В Україні знайшли унікальну ікону, яка могла належати Мономаху. Відео

Ця невелика кам'яна ікона — єдина у світі. Пам'яток з таким унікальним різьбленням нема у музеях світу, стверджують українські науковці.

Уважно проаналізувавши стиль зображення, вони дійшли висновку — ікона була зроблена не пізніше 13 століття і могла належати князям Володимиру Великому чи Володимиру Мономаху. Але наразі сказати про це зі стовідсотковою впевненістю вчені не беруться — потрібно ще продовжувати досліджувати знахідку.

Головний зберігач фондів Національного Києво-Печерського заповідника Григорій Полюшко перед тим, як взяти ікону до рук, вдягає рукавички — він має справу з безцінним предметом.

"Різьблення унікальне, схема розташування святих надзвичайно цікава. Це єдина у світі річ", - пояснює Полюшко і під лупою ще раз оглядає Богоматір з немовлям в оточенні апостолів, євангелістів і святих.

ВІДЕО ДНЯ

Князівська річ

Григорій Полюшко вивчав ікону разом з експертом по візантійському мистецтву Василем Пуцком. На запитання, яким чином вдалось встановити приблизну дату виготовлення, експерт з Лаври пояснює: порівняти з аналогічним твором неможливо, бо знахідка така єдина.

Дивовижна ікона на камені насправді...


Крім того, визначити давність каменю не можна, відтак висновок зроблений на основі аналізу стилю виконання ікони. Але експерти переконують — підробити її неможливо.

"Зробити зараз таку річ як підробку неможливо. Це треба бути майстром, художником, треба чудово знати мистецтво Візантії, ще треба знайти ці орнаменти. Це має бути геніальна людина", - пояснює Полюшко.

... дуже маленька. Аде цей скарб - безцінний

Експерти кажуть, що ікона (різьблена з природного гіпсу), зроблена не пізніше 13 століття на замовлення дуже заможної людини. Навіть маленькі такі кам'яні образи робились на замовлення князів або когось з їхнього оточення.

На зворотньому боці - округлий хрест і...

Григорій Полюшко демонструє напис на зворотному боці знахідки "Господи, поможи рабу своєму Василію", написаний старослов'янською.

"У Софійському соборі теж є такі написи", - коментує Полюшко. "Володимир Мономах у святім хрещенні був Василій. І таких князів небагато — Володимир Великий (у святому хрещенні Василій), Василько Романович", - каже експерт.

....стародавній напис

"Нам хотілось би, аби вона належала Великому Князю Київському. І цей напис близький до цього. Але складочки в одязі були пізніші, ніж у той час, який би нам хотілось. Зображення у повний ріст, розеточка теж з'явилась пізніше. Але, можливо, ми не знаємо більш ранніх робіт", - підсумовує Полюшко.

Кам'яна ікона з-під Канева могла належати ще Володимиру Мономаху. Але це теж не можна зараз стверджувати з усією впевненістю.

Але Григорій Полюшко переконує – він має справу з унікальною знахідкою, навіть приблизну вартість якої встановити неможливо.

Цю ікону було знайдено поблизу Канева у 1930-х роках в районі Княжої гори. Планується, що згодом вона буде передана у власніть держави.

Відео Skrypin Production, для УП

Українська правда. Життя

Реклама:

Головне сьогодні