Чому вчені досліджують собак, щоб зрозуміти, як старіють люди

1692
24 вересня 2018

Генетичні відмінності між багатьма тваринами та людьми досить малі, тому дослідники часто використовують "братів наших менших" у лабораторних умовах.

Найчастіше це були миші. Однак тепер тенденції в науці змінилися. Все більше досліджень, особливо тих, які пов'язані зі старінням, проводять на собаках, пише medium.com.

Причина цього в тому, що миші живуть приблизно два роки, тому вікові хвороби важко відстежити.

Вчені збираються накопичувати інформацію про старіння собак у віці від 10 до 12 років. Таким чином вони зможуть отримати дані, які потребують понад 70 людських років.

Вчені збираються накопичувати інформацію про старіння собак у віці від 10 до 12 років.
Фото ivonnewierink/Depositphotos

Уже зараз на собаках успішно проводять операції з трансплантації кісткового мозку, при таких видах раку як лейкемія та лімфома.

Згідно зі статтею 2007 року в журналі "Ветеринарна і порівняльна онкологія", собаки замінили мишей через їх "народженість на свободі, великий розмір тіла, довший термін життя, широку генетичну різноманітність та добре змішаний генофонд". Собаки є єдиним іншим ссавцем, який має таку особливу комбінацію функцій.

"У собак є великий потенціал для інформування про здоров'я людини, який просто недоступний багатьом іншим видам, з якими ми працюємо, – пояснює Кейт Крієві, ветеринар і головний ветеринарний працівник проекту "Старіння собак".

Вони стикаються з багатьма захворюваннями, які ідентичні хворобам у людей. Можна навчитися боротися з цією хворобою у собаки, а потім експортувати цю терапію людям".

Згаданий проект "Старіння собак" багато років досліджує вплив рапаміцина на організм цих савців. Цей препарат, зокрема, необхідно приймати після трансплантації, щоб прижилися тканини.   

Також хороший подібний приклад досліджень відбувається у Центрі раку у Flint Animal University в штаті Колорадо. Там ветеринари працюють разом з онкологами, що лікують людей.

Ветеринар і директор Центру раку Родні Пейдж перераховує, що у собак бувають рак шкіри, рак молочної залози та лімфома, які імітують ракові захворювання, що розвиваються у людей.

"Рак у собак іноді такий складний під мікроскопом, як і людський", – пояснює він.

Світ досліджень стосовно старіння людини ще зовсім новий, і вчені можуть проводити дослідження лише періодами.

Тоді як, наприклад, за життя одного пуделя, проект "Старіння собак" охоплює всю картину: раннє життя собаки та його середовище, захворювання, які мала ця собака, а також можливі причини, і чи препарати мали якийсь вплив на загальне здоров'я собаки.

"Якщо ми будемо успішними, то люди бажатимуть продовжити життя своїх собак, – каже Мет Кайберлін, доктор філософії, професор з патології у Вашингтонському університеті та співдиректор проекту "Старіння собак". – І якщо це збудеться, то ми зможемо вплинути на науку про старіння... Переконати людей, що сповільнення старіння насправді є можливим".