Створено прилад, що протягом дня розшифровує генетичний код

21
12 січня 2012

Вчені говорять, що цим значно полегшується лікування та попередження багатьох хвороб, пише Радіо Свобода.
 
Сучасний пристрій на основі технології напівпровідникового чипу, приблизно такого ж, як у цифровому фотоапараті, може прочитати усі 3 мільярди "літер" генетичного коду людини за лічені години.

Він розкаже, чи матінка-природа запрограмувала у людини схильність до лисіння, чи повноти, чи щось серйозніше, наприклад, схильність до хвороби Альцгаймера чи раку.
 
Поки що компанія-виробник, Life Technologies, говорить, що пристрій використовується у наукових, а не у лікувальних цілях. Розшифрування геному, яке раніше могло тривати тижнями, тепер займає один день і коштує близько тисячі доларів.

Досі це було вдесятеро довше і дорожче.

Експерти говорять, що незабаром дешевші версії дешифрувального просторою скоро з’являться у лікарнях і вивчення геному буде таким же звичним явищем, як ультразвукове дослідження чи кардіограма.

Але така доступність ключової інформації про здоров’я людини та її генетичні схильності має і зворотній бік, говорить директор центру біоетики Університету в Пенсильванії Артур Каплан.
 
"Непотрібно багато зусиль, щоб отримати чиюсь ДНК. Достатньо шматка тканини з одягу людини чи склянки, з якої вона пила. Тобто може дійти до того, що вас будуть тестувати без вашого відома. І тут може постати низка питань, від батьківства до того, що хтось захоче перевірити свого майбутнього партнера, чи він має підхожий генетичний код, щоб планувати з ним нащадків", – говорить Каплан.
 
На думку експерта, перш ніж такі пристрої з’являться у загальному доступі, потрібно змінити законодавство про приватну інформацію.
 
Але винахідники з Life Technologies говорять, що декодер має багато застосувань, і більшість з них не викликають етичних проблем.

Наприклад, за допомогою їхнього винаходу вдалося отримати важливу інформацію про бактерію кишкової палички, через яку минулого року в Німеччині захворіли сотні людей і десятки загинули.


 

Головне на сайті