Секрет чоловічої плідності криється у кістках – вчені

— 18 лютого 2011, 15:51

Досі науці було відомо лише про вплив гонад (статевих залоз) на нарощування кісткової маси. Втім, існує й "зворотній ефект", переконалися вчені - кістки впливають на плідність, щоправда, лише у представників чоловічої статі, пише Science Daily.

"Оскільки зв'язок між двома органами в тілі рідко виявляється одностороннім, той факт, що гонади керують кістками, справді вимагає відповіді на запитання: чи керують кістки гонадами?", - каже керівник дослідження, голова відділу генетики та розвитку Джерард Карсенті.

Науковці помітили, що ті з самців мишей, з чиїх кісток не вивільнявся гормон остеокальцин, виявляли нижчу плідність. Подальші експерименти підтвердили, що остеокальцин стимулює утворення тестостерону - статевого гормону, відповідального за чоловічу фертильність.

Відповідно, відсутність остеокальцину призводить до зниження рівня тестостерону, що, в свою чергу, негативно позначається на кількості сперматозоїдів.

Коли піддослідні миші з дефіцитом остеокальцину парувалися з самицями, від такого союзу народжувалося вдвічі менше дитинчат, ніж в інших парах.

РЕКЛАМА:

У самців, у чий організм науковці штучно вводили остеокальцин, спостерігалося підвищення рівня тестостерону. Таку ж закономірність Карсенті сподівається виявити й під час дослідження на людях.

Якщо виробництво чоловічим організмом тестостерону справді регулюється остеокальцином, це могло б стати поясненням тих випадків чоловічого безпліддя, коли в пацієнтів спостерігається зниження рівня статевого гормону.

Цікаво, що у самиць піддослідних тварин аналогічного взаємозв'язку між скелетом та репродуктивністю вченим виявити не вдалося.

Естроген вважається одним з найпотужніших гормонів, що контролюють стан кісток. У період менопаузи, коли яєчники перестають продукувати цей гормон, підвищується ризик розвитку остеопорозу. Однак, причини того, що кістки не мають жодного зворотного впливу на жіночі статеві гормони з боку кісток, науці досі невідомі.

Наразі перед ученими стоїть завдання визначити сигнальні шляхи, які використовує остеокальцин для того, аби збільшити продукування тестостерону.

Рецептор остеокальцину науковцям вже вдалося виявити. Тож, імовірно, майбутні ліки для збільшення чоловічої фертильності міститимуть речовину, яка "вдаватиме із себе" остеокальцин.

Реклама:

Головне сьогодні