Вчені виявили, що не всі люди вміють рахувати овечок перед сном
Інколи для того, щоб швидко заснути, радять рахувати овечок.
Але вчені виявили, що для деяких людей це практично неможливо.
Хоча людина може описати, що таке вівця, і згадати, як вона виглядає, але не може візуалізувати її в своїй голові, не бачачи її перед сбою.
Причина у рідкісному і погано вивченому захворюванні, пише Science Alert.
Назва цього захворювання - афантазія, нездатність видобути уявну картину чого-небудь з пам'яті, чи то обличчя коханої людини чи знайомого місця.
Фото: anitnov/Depositphotos |
Вперше його описали в XIX столітті, але правильно визначили лише в 2015 році. Сьогодні існує лише кілька опублікованих досліджень.
Ніл Кенмюр був одним з перших, хто розповів про свій досвід афантазії після того, як ввели цей термін.
"Коли я не міг заснути, вітчим порадив мені рахувати уявних овець і пояснив, як це робиться. Я попробував, але в мене нічого не вийшло.
Я не бачив, як вівці стрибають через паркан, і не міг їх рахувати", – сказав він.
Але Ніл не вважає афантазію хворобою. На його думку, це просто особливість сприйняття світу.
"Коли я думаю про свою наречену, в мене не виникає жодного образу, але я певен, що думаю про неї. Я знаю, що сьогодні її волосся зачесане у високий хвіст, що вона брюнетка".
Але я не описую образ, який розглядаю в уяві. Я просто пригадую окремі факти. Це дуже дивно і, може, навіть трохи прикро для мене", - зазначив Ніл.
У 2020 році Серена Пуанг описала схожий дитячий досвід з вівцями для The New York Times:
"Я ніколи нічого не бачила - тільки чорне. Я мовчки вважала в темряві роками".
Хоча афантазія може утруднити підрахунок овець, цей стан не має видимого впливу на творчі здібності або уяву людини, і тільки деякі повідомляють про проблеми зі своєю зоровою пам'яттю.
Більшість людей з афантазією живуть звичайним життям, і багато хто не усвідомлює, що він інший.
Деяким навіть сняться візуальні сни, але не всім.
Люди з цим захворюванням все ще можуть описувати і розпізнавати лиця і місця, що говорить про те, що з їхньою вербальною уявою і просторовою пам'яттю все гаразд.
Це підтверджує останнє дослідження.
В експерименті 103 учасникам з афантазією і без неї показали фотографії трьох кімнат і попросили намалювати їх на папері двічі: спершу дивлячись на фотографію, а потім - по пам'яті. Після цього малюнки оцінили 2795 експертів.
"Важливо відзначити, що ми не спостерігаємо жодних істотних відмінностей між контрольною групою та людьми з афантазією при малюванні безпосередньо із зображення", - зазначають автори дослідження.
За малюнки, коли зображення було доступним, обидві групи отримали однакові бали. Але коли учасників просили згадати зображення без підказки, людям з афантазією було важче малювати кімнату.
Загалом 61 учасник з афантазією запам'ятав значно менше візуальних деталей, а їхні малюнки містили менше кольору і більше слів. Одна людина, наприклад, написала "вікно" замість того, щоб малювати деталі.
Проте пацієнти з афантазією показали таку ж просторову точність, як і інші учасники, розташувавши об'єкти в правильних місцях з правильним розміром.
Результати дослідження показують, що людям з афантазією не вистачає візуальних образів, але у них все гаразд із просторовою пам'яттю.
Дослідники вважають, що люди з вродженою афантазією можуть переживати схожий досвід до того, який є у незрячих від народження.
Але щоб з'ясувати, що відбувається на неврологічному рівні, необхідно провести набагато більше досліджень.
Вас також може зацікавити:
20 найсмішніших мемів про сон, тут кожен впізнає себе
Якщо партнер хропить: 6 порад, які допоможуть спати краще
11 фото, які показують, що спати у будь-якій позі – це суперсила
Не можу виспатися поруч зі своїм чоловіком/жінкою. Що робити
Спати треба на лівому боці. Шість медичних причин
Синдром неспокійних ніг, хронічної втоми та ще 5, про які варто дізнатися
Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами на наших сторінках у Facebook та у Twitter.
А якщо хочете бути в курсі лише новин та важливої інформації про здоров'я, підписуйтесь на нашу Facebook-групу про здоров'я та здоровий спосіб життя.