Нещасливі українці: що засмучує найбільше?

На другому місці - стан здоров'я респондентів (31%),на третьому - стан здоров'я їхніх близьких (25%). Трохи менше українців відчувають невпевненість у майбутньому (21%).

Крім того українців засмучує відсутність роботи, яка б приносила задоволення (15%) - у 1,5 рази більше, ніж відсутність роботи як такої (9%). Про це свідчать результати дослідження, проведеного Соціологічною групою "Рейтинг" у жовтні цього року.

З'ясувалося, що чимало українців (15%) не приносить радості їх житло, засмучує необлаштоване життя їх дітей (10%).

Кожного десятого опитаного засмучують нереалізовані можливості і таланти, а також відчуття безвиході (7%), емоційний стан (5%), самотність (5%), хатня робота (4%), відносини з дітьми (4%), відносини з дружиною/чоловіком, шлюб (4%). Ще 3% засмучуються через сусідів, а також через заздрість оточуючих.

Відносини з дружиною/чоловіком чи шлюб є причиною для суму лише у 4% українців. Фото SlavaOkey
Лише 1% опитаних засмучує стан їх духовності і лише 2% - рівень їх знань.

Разом з тим 13% опитаних нічого не засмучує в житті, серед них переважна більшість молодь. Хоча чверть молоді у віці 18-29 років невпевнені у своєму майбутньому, стільки ж - стурбовані відсутністю роботи, яка б приносила задоволення. Крім того, молодь засмучує здоров'я рідних та близьких. Лише молодь (і то лише 4%) турбує рівень їхніх знань.

Людей середнього віку більше турбує рівень їх доходів, починає більше турбувати як власне здоров'я так і здоров'я близьких. Росте невпевненість у власному майбутньому, починають більше турбувати відносини з дружиною/чоловіком, шлюб. У віці 40-49 років людей починає засмучувати їх сексуальне життя.

Старших починає турбувати необлаштоване життя дітей, відносини з дітьми, стан здоров'я поступово виходить на передній план - 37% опитаних у віці 50-59 років і 67% у віці понад 60 років найбільше засмучує стан їх здоров'я.

Людей похилого віку часто засмучує стан їхнього здоров'я. Фото Віктора Чорнобая
Цікаво, що у віці приблизно 50 років відбувається певний переломний етап, коли власне здоров'я починає засмучувати людей куди більше, ніж здоров'я їх рідних та близьких.

Тут же простежується інша тенденція: чим менший рівень доходів людей, тим більше вони засмучені станом власного здоров'я.

І ще одна тенденція: вага прямо впливає на стан здоров'я людей. Так, чим більшою була вага у респондентів, тим частіше вони відповідали, що саме стан здоров'я засмучує їх найбільше.

Старших людей (50-59 років) з віком значно менше засмучує відсутність роботи, яка б приносила задоволення, менше засмучує стан житла. Проте кожного десятого турбує почуття безвиході.

Людей похилого віку (понад 60 років) все більше засмучує самотність, відносини з дітьми, разом з тим, менше засмучує стан їхнього житла та рівень доходів. "Старість - на радість": лише 7% опитаних у віці понад 60 років нічого не засмучує в житті.

На кожному з етапів свого життя, крім старості, люди в однаковій мірі засмучуються нереалізованими планами, можливостями і талантами.

Жінки мають більше приводів засмучуватися, ніж чоловіки. Так, представниці слабкої статі більше стурбовані рівнем доходів, станом здоров'я (як власним, так і близьких), невпевненістю у власному майбутньому, необлаштованим життям дітей, своїм емоційним станом. Жінок більше засмучує хатня робота, самотність та почуття безвиході.

[L]У свою чергу чоловіків більше, ніж жінок, турбують відсутність роботи, яка б приносила задоволення, нереалізовані можливості і таланти.

На основі відповідей респондентів на запитання "Що засмучує Вас найбільше у власному житті?" була складена своєрідна "матриця антирадості". Відповіді респондентів, які корелювались між собою, дозволили сформувати певні психологічні групи, їх 8:

1. "Невпевненість у власному майбутньому. Робота, яка не приносить задоволення. Рівень моїх доходів. Нереалiзованi власні можливості, таланти. Відсутність роботи як такої"

2. "Стан мого здоров`я. Стан здоров`я моїх близьких"

3. "Хатня робота. Моє житло"

4. "Самотність. Моє сексуальне життя. Відчуття безвиході"

5. "Відносини з дітьми. Відносини з дружиною/чоловіком, шлюб. Необлаштоване життя моїх дітей"

6. "Відносини з батьками. Мій зовнішній вигляд. Рівень моїх знань"

7. "Рівень моєї духовності. Моє минуле. Мій емоційний стан"

8. "Сусіди. Заздрість оточуючих. Ставлення мого оточення до мене"

Якби у людей була можливість почати своє життя спочатку, лише 25% опитаних прожили б його точно так само. Найбільше таких на Заході і Сході України, а також серед молоді і респондентів похилого віку.

48% і це більшість - десь прожили б так само, десь би щось змінили. Найбільше таких на Півночі України, а також серед респондентів у віці 50-59 років.

А от майже кожен п'ятий (17%) прожив би нове життя зовсім по-іншому. Таких найбільше в Центрі України, а також серед респондентів у віці 40-49 років. 10% не змогли відповісти на це запитання.

Дослідження засвідчило, що чим вищі доходи в людей, тим більше серед них тих, які б прожили своє життя точно так само.

Так, серед респондентів, сукупний дохід яких на сім'ю перевищує 3000 гривень, прожили б життя так само 35%. У свою чергу серед тих респондентів, доходи яких становлять менше 1000 гривень, таких вдвічі менше (18%).

Ці ж самі тенденції спостерігаються і щодо рівня освіти. Так, серед респондентів з вищою освітою прожили б життя так само майже третина (31%). У свою чергу серед респондентів з середньою освітою таких менше чверті (21%).

33% опитаних, які відчувають себе щасливими, прожили б своє життя так само. Більш ніж втричі менше (9%) таких серед респондентів, які відчувають себе нещасливими.

Дослідження було проведене 4 - 11 жовтня 2010 року. Методом формалізованого інтерв'ю було опитано 2000 респондентів з різних регіонів України. Помилка репрезентативності дослідження: для значень близьких до 50% похибка становить не більше 3%, для значень близьких до 30% - не більше 2,6%, для значень близьких до 10% - не більше 1,8%.

За матеріалами Соціологічної групи "Рейтинг"

Усі фото учасників фотоконкурсу "Української правди"

Реклама:

Головне сьогодні