Конфлікт інтересів у Медичному комітеті:
чим займаються нардепи
Громадський рух ЧЕСНО проаналізував електронні декларації 13 нардепів Комітету з охорони здоров'я.

Медичне спрямування мають лише фірми Ольги Богомолець і Костянтина Яриніча, компанії інших спеціалізуються на будівництві, наданні в оренду та торгівлі.

Не вказали у своїй декларації бізнес-активи семеро нардепів: Тетяна Бахтєєва, Сергій Березенко, Олена Колганова, Оксана Корчинська, Олег Мусій, Ірина Сисоєнко та Ігор Шурма. Утім, у деяких з них — Олега Мусія, Тетяни Бахтєєвій — ЧЕСНО також знайшов конфлікт інтересів.

Серед 13 нардепів 6 вказали у своїх деклараціях юросіб, де вони є кінцевими бенефіціарами або мають корпоративні права. Таких фірм 37.
Комітет з питань охорони здоров'я
13
народних депутатів-членів комітету
5
серед яких —
мажоритарники
37
фірм мають депутати-члени комітету
4
фірми пов'язані з медсферою
3
члени Комітету є кнопкодавами
(Колганова, Шипко і Біловол)
7
нардепів не вказали у своїй декларації
бізнес-активи
У тіні фармгруп: Тетяни Бахтєєвої
Згідно з електронною декларацією, Тетяна Бахтєєва, «Відродження», не має жодних бізнес-активів.
Днями заступник в.о. міністра з охорони здоров'я Павло Ковтонюк опублікував інформацію про журнал «Медична газета
«Ваше здоров'я», яке тиражується за начебто підтримки МОЗ України і ЦК Профіспілки. Тетяна Бахтєєва входить до редакційної колегії цього журналу.

Власником ТОВ «Редакція Газети «Ваше Здоров'я» зазначений Володимир Загорій, батько нардепа-кнопкодава від БПП Гліба Загорія, який на момент обрання нардепом був директором фармацевтичої компанії
«Дарниця».

Директором газети є Юлія Новгородська. Раніше співвласником ТОВ був сам Гліб Загорій. Редактором зазначена Марина Бурмака.
Громадських рух ЧЕСНО намагався зв'язатися з Тетяною Бахтєєвою, щоб отримати коментар, але її телефон не відповідає, а електронна скринька, зазначена на веб-сайті ВРУ, не працює.
Тетяна Бахтєєва також була почесним президентом Асоціації фармацевтичних компаній «Партнерство і довіра».
Виконавчим директором Асоціації була Наталя Гудзь, яку призначили головою Держлікслужби у листопаді 2016 року. Президент Асоціації Валерій Кідонь працював директором з розвитку фармацевтичної компанії «Дарниця». Конкурсом займалася Олександра Павленко, яка раніше також працювала на «Дарницю».

У конфлікті між МОЗ і директором Інституту серця Борисом Тодуровим Тетяна Бахтєєва підтримала останнього.

Як писали «Наші гроші» у 2013 році, пані Батхтєєва, всупереч закону про статус народного депутата, багато років після обрання до парламенту продовжувала очолювати Донецьке обласне клінічне територіальне медичне об'єднання. Упродовж 2011-2013 років лікарня замовила ремонтних робіт на 56 млн грн, що є одним із рекордних показників для регіонів.
Конфлікт інтересів голови Комітету
Голова Комітету з охорони здоров'я Ольга Богомолець, БПП, вказала:
7

юросіб у декларації
3

юрособи пов'язані з медичною практикою
Йдеться про ПП «Інститут дерматокосметології доктора Богомолець», Інститут теледерматології доктора Богомолець і Мережу діагностичних клінік доктора Богомолець (нова назва - ТОВ «Кібо Менеджмент Груп»).
Директор ПП «Інститут дерматокосметології» Лариса Орєхова також була довіреною особою пані Богомолець, коли та висувалася в Президенти.

У цій же клініці головним лікарем зазначений Євгеній Верба, що також є директором Мережі діагностичних клінік доктора Богомолець (ТОВ «Кібо Менеджмент Груп»).

Ігор Канчалаба, директор «Інститут теледерматології», є помічником нардепа Богомолець на платній основі.

Керівник ГО «Громадський інформаційний простір» і директор адвокатської фірми «Паритет» Юлія Черкашіна є помічником Ольги Богомолець на громадських засадах.

Пані Черкашіна, окрім бізнес-зв'язків, є також співавтором по законопроектах Комітету. Зокрема, законопроекту №4987 щодо запровадження душпастирської опіки в сфері охорони здоров'я, а також №4770 про донорство.

Ігор Кирилюк має спільну ТОВ «Десналенд» разом з Мішелем Терещенком, мером міста Глухів. Фірма має свій інтернет-магазин, де продається мед, продукти із коноплі, із льону, фіто-чай тощо.

Директор ТОВ «Десналенд» Тереза Терещенко зазначена помічником депутата Сумської облради Марії Коняєвої з УКРОПу.

Також у Ольги Богомолець є Благодній фонд «Люди допомагають людям» (діє на платформі ГО
«Громадський інформаційний простір»
). Як зазначено на веб-сайті, постійними донорами платформи є Компанії «Фармак», «ІнтерХім» та «Юрія-Фарм».
Ігор Найда та Ольга Богомолець. Фото: Sports Medicine Forum
Окрім того, членом опікунської Ради Фонду зазначений Ігор Найда з ТОВ «Юрія-Фарм».

Усі зазначені донори-фірми Фонду входять до Асоціації «Виробники ліків України», яку очолює Петро Багрій.

Пан Багрій та контрольовані ним компанії
(«група Багрія») фігурують у звіті, підготовленому Валерієм Коновалюком за дорученням Комітету з питань охорони здоров'я 2008 року. Згідно зі звітом, фірми «група Багрія» у 2005-2007 роках відмили половину держкоштів, виділених на охорону здоров'я.
Щодо власності фірм-донорів Благодійного фонду, засновниками ТОВ «Юрія-Фарм» є ТОВ
«Медичний центр «М.Т.К.», ТОВ «Компанія Теско» та ТОВ «Діпал».

ТОВ «Медичний центр «М.Т.К.» оформлений на Миколу Гуменюка, який відомий як співробітник за сумісництвом Національного інституту фтизіатрії та пульмонології, а також Наталію Марченко, Володимира Мирончука і Анну Гуменюк.

«Компанією Теско» володіють Микола Гуменюк, Сергій Ляшко, Ольга Мойсеєнко і Микола Чайченко.

Засновниками фірми «Діпал» є Микола Гуменюк, Сергій Ляшко, Ольга Мойсеєнко, Наталія Марченко і Борис Яковлев. Власником «Виробничо-Комерційного підприємства Техноінком» є Андрій Шемшур.

Власниками ТДВ «ІнтерХім» є, зокрема, Валерій Гриневецький, брат екс-депутата Сергія Гриневецького; директором значиться Анатолій Редер.

Щодо ПрАТ «Фармак», то директором компанії є Філя Жербрівська, сестра Павла Жебрівського, голови Донецької військово-цивільної адміністрації.

Громадський рух ЧЕСНО так і не дочекався коментаря Ольги Богомолець.
Малогабаритні підприємці
Три нардепи — Олександр Біловол з «Відродження», Костянтин Яриніч і Олексій Кириченко — внесли по одній юрособі в декларацію у розділ про корпоративні права.

Олександр Біловол вказав у е-декларації ТОВ «Базісспецсервіс» (дружина Тетяна Біловол — 100% власник), яке займається неспеціалізованою оптовою торгівлею.

Дружина нардепа Тетяна Біловол на місцевих виборах 2015 року була обрана депутатом Харківської облради від партії «Відродження». На момент обрання депутатом Біловол була заступником гендиректора ТОВ «Базісспецсервіс».

На даний момент Тетяна Біловол є членом постійної комісії з питань бюджету при Харківській облраді. Зокрема, Біловол також закінчувала Національну фармацевтичну академію.
3,7 млн грн

отримав Олександр Біловол, згідно зі змінами до декларації, у якості подарунка від Пелегеї Савченко
Олександр Біловол кандидата в нардепи від Партії регіонів
Фото: bogodukhov-city.com.ua
Олександр Біловол свого часту отримав і юридичну, і медичну, і фармацевтичну освіту.

З 1997 по 2000 роки очолював Державну акціонерну компанію «Ліки України». Працював першим заступником у МОЗ упродовж 2000-2008 років, головним державним санітарним лікарем у 2009-2010 роках.

Як писали «Наші Гроші», ТОВ «Базісспецсервіс» у грудні 2013 року виграло тендер на постачання запчастин до колійних машин на 4,89 млн грн.
Костянтин Яриніч задекларував ПП «Клініка Медіна» (стоматологія) у Кропивницькому. Раніше подружжя Яриничів були співвласників ТОВ «ЯМТ», де Костянтин Яриніч був співвласником з 1996 до 2010 року, а його дружина - з 1999 до 2012 року. Згідно з е-декларації, ТОВ "ЯМТ" упродовж 2009-2014 років позичила Яринічу близько 1,18 млн грн.
Відкриття Центру Томотерапії в Кропивницькому. Фото: УНІАН
У серпні 2015 року Костянтин Яриніч разом з бізнесменом Костянтином Гаєвським відкрив ТОВ «Український Центр Томотерапії» у Кропивницьому. Власником ТОВ «УЦТ» є словацька «ДІ ЕС ЕМ ХОЛДИНГ», а кінцевими бенефіціарами Гаєвський і Дарина Бухолз зі Словаччини.

Варто відзначити, що на момент обрання Костянтин Яриніч був головним лікарем Кіровоградського обласного онкологічного диспансера (Ялтинська, 1). Фактично ТОВ «Український Центр Томотерапії» має одну адресу з державною лікарнею, де раніше працював нардеп.
Костянтин Гаєвський у 1998 році був директором нідерландської «Представництва «Тошіба Медікал Сістемс Б.В.» (знаходиться біля ОХМАТДИТу).

Гаєвський також раніше — упродовж 1995-2010 років — працював на посаді директора у ЗАТ
«Укрмедтехніка» (з 2011 року — АТ «УМТ»).
Дані SMIDA
«УМТ» є дистрибютором медичної продукції. Зокрема, фірма активно співпрацює з європейським представництвом «Тошіба».

Упродовж 2008-2009 років «Укрмедтехніка» виграла тендерів на суму близько 76,9 млн грн.

Раніше — у 2007 році — ЗАТ «Укрмедтехніка» проводила акціонерні збори за адресою на вулиці Андрющенка, 7/19, де також знаходиться «Представництво «Тошіба» біля ОХМАТДИТу.
Щодо Олексія Кириченка від «Радикальної партії», то він вказав лише корпоративні права на Споживчий кооператив «Житлобуд» (0 грн статутного внеску), який зараз перебуває в стані припинення. На час обрання нардепом Кириченко був начальником відділу продажу будівничої ТОВ «ЛСК-БУД».
3,30 млн грн

пожертвував Кириченко на передвиборчий фонд "Радикальної партії" Олега Ляшка
Утім, за декларацією Кириченко не міг собі таке дозволити. У 2011 році Кириченко заробив всього 19 тис грн. З того часу його посада не змінилася. До депутатства він був керівником відділу продажів ТОВ «ІНГ ЛСК-БУД». Сам пан Кириченко стверджує, що гроші йому надали спонсори, але які саме депутат не готовий розповідати.
Забудовники і лендлорди Медичного комітету
Директором ТОВ «Фортуна-Т», ТОВ «Фактор-ТД» і ТОВ «Арт енд Фешен» є Людмила Валько, помічник Донець на громадських засадах.

Директором ТОВ «Інаут» є Дмитро Орлович, помічник Донець за строковим трудовим договором на постійній основі.

На даний час Тетяна Донець вибула з фірми ТОВ «Файрінг». Зараз власниками ТОВ «Файрінг» є Микола Бевзюк і Ольга Курінна.

Донець у 2016 році одружилися на Денисові Дзенерському, нардепові від «Народного фронту». Батьком Дениса Дзенерського є Віктор Дзенерський, Президент Міжнародної науково-промислової корпорації «Веста». МНПК є лідером у виробництві свинцево-кислотних акумулятроних батарейок.
У грудні 2014 року Тетяна Донець у відповідь на акцію «Радикальної партії Ляшка» з написами «Збираємо гроші на ОХМАТДИТ» сказала, що для лікарні потрібно шукати іноземного інвестора.

У липні 2015 року Донець надсилала листа тодішньому прем'єр-міністру Арсенію Яценюку, у якому зауважувала на залученні австрійської фірми Vamed.

Австрійський Vamed уже був постачальником медичного обладнання для ДП «Укрмедпостач» у 2009 році на 500 млн євро.

На першому етапі Vamed поставив автомобілі Opel Combo за завищеною ціною і медобладнання на 64,22 млн євро (713,5 млн грн).
За обрахунками 2011 року Державної іпотечної установи, вартість поставлених Opel Combo була перевищена у 1,5 рази. Так, одне авто коштувало для бюджету у 235 тис. грн, що на 79,3 тис. грн більше від продажної ціни автомобіля на території України. Окрім того, Opel Combo не є спеціалізованим медавтомобілем. У підсумку, встановила Держіпотека, збитки на поставку Opel Combo склали 37 млн грн.

Пізніше — у 2016 році — Донець також цікавилася прогресом будівництва дитячої лікарні. Зокрема, Донець надсилала запит екс-міністру Олександру Квіташвілі щодо надання звіту про використання коштів на будівництво «ОХМАТДИТу», тендер на який у листопаді 2015 року вигравала ТОВ «Альтіс-Констракшн».

Як писали «Наші Гроші», ТОВ «Альтіс-Констракшн» належить кіпрським офшорам «Альтіс холдинг лімітед» (Altis honding limited) і «Гаріхан інвестментс лімітед» (Garyhun investments limited), кінцеві бенефіціари не вказані.

Директором фірми є Максим Забігайло, який також є директором корпорації «Альтіс-холдинг» відомого забудовника Олександра Глімбовського.

Донька Глімбовського Катерина є власницею британської фірми «Altis ltd» (припинила існування у вересні 2015 року) і дружиною екс-голови Державної фіскальної служби Романа Насірова.
Нардепи без бізнесу
Позафракційний мажоритарник зі Львівщини Олег Мусій також має порожні поля у корпоративних правах і кінцевих бенефіціарах. Відсутність бізнесу Мусій компенсує успішними підприємцями серед своїх помічників.
Мусій очолив МОЗ одразу після Майдану — і керував міністерством до грудня 2014 року. Попри популярне упередження, він не був новою людиною в МОЗі. Ще за часів Раїси Богатирьової Мусій очолював Громадську раду при Міністерстві.

Окрім того, Олег Мусій був помічником нардепа Романа Ілика, обраного на Львівщині, з
«Батьківщини» під час 7 скликання, а також Володимира Карпука, «Наша Україна», під час 5-6 скликання.
Романа Ілика 30 березня 2016 року призначили заступником міністра охорони здоров'я України. Раніше і Ілик, і Карпук також входили в Комітет з охорони здоров'я ВРУ.

Як передають «Наші гроші», уперше в історії незалежної України під керівництвом Мусія тендери з закупівлі ліків не відбулися вчасно, а почалися аж у липні. У свою чергу, Мусій в цій історії звинувачував Руслана Салютіна, заступника міністра, якого начебто порекомендував Микола Мартиненко з БЮТ. Кабмін звільнив Салютіна лише 1 жовтня.

Серед помічників Мусія є представники фармокологічних і медичних компаній.

Йдеться про Ігоря Найду, HR-директора ТОВ «Юрія-фарм»; Олега Спіженко з «Кібер клініки Спіженко». Раніше у помічниках Мусія був Олександр Чумак, директор ТДВ «ІнтерХім», де, зокрема, співвласником є Валерій Гриневецький, брат екс-депутата Сергія Гриневецького; директором є Анатолій Редер.

Нагадаємо, що ТДВ «ІнтерХім», ТОВ «Юрім-Фарм» разом з ПАТ «Фармак», ПАТ НВЦ "БХФЦ», ТОВ
«Кусум Фарм»
, ПрАТ «Індар» входять до Асоціації «Виробники ліків України», де головою є Петро Багрій.

Як звітувало ЦПК, до передачі закупівель міжнародним організаціям саме фірми «групи Петра Багрія» вигравали більшість тендерів на постачання ліків
Фото: Facebook
Роман Ступницький входив з Мусієм до Громадської Ради при МОЗ у 2013 році, був куратором пацієнтського напрямку. Костянтин Надутий очолював управління реформ Департаменту реформ та розвитку медичної допомоги МОЗ. Зараз Надутий є членом правління Всеукраїнського лікарського товариства. У свою чергу, Олег Мусій значиться головою ВУЛТ.

Олена Євтєєва була довіреною особою Мусія у 2014 році, коли він висувався у нардепи. На той час її місцем роботи було МОЗ України.

Додамо, що Олег Мусій не готовий був голосувати за кандидатуру Уляни Супрун на посаду міністра. На сьогоднішній день Мусій критично відгукується про діяльність МОЗу.

Примітно також те, що попри те, що Мусій був співініціатором закону №2150 і голосував за нього, зараз він є противником цього нововедення і критикує МОЗ через міжнародні закупівлі.
Ігор Шурма, «Опозиційний блок», у своїй е-декларації не вказав жодних бізнес активів.

З членів родини - дружина Марта Шурма. Подружжя має сина, якого вже не треба заносити в декларацію. Йдеться про Ростислава Шурму, директора ПАТ «Запоріжсталь», а також екс-депутата Донецької обласної ради.

Ростислав Шурма висувався на місцевих виборах 2015 року у Запорізьку облраду від
«Опозиційного блоку», але не пройшов.
82 тис. грн

вніс на таку суму подарунків у своїй е-декларації Ігор Шурма для Марти Шурми
Ще Марта Шурма має дохід від підприємництва на суму 485 тис грн — вона має оформлений ФОП — «Роздрібна торгівля косметичними товарами та туалетними приналежностями».

Окрім цього, Ігор Шурма вніс в декларацію авторські права на декілька циклів лекцій медичного спрямування. Разом у співавторах значаться цілкий квітник харківських медичних чиновників. Зокрема, Юрій Сороколат, який очолює Департамент з охорони здоров'я Харківської облради; Маргарита Голубова, заступник директора Департаменту охорони здоров'я Харківської міськради; Світлана Бічева, яка також працювала в Департаменті; Ольга Цодікова, професор і завідувач кафедри Харківської медичної академії післядипломної освіти; Вікторія Шаповалова, науковець в галузі фармацевтичного права; Валерій Шаповалов, начальник відділу фармації Харківської ОДА; Оксана Рищенко, фармацевт-науковець.
Фото: dozor.com.ua

Упродовж 2006-2010 років Ігор Шурма був заступником голови Харківської міської ради, очолював Департамент з охорони здоров'я. У 2010 році Шурма був призначений заступником Харківської ОДА. У той час головою ОДА був Михайло Добкін.

Шурма не раз з'являвся на публічних подіях з Михайлом Добкіним і Геннадієм Кернесем.
Оксана Корчинська, «Радикальна партія», у своїй е-декларації не вказала наявність юросіб у пунктах про корпоративні права, цінні папери тощо. На момент обрання нардепом Корчинська тимчасово не працювала.

Натомість Корчинська є головою Наглядової ради дитячої лікарні «ОХМАТДИТ».

Згідно зі стенограмами Комітету, Корчинська вносила пропозицію на розгляд Олександру Квіташвілі щодо необхідності розірвання контракту з директором ДП «Укрмедпроектбуд» Іриною Коваль, замовником скандального будівництва «ОХМАТДИТу». Коваль звільнили у січні, пізніше — відкрили кримінальне провадження і заарештували.
Ірина Сисоєнко, «Самопоміч», на момент обрання нардепом була директором ТОВ «Юридична компанія «Бабич, Сисоєнко і партнери» (зараз —ТОВ «Юридична Фірма «Картушин Партнерз»). Сисоєнко — найкращий відвідувач засідань Комітету.

Ірина Сисоєнко є співініціатором трьох законопроектів, які мають всі шанси бути підтриманими в парламенті

Зокрема, йдеться про законопроект 2309-д, 4074 про внесення змін в ЗУ «Про лікарські засоби», 4449 щодо надання психіатричної допомоги.
Сергій Березенко, БПП, не має задекларованих юросіб. Його дружина Уляна Березенко займається підприємницькою діяльністю (4,90 млн грн доходу) — на неї оформлений ФОП у сфері права. У е-декларації вказано, що зарплати Уляни Березенко отримана за основним місцем роботи - від ТОВ «Кампас».

ТОВ «Кампас» займається наданням інших фінансових послуг. Власниками ТОВ «Кампас» є Іван Березенко, батько нардепа, а також Павло Матвієнко, дядько нардепа.

Батько Іван Березенко є співвласником або кінцевим бенефіціаром восьми підприємств. Його фірми переважно функціонують у сфері реклами або видобутку корисних копалин чи піску, а також — «прісноводне рибництво».
«Відродження»: Андрій Шипко
8

вніс у е-декларацію Андрій Шипко
Переважно йдеться про будівельні фірми і надання в оренду приміщень. Географічно бізнес Андрія Шипка і його дружини розташований у Києві (ТОВ «Демк-Підшипник») та Дніпрі.
Ще у Андрія Шипка є два брати.

Олександр Шипко, депутат Дніпровської міськради 2006-2010 років від Партії регіонів. У 2014 році він безуспішно висувався кандидатом у народні депутати від Партії Сергія Тігіпка «Сильна Україна». Також Олександр Шипко висувався і на місцевих виборах 2015 року від Партії
«Громадська сила» під №2, але не пройшов.

Олексій Шипко, директор ДП «Дніпропетровський регіональний державний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації» (ДП «Дніпростандартметрологія») з 2011 року, також був екс-депутатом Дніпровської міської ради 2006-2010 років, PEP.

Як повідомляли «Наші Гроші», задекларована фірма дружини Андрія Шипка ТОВ «Б.Е.С.Т.» під виглядом реконструкції старого будиночку збудувала п'ятиповерховий клубний будинок у Дніпрі.
Політична пам'ять
Матеріал входить до спецпроекту Громадського руху ЧЕСНО про роботу народних депутатів у Комітетах Верховної Ради. Спецпроект є частиною «Політичної пам'яті» — онлайн-хабу від ЧЕСНО для українських виборців з інформацією про партії та політиків, які йшли на вибори до Верховної та місцевих рад України
Матеріал підготувала:
Оксана Ставнійчук
журналістка ЧЕСНО
Читайте також
comments powered by HyperComments

© 2017 All Right Reserved. Civic movement CHESNO
Made on
Tilda