Що пропонує Європа замість київської «однушки». Київ vs Європа

Як ми вже говорили, столична нерухомість ще рік тому била майже усі європейські рекорди невиправдано високих цін на житло, зважаючи, до того ж, на переважно низьку його якість. Сьогодні можемо бачити деяке зниження вартості, але до реалій європейського ринку нам, на жаль іще далеко. Тим більше, що падіння цін на нерухомість пов’язане тепер аж ніяк із економічним врегулюванням ринкової ситуації в Україні, а більше з політичною нестабільністю, економічною кризою та військовою агресією на сході країни, що знижує рівень ліквідності та привабливості вітчизняної нерухомості.

Візьмемо, наприклад, Борщагівку - один із сумнозвісних мікрорайонів, розташований на західній околиці столиці. Серед киян район вважається не надто зручним для проживання через значну віддаленість від центру та основних промислових районів міста, а також відсутністю комфортного транспортного сполучення (хоч сюди й прокладено лінію швидкісного трамваю, а поруч розташована станція приміської електрички, позмагатися з метро вони не зможуть за жодних обставин).

Багатоповерхова забудова розпочалася тут у 60-70х роках минулого століття, хоч лише на початку 70-х мікрорайон був включений до складу Києва. Тож, буквально до останніх років його житловий фонд являв собою, переважно, так звані хрущовки та (трохи пізніша забудова) типові панельки. Не найзручніше, але на той час досить недороге для будівництва житло. Тепер за нього просять, згідно інформації на деяких столичних сайтах нерухомості, в середньому, 35-40 тис. у.о. за однокімнатну квартиру площею близько 35 кв. м на вторинному ринку та від 45-52 тис. за двокімнатну від 60 кв.м.

Первинний ринок тут також останніми роками росте, як гриби після дощу. Можна знайти більш-менш пристойні варіанти, в середньому, вартістю близько 20 тис. доларів за однокімнатну квартиру площею від 29 до 31-32 квадратів. Але тут слід пам’ятати, що придбавши "дешеву" квартиру у будинку, що тільки-но зводиться, доведеться не лише чекати досить довгий час, а й робити, як правило, серйозний і дорогий ремонт, адже більшість новозбудованого житла здається в експлуатацію фактично непридатне для проживання одразу.

Європейські ж новобудови кардинально відрізняються саме тим, що у більшості випадків девелопери здають багатоквартирні будинки з чистовим ремонтом у квартирах, а управляючі компанії готові запропонувати стандартний набір меблів та зручностей за порівняно невисоку ціну. Що означає: новосели можуть одразу після завершення будівництва заселятися у придбані квартири й жити з комфортом.

Та чи можна, враховуючи цінове падіння на нерухомість в Україні, придбати щось пристойне в європейських країнах і на що саме можна розраховувати, продаючи, наприклад квартиру на Борщагівці?

Одразу зауважимо, що проживання у європейських столицях, навіть країнах, що традиційно відносять до Східної Європи, де житло сьогодні активно будується, згідно усім європейським стандартам якості, вимогам та технічним правилам, буде суттєво дорожчим за київські околиці. Тут можна придбати маленьку квартиру-студію не менше, ніж за 50 тис., але вже євро.

Однією із найдорожчих країн Європи вважається Великобританія. Ціни на нерухомість Лондоні стартують від 200 тис. євро за квартиру-студію площею не більше 28 квадратів. Але, нагадаю, наш теоретичний "бюджет" після продажу квартири на Борщагівці складатиме, в кращому випадку тисяч 50-55 доларів (приблизно 48 тис. євро). Вкластися у цю суму в Англії на вторинному ринку практично неможливо, хіба що йтиметься про банківську нерухомість, конфісковану у неплатоспроможних клієнтів за борги. А регіональні інвестиційні проекти на первинному ринку стартують від 63 тис. євро.

Квартирка в омріяному французькому Парижі обійдеться, мінімум у 150 тис. євро. Саме стільки коштує однокімнатне помешкання у 13,3 кв. м на п’ятому поверсі в будинку без ліфта, правда, недалеко від метро. А от, приміром у Нормандії вже можна підшукати навіть окремий будинок за 20-30 тис. євро. Він буде, звичайно, невеликим, але досить зручним. До речі, навіть у регіоні французьких Альп є помешкання (однокімнатні квартири) вартістю навіть менше 20 тис. євро, але вони, скоріш за все, потребуватимуть деякого ремонту.

А от у Німеччині дозволити собі житло можна навіть в Берліні. Однокімнатні апартаменти площею у 35 квадратів коштуватимуть від 40 тис. євро. Звичайно, це не буде центр міста, а будинок виявиться зведеним ще у 70-х роках минулого століття. Проте ліквідність такої квартири досить висока, не кажучи вже про те, що її можна здавати в оренду від 240 євро на місяць (без урахування витрат на утримання). Але якщо ви втомилися від міського гамору, знайти житло у віддалених регіонах країни можна навіть менше, ніж за 10 тис. євро. Наприклад, у Саксонії вам запропонують однокімнатні апартаменти площею 32 кв. м з усіма зручностями лише за 7,5 тис.

Іспанська столиця досить дорога. Тут вартість житла стартує від 80 тис. євро, за які можна розраховувати на двокімнатні апартаменти площею від 44 квадратів. Однак, це буде порівняно нове (не більше 7-20 років) житло, розташоване лише в 11 км від центру міста, із закритою територією і навіть басейном. А у Валенсії, буквально в кілометрі від узбережжя, за трикімнатну квартиру 69 кв. м просять лише 26 тис. євро. Недоліками таких апартаментів можна вважати 1970-й рік будови та спільний санвузол. А от басейн та паркінг у комплексі передбачено.

В Греції середня вартість непоганих одно- або навіть двокімнатних апартаментів перебуває на рівні 40-45 тис. євро. За цю суму можна придбати житло як в Афінах, так і в курортних містечках таких як, наприклад, Халкідікі, площею близько 45 квадратів. Але якщо пошукати варіанти на первинному ринку, можна вигідно придбати нерухомість навіть удвічі дешевше – 20-25 тис. євро буквально на самому узбережжі Середземного моря. Причому таку пропозицію можна найти не лише через посередників в Україні, але й напряму від девелоперів, які дедалі частіше розглядають наших співвітчизників як потенційних інвесторів.

Болгарія сьогодні – одна з найпопулярніший країн для капіталовкладень у зарубіжну нерухомість, найперше, завдяки своїй доступній ціні. Причому ліквідність житла тут, завдяки наявності як літніх морських, так і зимових гірськолижних курортів досить висока. З іншого боку, після нещодавнього справжнього будівельного буму житловий фонд країни поповнився дійсно комфортним житлом європейського типу. Однокімнатні апартаменти біля моря або у гірськолижній зоні можна придбати тут за ціною від 18,5-23 тис. євро. Житловий комплекс нового типу при цьому обов’язково матиме озеленену територію, басейн, цілодобову охорону, паркінг. Ще близько 3 тис. євро обійдеться повне меблювання та придбання необхідної побутової техніки. У Софії ціни на житло починаються від 25 тис. євро за однокімнатну квартирну майже в 40 квадратів.

Цінова пропозиція Польщі дещо співвідносна з українською. Квартира у Варшаві, схожа до вітчизняної "гостинки", коштуватиме від 50-70 тис. Розташовані такі апартаменти, як правило, у передмісті польської столиці. У той же час, наприклад, під Вроцлавом можна знайти окремий будинок площею у 340 кв. м лише за 150 тис. євро, тобто ціна метра становитиме лише 440 євро за метр.

Туреччина також останнім часом стає дуже популярною в плані українських інвестицій в нерухомість. В Анкарі можна придбати квартиру у новобудові вартістю від 95 тис. євро, в Стамбулі нові квартири дещо дешевші – від 45 тис., якщо ви готові чекати, поки квартира буде побудована. В таких комплексах також передбачено закриту територію, охорону, паркінг та, у більшості випадків, відкритий чи закритий басейн, сауну, хамам. А от на узбережжі, приміром, в Аланії однокімнатну квартиру-студію площею в 34 кв. м можна придбати лише за 35 тис. євро. Хоча найбільш популярні тут двокімнатні апартаменти площею від 80 кв. м за 50-75 тис. євро. Комплекси, як правило, або вже збудовано і поступово заселяються, або до їхнього завершення лишається кілька місяців. На ранніх етапах будівництва квартири тут майже не продаються.

Таким чином, бачимо, що рівень цін на житло в Європі та деяких інших популярних серед наших співвітчизників країн не надто відрізняється від київських, а європейські столиці, за деякими винятками, навряд чи стануть по кишені середньому українцю. Тим більше, що розглядали ми досить бюджетні варіанти, з не завжди зручним розташуванням та щільною площею.

Для того, аби картина була повною, слід згадати й про середній дохід громадян згаданих країн, адже саме це може показати дійсну купівельну спроможність населення, в тому числі й щодо придбання нерухомого майна. Тож, середній заробіток у Великобританії складає 2100 євро на місяць, у Франції – майже 2,5 тис. євро. Громадяни Німеччини можуть похвалитися близько 2 тис. євро на місяць, іспанці – трохи більше 1,5 тис. У Греції отримують 700 євро, в Болгарії - 330, Польщі – 750 євро. Нарешті, в Туреччині ця цифра сягає майже 300 євро. Наскільки сьогодні скоротилися зарплати в Україні, зважаючи на падіння курсу національної валюти, думаю, можна не говорити – кожна сім’я відчувала це на власному бюджеті.

Тому насправді середньому класу в Україні все ж варто більшу увагу приділяти локальним пропозиціям та житловим комплексам, які зараз також будуються, переважно, у відповідності до європейських правил і вимог.

ЖК "Петровський квартал"

Наприклад, повернімось до пропозиції ЖК "Петровський квартал". Розташований він в 5 км від міської смуги Києва, якраз у напрямку вже згаданої Борщагівки, але має низку переваг перед столичним мікрорайоном. Насамперед, у тому, що це нове житло, побудоване, згідно європейський стандартів, норм та вимог щодо комфортності проживання. По-друге, наявність власного маршрутного таксі до найближчої станції метро, що означає повну незалежність від локального громадського транспорту. По-третє, набагато краща, ніж у місті, екологічна ситуація у локації, де розташований квартал.

І нарешті, порівняно невисока вартість житла: однокімнатна квартира у 33 квадратні метри сьогодні тут коштуватиме від 21 900 у.о., двокімнатна - лише 32 000 долларів за 55 квадратів. Та насправді, девелопер може запропонувати ще кілька істотних переваг придбання житла саме тут.

Реклама:

Головне сьогодні