Треш, біженці та авангард: гід 6-м Київським фестивалем короткометражних фільмів
У світі "великого кіно" короткометражні стрічки за замовченням вважаються чимось несерйозним – такими собі режисерськими вправами, перш ніж звернутися до повного метра.
Зневажливе ставлення активно стимулює міжнародна система кінопрокату: дистриб’юторам невигідно возитися з 5-ти чи 20-ти хвилинними стрічками. Щоб короткометражки взагалі потрапили на екрани кінотеатрів, продюсери змушені об’єднувати їх в альманахи за темами чи проблематикою. Побачити ж короткометражне кіно в на великому екрані поза обмеженнями, накладеними тією чи іншою добіркою, практично неможливо.
Між тим, хто сказав, що гідний демонстрації в кінотеатрі фільм має обов’язково тривати більше години? Прагнучи зруйнувати породжені комерційним підходом стереотипи й популяризувати короткий метр в Україні, ентузіасти в 2012 році заснували Київський міжнародний фестиваль короткометражних фільмів (KISFF).
19 квітня фестиваль стартує в столиці вже вшосте. УП.Культура проаналізувала розклад кінофоруму й виокремила кілька цікавих програм, які ми рекомендуємо до перегляду.
Цьогоріч Київський міжнародний фестиваль короткометражних фільмів KISFF2017 триватиме з 19 по 23 квітня. За цей час глядачі побачать близько 300 ігрових, документальних і анімаційних стрічок з понад 52-х країн світу.
Як і в більшості фестивалів, основу KISFF складають конкурсні програми, національна (2 блоки фільмів, 9 стрічок) та міжнародна (3 блоки, 13 стрічок). Обидві програми судитиме професійне міжнародне журі, а переможець Національного конкурсу отримає грошовий приз.
Кадр з фільму "Клітор", режисерка Лорі Малепар-Траверсі, програма MIDNIGHT SEXY SHORT |
Покази KISFF2017 відбудуться в 4-х локаціях у центрі Києва. Новим фестивальним центром стане кінотеатр "Україна". Авангардні, ретроспективні програми й програми українського кіно демонструватимуть у культовому кінотеатрі "Ліра" (колишній кінотеатр ім. Чапаєва на Львівській площі). У Будинку кіно музичні гурти озвучать короткометражні фільми в рамках програми Sound & Vision, а в Маріїнському парку можна буде вже традиційно безкоштовно переглянути короткометражні фільми під зорями, просто неба.
Паралельно з популяризацією короткометражного кіно серед глядачів, команда фестивалю переймається підготовкою професійних кінокадрів. Неформальна освіта в рамках кіношколи Short Film School вже стала традицією кінофестивалю, яка щороку проходить спільно з КАМА (Kyiv Academy of Media Arts) на базі академії. У програмі – лекції, майстер-класи, кейс-стаді й ретроспективи на такі теми, як кіноосвіта й фестивальна дистрибуція, сценарна майстерність і міжнародна копродукція. До слова, участь у кіношколі безкоштовна, але вимагає попередньої реєстрації.
Інша освітня програма Кіношколи KISFF Short Doctoring покликана допомогти українським режисерам якнайкраще реалізувати свої ідеї та проекти на стадії розробки.
***
Команда фестивалю визначила цьогорічну тему заходу досить широко: "пошуки "нового" кіно та нового в кіно". Такий фокус передбачає і роздуми про мистецьку цінність, мову кіно, масовий і авторський кінематограф; і занурення в історію та сучасність українського кіно; і аналіз шоукейсів західних кіношкіл та вибраних фестивалів короткого метру.
Кадр з фільму "Просто найгірші", режисери Йоханнес Кюршнер і Франц Мюллєр, програма "Непонятно что идет" |
Окремими програмами на фестивалі будуть представлені анімаційне відділення угорської кіношколи MOME, берлінська кіношкола DFFB та празька FAMU. Також найкращі фільми своїх програм представлять фестивалі REGARD (Канада), Zubroffka (Польща), а Vienna Shorts покаже селекцію фільмів для дітей та підлітків, створену спільно з Vienna Film Museum. Усі програми представники відповідних кіношкіл та фестивалів презентують особисто.
Інші традиційні програми, на які варто звернути увагу – "Фестивальні хіти" (переможці та фаворити численних міжнародних фестивалів) та "Краще з KISFF: 5 років" (фільми, що запам'яталися кураторам програми KISFF за всі роки роботи).
Щоб полегшити подальший вибір для наших читачів, УП.Культура наводить 5 найцікавіших, на нашу думку, програм 6-го Київського фестивалю короткометражного кіно.
ТАМ ДЕ НАС НЕМА
Субота, 22 квітня, 16.00, кінотеатр "Україна"
В актуальному короткому метрі цієї найбільш серйозної програми KISFF закарбовані найважливіші глобальні проблеми: вимушена міграція, військові конфлікти й антигуманна позиція США.
Кадр з фільму "Вітання з Алеппо", режисери Ісса Тума, Томас Вруґе і Флор ван дер Мьолен |
Так, 26-річний Реді, персонаж стрічки "Він повернувся" (режисер Махді Флейфель), не може вирватися з табору для палестинських біженців і з тенет героїнової залежності. 12-річний палестинець Мухамад Буркан мешкає з родиною в секторі Х2 у місті Хеврон, де його пересування також суттєво обмежене ("Хлопець з Х2", режисерка Гелен Яновскі).
[L]Фотограф Ісса Тума раз у раз повертається у своє рідне місто Алеппо в Сирії, намагаючись зрозуміти витоки й осмислити наслідки однієї з найбільших драм сьогодення ("Вітання з Алеппо", режисери Ісса Тума, Томас Вруґе і Флор ван дер Мьолен).
Програма "Там де нас нема" нагадує глядачам фестивалю важливу істину: незважаючи на складну політичну ситуацію, економічну кризу й війну в Україні, в нашому світі є місця, де людям живеться значно важче.
НЕПОНЯТНО ЧТО ИДЕТ
П’ятниця, 21 квітня, 23.00, кінотеатр "Україна"
Як французький філософ Жак Лакан пропонував врівноважувати філософські спекуляції Іммануіла Канта фривольною прозою маркіза де Сада, так і ми пропонуємо врівноважити драматизм і серйозність попередньої програми "ненормальною і хворою" добіркою "Непонятно что идет".
До неї ввійшли треш-фільми, режисери яких сміливо й свідомо відмовилися від амбіцій на лаври в Каннах і претензії називатися високим мистецтвом, щоб принести глядачам солодку guilty pleasure.
Куратори цієї програми нагадують нам про те, що життя – це тлін, а отже, єдине, що ми можемо зробити за життя – це добряче розважитися й посміятися.
Утім, найбільш "легковажна" програма підіймає чи не найсерйозніші питання фестивалю: що таке мистецтво, де пролягає межа між масовим і авторським кінематографом і хто наділений авторитетом цю межу прокладати.
QUEER CLASSICS
П’ятниця, 21 квітня, 21.00, кінотеатр "Україна"
Табуйованим, але завжди актуальним темам сексу, стосунків та кохання присвячено не одну, а одразу чотири програми, об’єднані під умовною рубрикою Let’s talk about sex.
Найцікавіша з них, на нашу думку, охоплює короткий метр 1990-х в ретроспективі одного з найбільших ЛГБТ-кінофестивалів світу Frameline (програма Queer Classics).
Фестиваль Frameline починався в 1977 році в Сан-Франциско з показів фільмів, знятих на 8-міліметрову плівку, та відтоді відбувається щороку.
4 стрічки ретроспективи Queer Classics відтворюють дух, моду й будні американської ЛГБТ-молоді 1990-х, а перлину програми, картину RSVP Лорі Лінда про смерть коханої людини від СНІДу американська критикеса й професорка Б. Рубі Річ відзначила у своїй знаменитій статті, де вперше вжила термін New Queer Cinema.
ROOTS AVANTGARDE ROOTS
Четвер, 20 квітня, 21.30, кінотеатр "Ліра"
Одна з чотирьох програм кіноавангарду та відеоарту на цьогорічному KISFF називається на честь пісні Sepultura Roots Bloody Roots. За формулюванням кураторів, фільми, що ввійшли в цю добірку, "повертаються до джерел, дадаїзму і створення мови кіно з нуля, коли ще не існувало конвенцій і правил".
Простіше кажучи, йдеться про відмову від антропоцентризму, повернення до часів, коли авангардних режисерів не цікавила людина в центрі мистецтва, "адже природна стихія надихає і дає набагато більше".
Цитуючи суперзірку сучасного мистецтва Марину Абрамович, куратори програми пропонують шукати "зв'язок із собою завдяки натуральній енергії природи" і позбутися апатії за допомогою бодай кінематографічних вилазок за межі освоєного цивілізацією простору.
Крім експериментального повернення до витоків, кіноавангард буде представлений на KISFF програмою експериментальних фільмів з Лос-Анджелеса La La Lavantgarde від кураторки Хізер Тревік, панорамою фільмів представників Оберхаузенського маніфесту та програмою фінського медіа-арту від Av-arkki.
IN THE MOOD FOR LOVE
Четвер, 20 квітня, 18.00, кінотеатр "Україна"
Додатковий показ – 21 квітня, 17.30
Фільми, присвячені романтичним стосункам, не обов’язково мають скочуватися в дешевий сентименталізм – щоб підкреслити свою позицію, куратори програми назвали її на честь однойменного класичного фільму корейця Вонґа Кар-Вая.
Розрахована на широку аудиторію та старе добре емоційне співпереживання добірка фільмів про кохання складається з 6-ти стрічок європейських та північноамериканських режисерів.
Це фільми про кохання з першого погляду ("Як я люблю тебе", режисер Фернандо Гарсіа-Руіс Рубіо), самотність ("Лялечка", режисерка Джессіка Палю) та жертви заради кохання ("Відра", режисерка Джулія Джонс). Але передусім – сумний симптом Західного світу – це фільми про розставання, яке визначає сюжет аж трьох учасників добірки ("Присмак В'єтнаму", режисер П'єр-Люк Латюліп; "Про Елізу", режисер Стефано Рідольфі та "Відтепер і назавжди", режисер Крістіан Хаскйольд).
Менш песимістична "народна" програма фестивалю Family Matters висвітлює стосунки в сім’ї, а ще дві розраховані на широкого глядача програми Комедії та Жахи будуть представлені в Маріїнському парку просто неба.
Ольга Папаш, УП.Культура