На що піти під час Книжкового Арсеналу?
Цього року міжнародний фестиваль Книжковий Арсенал відбудеться 17-21 травня; адреса та ж сама: Мистецький Арсенал, вулиця Лаврська, 10-12. Програма об’єднує близько півтисячі подій – тож варто заздалегідь вивчити її і запланувати власну ідеальну добірку заходів.
Судячи з формату викладеного на сайті "Мистецького Арсеналу" розкладу, організатори пропонують орієнтуватися не на відомі прізвища гостей, а на тематичні спецпрограми, в рамках кожної з яких пропонується низка відповідних заходів.
Цілком закономірно: адже Книжковий Арсенал відомий насамперед сильною міжнародною складовою та концептуальним підходом, коли видавцям пропонується організувати тематичні заходи замість звичного формату презентацій новинок.
Фокус-тема фестивалю – "Сміх. Страх. Сила". Приводом для неї стала річниця виходу повного друкованого видання "Енеїди" Івана Котляревського – але зрештою кураторська рамка розширилася до сміхової культури загалом і теми сміху в часи кризи.
Офіційне відкриття фестивалю заплановане на 18:00, а вже о 19:00 можна відвідати унікальний захід "Безкінечна подорож, або Енеїда": Мультимедійний колаж з елементами лекції (Юрій Андрухович), концерту (Марк Токар/Віктор Новожилов) та банкету (vj-група Cube і всі-всі-всі).
А 20 травня о 19:00 на перформативній сцені відбудеться вистава харківської театру-студії "Арабески" "Енеїда. 20 років потому" (нова версія проекту 1997 року).
Ілюстрації Василя Базилевича до "Енеїди" Котляревського |
Також протягом фестивалю діятимуть виставки "Енеїда" Базилевича" та "Один кілометр "Перцю"", присвячені відповідно знаменитим ілюстраціям до поеми та легендарному сатиричному часописові (куратори – Павло Гудімов та Діана Клочко) – не пропустіть кураторські екскурсії та тематичні обговорення.
Однією із кураторок Книжкового Арсеналу цьогоріч стала Оксана Забужко. Її програма "Розкажи мені про мене" розкриває тему пошуку самості у світі глобального непорозуміння – і складається з чотирьох вечірніх зустрічей.
Співрозмовниками письменниці стануть Гайке Марія Йогенінг з Німеччини (17 травня, 19:00), Аскольд Мельничук з США (20 травня, 19:00), Ольга Токарчук з Польщі (18 травня, 19:00) та український автор Сергій Сингаївський (21 травня, 19:00).
Альтернативний Альбіон
Бірмінгемський літературний фестиваль – фестиваль-гість Книжкового Арсеналу в 2017-му У рамках візиту британських письменників запропонована спецпрограма Alternative Albion, серед заходів якої, наприклад, лекція Cтюарта Маконі "Literature & UK Popular Music" (19 травня, 18:00) та круглий стіл "Альтернативний Альбіон: сучасна література Великої Британії".
Обкладинки часопису "Перець" 1950-1960-х років |
Участь у ньому візьмуть зоряні гості Джонатан Коу, Стюарт Маконі, Кіт де Вааль, Алан "Керлі" Макґітчі, Кет Везеріл та Джонатан Девідсон (18 травня, 18:00).
Інсайдери
Фахівцям та усім зацікавленим буде корисною лекція віце-президента Франкфуртського книжкового ярмарку Тобіаса Фосса "Стратегії у міжнародному ліцензійному бізнесі: німецький досвід" (20 травня, 12:00 – 14:00, бізнес-майданчик).
Також зазирнути за куліси професійного середовища можна буде, завітавши на публічне інтерв’ю з художницею та режисеркою Шіші Ямадзакі (Японія) "Анімаційна ілюстрація як головний фешн-тренд", організоване журналом L'officiel-Україна (18 травня, 16:00), лекцію-воркшоп "Креативність у музейній практиці: Інструментарій" від Лінди Норріс (США) та Рейні Тісдейл (США) (20 травня, 10:00), майстер-клас польського романіста Яцека Комуди "Як з історичних фактів зробити художній твір" (20 травня, 10:00).
Фото: iryna_mandrynka/Depositphotos |
Відзначення Року Конрада в Україні супроводжується низкою заходів – у тому числі й на Книжковому Арсеналі. Окрім тематичних кінопоказів та виставки, відбудеться також дискусія Self-made writer за участі лауреатів премії імені Джозефа Конрада, серед яких Тарас Прохасько, Сергій Жадан, Таня Малярчук, Софія Андрухович (19 травня, 19:00).
Книголюбам великим і маленьким
Відомий лектор – популяризатор літератури Євгеній Стасіневич спеціально до Книжкового Арсеналу підготував лекторій "читати / говорити".
Лекція Максима Стріхи "Світовий літературний канон в українських перекладах: проблеми і здобутки" (20 травня, 15:00), лекція Олександра Ірванця "Альтернативна історія: фантастика як терапія і порахунок" з нагоди презентації роману "Харків-1938" (20 травня, 18:00), лекція Наталі Яковенко "Життя і тексти Іоанікія Ґалятовського" з нагоди виходу книжки "У пошуках Нового неба".(21 травня, 13:00), лекція Юрка Прохаська "Галицька література: спекуляція чи непомічений континент?" (21 травня, 15:00) – це лише частина курованого Стасіневичем бенкету духу.
Уже традиційною стала програма "Обмін речовин", яку щороку готує Ірина Славінська. У форматі публічного діалогу без втручання модератора відбудуться розмови Олі Гнатюк та Остапа Сливинського; Андрія Куркова та Андрія Куликова; Тані Малярчук та Андрія Бондаря…
Фото: Radiokafka/Depositphotos |
Ще один діалог, який варто послухати під час Книжкового Арсеналу: розмова Йосипа Зісельса та Ізи Хруслінської "Самі собі (не) чужі. Українці та євреї" з нагоди виходу книжки "Ти відкриєш мої вуста" (19 травня, 15:00).
Для батьків і дітей (а може, й учителі приведуть школярів на екскурсію?) цікаві заходи дитячої програми.
[L]Наприклад, 19 травня о 12:00 відбудуться "Послухай і вгадай", емоційні читання з Аудгільд Сульберґ та Наталкою Іваничук за мотивами книжок "Хто проти Суперкрутих".
Цього ж дня о 15:00 – "Де знайти Шевченка?", майстер-клас для дітей від художниці Анастасії Стефурак за мотивами книжки "Шевченко від А до Я".
А в неділю, 21 травня о 16:00 – вистава дитячої театральної лабораторії "Колесо" за мотивами "Великої книжки" Франца Голера (учасники: автор Франц Голер (Швейцарія), перекладачка Неля Ваховська).
Постійні відвідувачі Книжкового Арсеналу пам’ятають, що найяскравіші книжкові новинки – це не обов’язково ті, про які можна прочитати у програмі заходів фестивалю.
Адже події спрямовані не лише на промоцію конкретних книжок, але й на формування певного кола читачів, які стежать за подіями видавничого й письменницького середовища і готові купувати не лише привабливі розкручені книжки, а ще й ті, котрі відповідають їхнім смакам та запитам i рівню інтелектуального вишколу.
Оксана Щур, спеціально для УП.Культура
Фото обкладинки й титульне зображення на сторінці: style67/Depositphotos