Українська правда

Ти [Романтика]. Гурт МУР випустив альбом-мюзикл про поетів Розстріляного відродження

29 лютого, 14:10

В останній день зими, 29 лютого, український гурт МУР випустив альбом-мюзикл про поетів Розстріляного відродження і мешканців Будинку "Слово" – Ти [Романтика]. До співавторства залучили поета Сергія Жадана, акторку "95 кварталу" і телеведучу Олену Кравець, одеський рок-гурт "хейтспіч", львівський гурт NAZVA та інших.

УП.Культура розповідає, чому його треба слухати.

Музиканти з МУР називають свій альбом мюзиклом про письменників і закликають слухати його послідовно як суцільну історію: "17 різних композицій – всі треки зв’язані між собою сюжетом, переходять один в одного і дають можливість слухачу "на власні вуха" стати свідком історичних подій". 

"Альбом починається треком "Ще до того як колись". У ньому йде зачин – про зраду Павла Тичини. Далі в хронологічній послідовності – події від 1918 року до 1937-го. Усі треки пов’язані один з одним, їх не варто слухати окремо. Наприклад, ми проводимо слухача спочатку новиною, що в Харкові створили будинок “Слово”, потім – репресії, далі – історія про Тичину з його віршем", – коментує автор текстів та ідеї створення альбому Олександр Хоменко.

Вони поклали на музику і римовані оповіді найбуремніший період історії нашої літератури і харківського будинку українських літераторів "Слово", кожен другий мешканець якого був репресований радянською владою.

В альбомі є історія зради Павла Тичини і звучить вона під супровід джазового піаніста Євгенія Дубовика. Є служба Володимира Сосюри у Третій штурмовій армії УНР під начальством Сергія Жадана. Розповідається і про самогубство Хвильового, про дружбу авангардиста Михайля Семенка із гурту "хейстпіч" та Леся Курбаса із гурту NAZVA. Олена Кравець у складі ЧК. 

"Олена Кравець у композиції "Суспільна власність" зіграла саму систему: спочатку чекістську, потім НКВДшну, яка відловлює та нищить тих, хто намагається піти проти. Вона сама написала нам на пошту й сказала, що якщо в нас буде цікава роль для неї, то готова доєднатися до проєкту. Так з’явився дев’ятий трек в альбомі. Сергій "Колос" Мартинюк перевтілився в Хвильового. Павло Гоц з гурту NAZVA розповів історію Леся Курбаса, а Дмитро Однороженко з гурту "хейтспіч" став поетом-авангардистом Михайлем Семенком", – додає продюсер проєкту Микола Шмундир.

У записі альбому взяли участь інші музиканти та актори / Фото: надано пресслужбою

На створення текстів для альбому пішло понад пів року, наразі вони налічують 40 сторінок. Крім спогадів та творів письменників, музиканти шукали маловідомі факти про той час. Також в альбомі можна почути фрази із фільму "Будинок Слово. Нескінчений роман" режисера Тараса Томенка.

Музиканти ставлять відкрите питання до аудиторії – "Розстріляне відродження…повернулося?" та розповідають про несподівані відсилки до нинішньої ситуації, які народжувалися під час запису альбому.

"Коли Олександр Хоменко і Женя Янович разом писали один зі шматків альбому, де є слова: "Як наступають червоні, білі і поляки на нашу молоду державу…", вони, одного затишного грудневого вечора подумали: "А може не треба так про поляків? Бо все ж таки таке партнерство під час війни, стільки біженців і допомоги…" Знали б тоді про плакат "повертайтесь додому невдячні сукини діти", про блокади кордону, про вмикання тривоги для "ефекту" на українських фермерів, про таке фантомно-сталінське висипання зерна…", – згадують МУР про створення пісні "Європа мовчала".

Про гурт МУР

МУР – український гурт, що виник після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. До його складу входять: Олександр Хоменко (тексти, речитатив), Віктор Ткаченко (тексти, музика, саундпродакшн) і Микола Шмундир (речитатив, піар).

"До 24 лютого багато хто з нас слухав російську музику, обожнював російську літературу, кіно… Й не бачив у цьому проблеми. Але зараз не можна просто сказати: "Ми більше так не будемо!" – треба щось робити, робити заради власної культури, історії, нації…"розповідали раніше учасники гурту виданню Музвар.

Гурт МУР створили у 2022 році / Фото: надано пресслужбою

Гурт взяв собі за мету створювати пісні на вірші українських поетів та письменників. Крім того, вони створюють документальні відео про історію української літератури та музики: про пісню "Щедрик", Тичину, Багряного, Стуса й Симоненка.

"Ми всі – закохані в українську поезію, але ми розуміємо, що для сучасної людини, поезія – це щось нудне, застаріле, шкільне… Хай послухають нашу "Панно Інно", чи "Слово – Зброя", і скажуть, чи здається їм ТАКА поезія нудною чи застарілою. Загалом, ми багато чим зможемо вас здивувати, незалежно від того, ви задр*т, як ми, чи навпаки – ненавидите укрліт завдяки школі", – казали МУР.

Концерт гурту МУР / Фото: drake_the_useless / Instagram

Влітку 2022 року гурт дав свій перший сольний концерт і випустив свій перший альбом МYR vol.1. Він складався з восьми композицій на вірші українських письменників, але з сучасним звуком та аранжуванням.

Восени 2022 року вийшов другий альбом "Захалявна книжечка". Він містить композиції у стилі реп, хіп-хоп, хард-рок, соул, ньювейв, фанк й техно на тексти українських класиків.

"Це – наша мрія. Що школярі будуть ходити по місту й замість попси слухати на блютуз-колонках Стуса чи Іздрика, і навіть байдуже – у форматі пісень МУР чи просто записи якихось акторів. Нам головне, щоб поезія – жила. І вона буде жити, і це – прекрасно", – додавали хлопці з МУР.

Назва гурту МУР апелює до вірша Василя Стуса "Що ти сказав?", де є такий рядок: "...Я  ворог твій  тобі мурую мур Імперії".  А також співзвучна з організацією "Мистецький український рух". Її створили українські письменники, які після Другої світової проживали в таборах для переміщених у німецькій еміграції в 40 роки 20-го століття. До тодішнього МУРу входили Іван Багряний, Віктор Петров, Юрій Косач, Ігор Костецький, Іван Майстренко та Юрій Шевельов (Шерех).