпилями, які опинились на румунській території, ще з 1999 року у Списку світової спадщини ЮНЕСКО.
Нашим пощастило менше - будемо сподіватися, тимчасово. Вони теж унікальні, височенні і гарні - і всі поруч: Сокирниця, Данилово, Олександрівка, Крайниково. Всі з XVIII ст., тож термін "готичні" тут досить умовний.
Схожі дзвіниці храмів трапляються також і в Берегівському районі, скажімо, в Четфалві
4. За подільські замки
Ніякої туристичної інфраструктури, сувенірів чи там музеїв - сільські твердині Поділля стоять серед полів кукурудзи і буряку з воістину аристократичною гордістю.
Замок у Курдинцях |
Жванець, Чорнокозинці, Сидорів, Кудринці, Токи, Червоногруд, Окопи - сюди повертаєшся раз по разу.
Замок у Сутківцях |
Село в Борщівському районі Тернопільщини має хвилююче-хвилясті рельєфи, замок з XVII ст. і 22 кілометри підземних переходів у карстовій печері Криштальна (вона ж Кришталева).
6. За Бахчисарай
Неймовірне поєднання східної екзотики, фантастичних гір і українських реалій.
Бахчисарай - це Ханський палац, туристи, печерні міста, Пушкін, море, до якого ще з півтора десятка кілометрів, але яке вже передчуваєш.
7. За Полтаву
8. За Бучач
11-тисячний райцентр на півдні Тернопільщини має замок, Василіанський монастир, костел, церкви і сецесійну забудову середмістя, в передміських селах Підзамочок та Жизномир збереглися відповідно фортеця та захований у лісі оборонний монастир, але головною спорудою Бучача була і буде Ратуша - бароковий шедевр Бернарда Меретина та Йогана-Георга Пінзеля.
9. За панські садиби Вінниччини
Сюди піди ще доберися - з асфальтом катастрофа, розклад руху провінційних автобусів складав садист. Але дорожні поневіряння того варті: палаци у Чернятині, Митках, Іванові, Вороновиці чи Дашеві нагадують, що колись тут було зовсім інше життя.
Палац у Митках |
10. За харківський Держпром
Конструктивізм - самий, здавалося б, візуально простий стиль. І одночасно найбльш важкий для розуміння: відчути естетику функціоналізму на контрасті з якимись готикою чи рококо буває важко.
Але варто: це - споруда-маніфест, будинок-виклик. В крайньому випадку можна пояснити це і в цифрах: зводили Держпром 5 000 робітників, перевозячи на тачках і возах, запряжених кіньми, 1 315 вагонів цементу, 9 000 тон металу, 3 700 вагонів граніту, 40 000 м. кв. скла.
11. За козацьке бароко
Церква у Великих Сорочинцях |
12. За Коломию
Найбільше в світі яйко-писанка (13,5 метра) нафаршироване писанками звичайного розміру з усіх усюд: від Космача до Бразилії.
13. За Кам'янець
"Нещасливий" номер рідному місту - за нефахових реставраторів і підрядчиків, з вини котрих унікальна Польська брама (XVI ст.) виглядає пародією на саму себе, а у замку 1 серпня і взагалі розвалилася щойно відреставрована Нова Західна вежа.
14. За Берегове. Чи Берегсас :)
Нам пощастило жити в мульти-етнічній країні. Маленька Угорщина над каналом Верке: величезний лютеранський храм, погруддя Іштвана Великого біля костелу, квартали надзвичайно декоративного угорського модерну поблизу залізниці - і таблички "Sevcsenko utca" (вул. Шевченка) на будинках.
15. За Леськове
16. За "Золоту підкову Львівщини"
Ну і що, що це попсовий маршрут і ці замки знайомі ще по трисерійному треш-мюзиклу Г.Юнгвальд-Хількевича про Боярського і трьох мушкетерів?
Олесько грав роль палацу Бекінгема, біля сходів Підгорецького замку д'Артаньян бився з гвардійцями кардинала, поспішаючи донести підвіски Анні Австрійській (вона якраз танцювала Марлезонський балет), а романтичний Свірж зображав Бетюнський монастир, будиночок ката та рідну д'Артаньянську Гасконь.
Підгорецький замок |
Замок у Свіржі |
17. За Овруч
18. За царські палаци Південного Криму
У заслання Романови відправляли на Кавказ, а самі проводили літо в Криму. І там, і там Чорне море, а от клімат різниться.
Масандрівський палац |
19. За Чернігівщину
20. За Львів
Тут і пояснювати нічого не треба. Добре, що він в нас є.