Найбільша онлайн-бібліотека світу "Європеана": 49 мільйонів творів у вільному доступі

— 13 лютого 2016, 10:00

Колекція "Європеани" складається із двох великих розділів — музики та історії мистецтва. В кожному із них можна знайти тисячі оцифрованих текстів, зображень, відео- та аудіофайлів різних років і століть створення.

"Кам'яний міст" Рембрандта, 1638 (Rijksmuseum)

Приміром, у музичній колекції "Європеани" можна послухати записи монгольської, сербської, ірландської народної музики або концерти з музикою Ріхарда Штрауса чи Яна Сібеліуса — від початку ХХ століття до записів сучасних оркестрів. Тут же викладені нотні рукописи, листи і нотатки відомих світових композиторів.

Нотний рукопис Вольфганга Амадея Моцарта, 1787 (National Library Of France)

У цілому музична колекція "Європеани" нараховує понад 57 тисяч звукових файлів та більш ніж 11 тисяч відео.

Розділ онлайн-бібліотеки, присвячений історії мистецтва, на сьогодні налічує понад мільйон зображень та близько 45 тисяч оцифрованих книг і рукописів.

"Поклоніння Мадонни немовляті Христу" Сандро Боттічеллі, початок ХVI cт. (Bristol Museums, Galleries & Archives )

У мистецькій колекції "Європеани" можна знайти і роботи давньоримських скульпторів, художників епохи Відродження, представників сюрреалізму, і твори сучасних митців.

"Бойові герої" Кацусіки Хокусая, 1827-1832 (Rijksmuseum)
"Одаліска" Анрі Матісса, 1925 (MuseiD-Italia)

Також "Європеана" постійно пропонує своїм користувачам різноманітні онлайн-виставки, які куратори сайту організовують спільно з європейськими арт-інституціями.

Наприклад, сьогодні на сайті можна "відвідати" експозиції "Пиріг? Пиріг!" (історія і значення цієї страви у різних країнах світу), "Від дадаїзму до сюрреалізму", "Фотографія на срібній тарілці" (історія дагеротипів), "1514. Книги. 2014" (п’ять століть історії книги), "Угорська музика і танці", "Історія європейського телебачення", "Європейське кіно і Перша світова війна" та інші.

Стоп-кадр із німецької телепрограми Toppop про британського співака Девіда Бові на онлайн-виставці "Європіани" "Минуле, але не таке, яким ви його знаєте"

Для пошуку необхідної теми, автора чи конкретного файлу на сайті "Європеани" можна скористатися розділами, тегами, а також віконцем пошуку. На сьогодні інформація в онлайн-бібліотеці доступна 20 світовими мовами.

Якщо ви введете слово Ukraine, "Європеана" запропонує вам більше 5 тисяч зображень, понад 4 тисячі текстових файлів та більше тисячі відеофайлів.

Збірка поезій Тараса Шевченка литовською мовою, 1912

Окрім виставкової діяльності, "Європеана" також постійно організовує різноманітні конкурси, головна мета яких — заохотити користувачів додавати власні "експонати" до онлайн-бібліотеки і в такий спосіб збільшувати світову онлайн-спадщину.

Сьогодні відвідувачі сайту з усього світу можуть додавати свої матеріали в мистецький та музичний розділи, а також у нову рубрику, присвячену спеціальній темі "Європіани" — "Нерозказані та офіційні історії Першої світової війни".

Актуальний конкурс із преміальнм фондом 25 тисяч євро діє до 29 лютого.

Cвітлина британського солдата Йона Томпсона, який загинув 1917 року, додана до бібліотеки "Європіани" в рамках проекту "Нерозказані та офіційні історії Першої світової війни"

Важливо відзначити, що контент "Європіани" не міститься безпосередньо на її сервері. Бібліотека надає доступ до різних зображень, текстів і записів, які розміщені на сайтах інших установ — бібілотек, музеїв, медіаредакцій тощо.

Тобто онлайн-бібліотека зберігає лише контекстну інформацію (метадані) у невеликий роздільній здатності. Якщо ж у користувачів "Європеани" виникне бажання отримати доступ до першоджерела, на якому розміщується певне зображення, відео чи текст, він зможе це зробити, перейшовши за посиланням.

Проект "Європеана" почав розроблятися спільними зусиллями європейських країн 2007 року.

Поштовхом до її створення став лист додішнього президента Франції Жака Ширака, який також підписали прем'єр-міністри Німеччини, Іспанії, Італії, Польщі та Угорщини, до голови Європейської комісії із пропозицією створити європейську електронну бібліотеку, яка би зробили культурну спадщину Європи доступною для всіх охочих.

Офіційно проект "Європеана" стартував у листопаді 2008 року. На той час для онлайн-бібліотеки було оцифровано близько 2 мільйонів різноманітних об’єктів культурної спадщини Європи.

Через велику кількість користувачів, які намагалися одночасно скористатися біблотекою, сервери "Європеани" не витримали такого навантаження, і сайт довелося на кілька місяців закрити.

Реклама:

Головне сьогодні