Ботанічний сад, Пирогів, ВДНГ? Музей тоталітаризму у Києві може відкритися наступного року

2551
1 червня 2016

Про рішення створити музей і можливі локації, які нині розглядаються, на прес-конференції повідомили заступник київського міського голови і секретар Київради Володимир Прокопів, арт-менеджер Володимир Кадигроб та історик Володимир В'ятрович.

Розташуватися комплекс може на території Музею народної архітектури та побуту у Пирогові, у парку Партизанської слави, в Ботанічному саду імені Фоміна, в парку Нивки чи на ВДНГ.

За словами секретаря Київради, експерти вважають, що найоптимальнішим місцем для комплексу буде Національний комплекс "Експоцентр України" (ВДНГ).

Реклама:

"У рамках закону про декомунізацію ми вирішили переходити від теорії до практики. Зараз ведемо жваві переговори щодо місця розташування. Розглядається кілька локацій, і в експертному середовищі вважають, що найкращою локацією могла би бути ВДНГ. Маємо тісні переговори з цією організацією. Не виключаю, що створення такого музею не суперечитиме концепції їхнього розвитку. Ні, то шукатимемо інше місце. Але музею бути", — заявив Прокопів.

Він уточнив, що музей повинен бути прибутковим і цікавим, а не забирати кошти з бюджету. Для цього у КМДА є плани завезти туди не лише київські радянські монументи, а й пам'ятники з інших міст.

Демонтований пам'ятник Леніну. Фото з Facebook Миколи Саганя

Концепцію музею розробляють Інститут національної пам'яті спільно з арт-менеджером Володимиром Кадигробом.

"Ми хочемо, щоб це була інституція, яка проводитиме постійні інсталяції, лекції, екскурсії і дослідницьку роботу", — повідомив Кадигроб.

Він розповів, що вже за місяць буде представлено попередню концепцію музею з візуалізацією, восени її планують винести на громадське обговорення, і за сприятливих умов відкриття парку може відбутися вже наступного року.

Тим часом усі вже демонтовані у Києві радянські пам'ятники зберігатимуть на території Державного музею авіації в Жулянах.

Реклама:

"Цей проект має об'єднати людей, які підтримують декомунізацію, адже пам'ятники приберуть з публічної території міста, людей, котрі проти знищення пам'ятників, бо їх буде збережено і задокументовано і зібрано в одному місці. Це місце може стати точкою притягнення туристів до міста", — повідомив Кадигроб.

Демонтований бюст Маркса у селі Кізлівка. Фото з Facebook Миколи Саганя

Він також пообіцяв, що фахівці-історики опишуть контекст створення пам'ятників та їхню історію, щоб відвідувачі відчули дух того часу.

Передбачається, що назву музею також винесуть на громадське обговорення.

За даними київської влади, у столиці було демонтовано 144 об'єкти: 104 пам'ятні дошки та 40 пам'ятників.

Частина пам'ятника Леніну у Дніпропетровську. Фото Niels Ackermann

"Залишився лише один — Миколі Щорсу. Він є об'єктом монументального мистецтва і знаходиться в Державному реєстрі нерухомих пам'яток, отже, на це потрібен дозвіл Міністерства культури", — повідомляє прес-служба Київради.

Як розповів секретар Київради, про демонтаж монумента "Батьківщина-Мати" не йдеться: демонтують лише серп і молот із щита. Технічну можливість нині вивчає інститут електрозварювання імені Патона.

Одним із перших музеїв комунізму у світі став парк Грутас у литовському містечку Друскінінкай. Музей просто неба відкрився у 2001 році і нині зберігає половину комуністичних монументів, демонтованих у Литві протягом 90-х років.  Схожі музеї є також у Софії  — Музей соціалістичного мистецтва та у Будапешті – "Будинок терору".Реклама: