Українці їдять все більше імпортного сала

Україна потроху втрачає свій "стратегічний продукт" - сало. Українські свинарі вирощують передусім м'ясні породи свиней, повідомляє "Радіо Свобода" з посиланням на УНІАН.

Річ у тім, що сало на 30-40% дешевше м'яса при оптовій реалізації, тому і прибутки воно приносить скромніші. Його, як і раніше, залюбки використовують для ковбасних виробів, а для, власне, споживачів випуск скорочують. Як наслідок - зростає імпорт сала.

Сало - не лише смачний, а й корисний продукт

Актор Богдан Бенюк є цінувальником сала і для нього це не лише продукт із надзвичайним смаком, а й неабиякою енергетикою. Дефіциту сала Богдан Бенюк не помітив.

"На базарі завжди є з чого вибирати і є дуже смачне сало. В ту хвилину, коли нам потрібно енергетично підзарядитися, ми обов'язково з'їдаємо шматочок сала, яке йде з гарним чорним українським хлібом. Коли ти маєш маринований або квашений огірочок, із цибулькою - це просто неймовірна закуска", - розповідає Бенюк.

РЕКЛАМА:

Вітчизняне Міністерство охорони здоров'я теж радить не цуратися "українського наркотику".

"Від нього "не жиріють"! - переконував "Українську правду. Життя" доктор медичних наук Віталій Корзун.

Сало регулює жировий обмін в організмі людини, зауважує дієтолог Ігнат Матасар: "Кількість вживання сала залежить від того, яку вагу має людина. Якщо, окрім сала, інших тваринних жирів не вживаєте, рекомендується - не більше 70 грамів на добу. Сало краще їсти свіже (не просолене), воно більш корисне і вміщує вітаміни".

[L]Загалом у світі налічується близько мільярда свиней, констатують експерти. При цьому Україна, за кількістю цих тварин, посідає не чільні місця. В Україні - за неофіційними даними, близько 7 мільйонів свиней, а, у світового лідера - Китаю - 500 мільйонів. Лідер в Європі за цим показником - Німеччина - 27 мільйонів голів.

Що стимулює збільшення імпорту сала?

Торік Україна закупила майже на 40% більше сала, ніж у 2008 році. Оскільки українські виробники менш охоче беруться за розведення порід із високим вмістом сала, їх витісняють іноземні виробники зі своєю продукцією. Україна збільшує імпорт сала, бо це вигідно м'ясопереробним підприємствам, адже ринок є ринок, констатує перший заступник міністра аграрної політики України Іван Демчак.

"Це ж бізнес! Якщо йому треба сала, то він його й завозить. Поголів'я свиней дещо нарощується. Просто завозять сало м'ясопереробні підприємства, які уже 2 роки гроблять власну сировинну базу: їм легше купити дешевше і гірше за кордоном, ніж хорошу та якісну продукцію у людей. Сьогодні люди не мають, де здати свиней, м'ясопереробні підприємства їх не беруть", - пояснив Іван Демчак.

Протягом минулого року на чверть збільшилось поголів'я свиней у приватних селянських господарствах, підрахували в Асоціації фермерів, приватних землевласників. А саме "приватники" є основними постачальниками свіжого сала на ринок, зазначає екс-голова парламентського комітету з питань аграрної політики та земельних відносин Іван Томич.

Однак у великих господарствах склалася інша ситуація.

"Є зміни у структурі крупних сільськогосподарських товаровиробників, компаній, агрохолдингів, які йдуть на побудову промислового виробництва свинини і породи, які вони підбирають - це дійсно породи, які не сального напрямку - вміст сала у вазі цих порід різко скорочується. Але ці компанії більше зорієнтовані на переробні підприємства і крупних покупців, супермаркети, які займаються реалізацією продукції", - пояснив Томич.

Незважаючи на те, що протягом минулого року вартість м'яса постійно зростала, на сало ціни не змінилися. "В минулому році, не дивлячись на те, що у нас були коливання в ціновій політиці на м'ясо, сало не подорожчало", - додає Томич.

[VR]Історія з життя: як співак Володимир Гришко сало контрабандою ввозив

"Прилетів я в аеропорт у Нью-Йорку з 12 кілограмами сала в сумці. Раптом до мене підбігає навчена собачка, і давай обнюхувати. Дивлюся - недалеко поліцейський. Я того тузика як пульнув! Аж шкода стало. Поліцейський підходить і каже: "Ходімо". Думаю: "Катастрофа!" - але продовжую триматися холоднокровно".

"Кажу: "Приходьте до мене на виставу у "Метрополітен-опера", показую посвідчення. Він мене відпустив, так і не перевіривши сумки. Мабуть, навіть подумати не міг, що я проводжу заборонений продукт", - зізнався артист.

"А в Канаді за десять кілограмів сала і кілька пляшок горілки довелося заплатити штраф - 200 доларів. Зате, коли приводжу сало в Маріїнський театр у Санкт-Петербурзі, стаю національним героєм!", - додав він з гордістю.

[/VR]Найважливіший чинник підтримки виробництва свинини (сала в тому числі) є стабільна закупівельна ціна, зауважує Томич. Протягом минулого року закупівельні ціни сприяли збільшенню прибутків фермерських господарств в Україні, завдяки чому в минулому році збільшилося поголів'я свиней, як у дрібних, так і у крупних товаровиробників.

"Найкращим шляхом підтримки вітчизняного споживача та вітчизняного виробника є розвиток обслуговуючої сільськогосподарської кооперації на рівні сільських громад дасть можливість виробляти продукт дешевше, отримувати кращий прибуток і напряму виходити до споживача через поглиблення обслуговуючої сільськогосподарської кооперації", - сказав Іван Томич.

Інструктаж для здорового харчування від МОЗ

Як дітям, так і дорослим та пенсіонерам бажано більше вживати натуральні, не денатуровані, не консервовані, технологічно мало оброблені продукти. Якщо хліб - то не менше ½ - з борошна грубого помелу, крупи - менше перероблені (перевагу гречаній, вівсяній над шліфованою, рисовою тощо), якщо м'ясо - то не лише ковбаси і сосиски, а й натуральне.

Більше вживати м'яса птиці, телятини. Рибу бажано вживати морську солону - в ній більше мікроелементів.

Українці - молочарі. Ні в якому віці не цуратися молока та молочних продуктів. Це і повноцінний білок, і солі кальцію, майже усі мікроелементи, хай і в невеликій кількості, і незначна кількість жиру.

Якщо у молочному продукті, наприклад, 3 % жиру і людина вживає 500 мл такого продукту (молока, кефіру, ряжанки чи рівноцінної кількості сиру м'якого), то це всього 15 грам жиру, 135 калорій.

Це рівноцінно одному тістечку, 35-45 грам цукерок чи 50-60 грам печива.

Особливої уваги заслуговує забезпечення раціону фруктами, ягодами та овочами.

Наша картопля найсмачніша, якщо зварена в "мундирах" чи запечена в духовці, несе в собі, крім крохмалю, вітамін С (аскорбінову кислоту), солі калію, деякі інші вітаміни.

Квашена капуста, огірки, помідори, кабачки - це теж малокалорійні, але дуже корисні продукти, особливо наприкінці зими.

Чорна смородина, журавлина, малина, заготовлені на зиму (заморожені чи перетерті з цукром) - джерело вітамінів та мікроелементів.

І навіщо нам дорогі заморські "блискучі" яблука чи інші фрукти, якщо в Україні достатньо своїх.

Крім використання у свіжому вигляді, вони корисні в киселях, компотах, приготовлених з заморожених чи висушених.

Врешті решт, використання морепродуктів - недорогої риби (салака, кілька, мойва), креветок та морських водоростей - це, крім всього іншого - прекрасне джерело так необхідних в теперішній непростій екологічній ситуації мікроелементів - йоду, селену, міді, цинку, кобальту тощо.

За матеріалами Радіо Свобода, "Української правди. Життя" та TabloID

Реклама:

Головне сьогодні