Чи допомагає гірчичник у лікуванні застуди?

Катерина Хорощак — 2 грудня 2020, 13:26

Зазвичай гірчичник ставили через нежить, кашель, біль у горлі, одним словом — застуда. Однак, на заході від гірчичників відмовилися кількадесят років тому.

Але в Україні їх досі широко застосовують й продають чи не в кожній аптеці, пише ексочільниця Міністерства охорони здоров’я Уляна Супрун у Facebook.

Проте користі від них жодної немає. Гірчичники навіть небезпечні, вважає Супрун.

Що про це відомо?

Гірчиця здавна полюбилася людям: і як приправа, і як лікувальний засіб.

Кажуть, що на початку першого століття нашої ери грекам прописували гірчичники від усіх можливих недуг, а римляни використовували мелене гірчичне насіння, щоб виготовити мазь від укусів змій та скорпіонів.

ВІДЕО ДНЯ

З кожним новим століттям гірчичники ставали дедалі популярнішими.

Наприкінці XIX— початку XX століття гірчичники стали дуже популярним засобом першої лінії захисту від травм і хвороб, як у лікарів, так і в звичайних людей. Особливо в сільській чи ізольованій місцевості.

Фото: Jim_Filim/Depositphotos

Чому гірчичники були такими популярними?

Завдяки пекучим властивостям гірчиці, люди вважали, що вона може "прогріти" внутрішні органи.

Начебто гірчиця допомагає посилити кровообіг й тим самим зменшити біль, запалення чи вилікувати інші неприємні симптоми.

Та річ у тім, що почервоніння шкіри й тепло, які людина відчуває на тих ділянках тіла, де перебуває чи нещодавно був гірчичник, ще не означають, що там щось "прогрівається".

Цього замало, аби посилити кровообіг чи якимось іншим чином втрутитися в роботу внутрішніх органів. Опік на шкірі від гірчичника — це лише опік на шкірі.

Найчастіше гірчичники накладали й накладають на ділянки грудей чи спини, борючись таким чином із захворюваннями дихальних шляхів.

Іноді гірчичники кладуть також на ступні ніг чи просто засипають суху гірчицю в шкарпетки, сподіваючись таким чином знову ж таки "прогріти" організм й "вигнати" хворобу.

Рідше, але теж застосовують гірчичники при болях у спині й артриті, накладаючи на ділянку тіла, де відчувається біль. Однак все це є марним витрачанням часу та зусиль.

Донині не існує переконливих доказів, що гірчичники приносять користь. Натомість є низка доказів іншої сторони застосування гірчичників — це опіки.

Насіння гірчиці містить сполуку синігрін — саме вона надає цей пекучий смак, заради якого ми додаємо гірчицю в хотдоги чи холодець.

При змішуванні з водою синігрін розпадається і утворює аліл ізотіоціанат.

Саме він спричиняє теплі відчуття на шкірі. А також подразнює її, а, якщо залишити його там надовго — спричинює опіки.

Як, наприклад, в цієї жінки, яка отримала опіку 2-го ступеня, коли робила обгортування з гірчицею та медом, щоби схуднути.

Або в цієї, котра нанесла на хворе коліно саморобну мазь з насінням гірчиці та накрила її пов’язкою. Зняла все це лише за 24 години, коли відчула біль.

То чи можна використовувати гірчичник?

Якщо все ж хочете поставити гірчичник — тримайте його не довше 15 хвилин, радить Супрун.

  • Не використовуйте цей засіб для маленьких дітей — в них дуже чутлива шкіра і вони не можуть чітко сказати, що їм боляче.
  • Також гірчичники не можна використовувати, якщо є будь-які пошкодження на шкірі.
  • Обирайте ті способи лікування застуди й грипу, які дійсно довели свою ефективність. Серед них немає гірчичників.

Також там немає розтирання спиртом, дихання над картоплею, чарок з міцними напоями, закутування у різноманітні ковдри, щоб "пропотіти", свічок з інтерферонами, сиропів від кашлю та антибіотиків.

При застудах або грипі найкращий спосіб допомогти організму — полегшити симптоми.

Для деяких людей ці поради можуть означати "нічого не робити" й тому їм кортітиме зробити "хоч щось".

Але, ані гірчичники, ані гори пігулок, ані ударні дози вітаміну С не є кращим вибором, аніж ці прості поради: відпочинок, свіже повітря в домі, здорове харчування, достатнє пиття і жарознижувальні засоби, якщо є висока температура.

Вас також може зацікавити:

Полощете горло солоною водою при застуді? Вчені досліджують, чи ефективно це при COVID-19

10 ознак того, що у вас більш ніж застуда

ТЕСТ: Чи вмієте ви правильно лікуватися від застуди?

5 порад, як лікуватися під час застуди та які ліки приймати – Супрун

Чи допомагає цибуля уберегтися від грипу чи застуди – Супрун

Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами на наших сторінках у Facebook та у Twitter.

А якщо хочете бути в курсі лише новин та важливої інформації про здоров'я, підписуйтесь на нашу Facebook-групу про здоров'я та здоровий спосіб життя.

Реклама:

Головне сьогодні