Міфи та правда про психологічну допомогу

У сучасному цивілізованому світі ще в минулому ХХ столітті встановилась добра традиція звертатись до психолога для вирішення своїх особистісних проблем.

У тоталітарному суспільстві, до якого належала Україна в недалекому минулому, вважалось, що всі громадяни щасливі й не мають жодних проблем. Бо ж будують світле майбутнє. Однак за останні 20 років наші люди поступово долучаються до розуміння, що професійна психологічна допомога є швидше благом, ніж навпаки.

Думаю, варто "пролити світло" на міфи щодо психологічної допомоги.

Психолог, подібно до лікаря, теж лікує. Проте - лише словом. Він також виявляє проблему, труднощі; яка саме допомога потрібна, яких змін очікує клієнт. У результаті клієнт сам робить свій вибір серед багатьох варіантів вирішення проблеми.

Важливо зазначити, що відповідальність за цей вибір несе сам клієнт, а не психолог.

ВІДЕО ДНЯ

Діяльність психолога супроводжується багатьма міфами. З деякими з них корисно познайомитись.

Міф 1. Психолог - людина-чарівник

Людям здається, що на консультуванні, вислухавши проблеми клієнта, психолог за допомогою "чарівної палички" у вигляді поради, розумного слова - одразу ж розвіє всі складнощі, і все стане на свої місця.

Зрозуміло, що це не так. Психолог - це професіонал, який наділений знаннями та вміннями. Він використовує різні види допомоги.

Це може бути підтримка в гострій кризовій ситуації. Це - консультування, яке розширює знання з питань вікових норм, криз, взаємостосунків. Це може бути психотерапія, як допомога в пошуках внутрішніх ресурсів людини, варіантів вирішення проблеми, пошуків нового місця в життєвій системі тощо.

Міф 2. Психолог - людина, яка просто слухає, жаліє та заспокоює, своєрідна "подушка для сліз"

Для того щоб зрозуміти, яку допомогу потребує клієнт, психолог має уважно вислухати його. Адже часто саме психологу людина може вголос розповісти те, що не скаже навіть близьким. Тоді психолог тільки відображає, як у дзеркалі, почуття та переживання людини. У такому разі клієнт починає краще розуміти й приймати себе.

Але, як правило, психолог не просто слухає, а й задає ряд питань, які допоможуть багато чого усвідомити. Часто навіть одне питання сприяє вирішенню проблеми.

Міф 3. Психолог - це порадник як вчинити в певній ситуації

Психолог-професіонал ніколи не нав'язує порад.

Адже ніхто не може бути більш компетентним у житті людини, ніж вона сама. А також тому, що відповідальність за власний вибір клієнта не може нести ніхто, навіть психолог.

Психолог допомагає побачити варіанти розв'язання даної проблеми, продумати наслідки й прийняти найефективніше рішення для даної людини.

Міф 4. Психолог може змінити або вмовити того, кого потрібно

Досить розповсюдженим уявленням є те, що психолог може миттєво змінити або дитину, або дорослого так, що вони зразу ж стануть "такими як треба".

Батьки шукають можливостей як змінити дитину, щоб вона стала кращою, у розумінні батьків. У такому разі психолог може разом із батьками впливати на ситуацію. Адже часто поведінка дитини є результатом неефективних виховних заходів самих батьків, і тому варто перебудувати стосунки з дитиною, змінити правила в сім'ї.

Потрібно батькам розуміти, що те, що формувалось роками, за годину не можливо змінити.

Міф 5. Психолог навчить, як маніпулювати іншими людьми

Часто звертаються до психолога із проханням навчити, як вплинути на дитину, дружину, чоловіка, батьків тощо.

Кваліфікований спеціаліст пояснить клієнту, що маніпуляція суперечить етичному кодексу психолога і є найгіршим способом налагодження стосунків.

Проте психолог допоможе позбутись неефективних стратегій та сформувати позитивний стиль поведінки. Або запропонує способи змінити ставлення до ситуації, на яку складно вплинути.

Життя, як відомо, складається з низки проблем. Протистояти проблемам, вирішувати їх - важкий і неприємний процес. Але ми, загалом, успішно розв'язуємо життєві завдання.

Правда, інколи з'являється відчуття безсилля, заплутаності, повторення однієї й тієї ж самої ситуації.

Як на мене, саме в ці моменти варто звернутись до психолога.

Ольга Калита, практичний психолог, Львів

Фото з sdoveriem.com, kpoxa.info

Реклама:

Головне сьогодні