Ученим вдалося відтворити яйцеклітину
Про це пише Уніан із посиланням на Радіо Свобода
Якщо протягом 60 років вчений світ відштовхувався від того, що жінка має обмежений і невідновлюваний запас яйцеклітин, то тепер настав час припустити протилежне.
Група вчених на чолі з Джонатаном Тіллі з бостонського Центру репродуктивної біології вважає, що їхня робота "відкриває нове поле діяльності в репродуктивній біології людини", а доступ до нових клітин зробить можливими нові способи збереження фертильності.
Теорію про те, що організм жінки протягом дітородного віку не лише користується закладеним від народження запасом, а виробляє потенційні осередки нових яйцеклітин, Тіллі запропонував у 2004-му році. Тоді йому вдалося виділити такі клітини у мишей.
Цього разу вчені використали тканини яєчника, видаленого у 20-річної жінки. Щойно біологи виділили з нього стовбурові клітини (використовуючи специфічний протеїн Ddx4), їх позначили зеленим флуоресцентним білком.
Опісля у лабораторії розпочалося спостереження за тим, як із відібраних стовбурових клітин розвиваються незрілі яйцеклітини. Цей процес тривав два тижні. По його завершенню незрілі яйцеклітини повернули у тканини яєчника, які імплантували під шкіру живої миші – для забезпечення кращого постачання у тканину крові. Зрештою, сформувалися зрілі яйцеклітини.
"Поки немає підтвердження, що ці яйцеклітини є родючими. Однак загалом за своїми характеристиками вони не відрізняються від сформованих природнім шляхом", – каже Тіллі.
За його словами, наступним кроком у дослідженні буде перевірка виведених у лабораторії яйцеклітин на здатність сформувати ранню стадію ембріону.