Україна і країни-ООН підписали документ про "первинку". Що це означає

— 25 жовтня 2018, 10:48

40 років тому, у 1978 році у Казахстані вперше підписали міжнародну декларацію, яка визначила первинну меддопомогу головною стратегією для досягнення світового доступу до меддопомоги.

25 жовтня 2018 року у Казахстані представники країн-членів ООН, в тому числі й Україна, знову підтвердити написане у тодішній Алматинській декларації.

Фото Sonar/Depositphotos

Також в документ додали нові виклики, а країни взяли на себе актуальні зобов’язання, повідомляє журналіст "Української правди. Життя" із Астани.

Цей документ відомий як "здоров’я для всіх". Тоді, у 1978 році, світ вперше сказав і постановив, що первинна меддопомога – основа для забезпечення охорони здоров’я.

Коли медсервіси мають відповідати потребам людей та їхнім очікуванням, і бути легко доступними у місцях, де людина живе і працює.

ВІДЕО ДНЯ

Саме первинна меддопомога є однією з найефективніших моделей для того, щоб забезпечити усіх людей світу потрібною допомогою, стверджує ВООЗ.

Хороша "первинка" має давати людям більшість медсервісів та покривати більше 80% різних потреб людей щодо їхнього здоров’я.

Наразі ця мета ще далека від реальності, адже половина людей світу досі не має адекватного доступу до важливих медсервісів.

Декларацію сповна не виконала й Україна, яка на час підписання ще була частиною СРСР.

КРАЇНИ ВЗЯЛИ НА СЕБЕ ТАКІ ЗОБОВ’ЯЗАННЯ:

Ухвалити сміливі політичні рішення для охорони здоров’я у всіх секторах.

Сприяти міжсекторальним діям та поставили ціль покрити меддопомогою усіх людей, залучаючи гравців ринку та посилюючи місцеві спільноти для покращення "первинки".

Створити стійку первинну меддопомогу, змінювати системи охорони здоров’я, інвестуючи у "первинку".

Країни мають підвищити потенціал та інфраструктуру "первинки" – місця першого контакту з медсервісами.

У пріоритеті також – попередження хвороб, забезпечення людини послугами з охорони здоров’я відповідно до її потреб впродовж усього життя через комплексну профілактику, лікування та реабілітацію.

"Первинка" має забезпечити повний спектр послуг та догляду, включаючи, але не обмежуючись:

  • Вакцинацію
  • Скринінги
  • Профілактику
  • Контроль та керування неінфекційними недугами (рак, серцево-судинні захворювання, діабет та інші)
  • Догляд та послуги, що рекламують, підтримують та покращують материнство, стан здоров’я новонароджених, дітей чи підлітків
  • Психологічне здоров’я
  • Сексуальне та репродуктивне здоров’я

Країни також зобов’язалися створити гідну роботу та відповідну компенсацію медфахівцям та іншому медперсоналу "первинки", якщо вони ефективно реагуватимуть на різні потреби людини.

Країни підтвердили, що продовжать інвестувати в освіту, тренінги, розвиток та мотивацію медпрацівників.

Підписанти зобов’язалися прагнути зберегти наявну робочу силу "первинки" у сільських, віддалених та менш розвинутих районах.

Потвердили, що міжнародна міграція медичного персоналу не повинна підірвати здатність країн, особливо країн, що розвиваються, до здатності задовольняти потреби в охороні здоров'я свого населення.

Країни підтримали поширення та розширення доступу до медпослуг через використання високоякісних, ефективних та доступних ліків, включаючи, якщо потрібно, традиційні ліки, вакцини, діагностику та інші технології.

Держави постановили, що через досягнення в інформаційних системах зможуть краще належно збирати високоякісні дані, щоб покращувати і моніторити систему охорони здоров’я, використовувати технології для покращення доступу до охорони здоров’я, збагачувати медсервіси і їх доставку до людей, покращувати якість сервісу та безпеку пацієнтів, збільшувати ефективність та координувати меддопомогу.

Підписанти закликали усі країни продовжити інвестувати у "перинку", щоб покращити результати здоров’я населення.

Цей рух заохочують підтримати усіх людей, країни та організації.

НАВІЩО ЦЕ ПОТРІБНО

"Ми підкреслюємо, що охоплення послугами з охорони здоров’я – основа всієї системи, – каже глава Всесвітньої організації охорони здоров'я Тедрос Аданом Гебреісус Петрос. – Маємо великий прогрес за останні 40 років: скоротили материнську смертність на половину і більш ніж наполовину смертність немовлят, розвернули епідемію ВІЛ, але прогрес нерівномірний і несправедливий.

Є різниця між країнами з найкоротшою та найдовшою тривалістю життя.

Деякі люди мають доступ до передових медичних технологій, а деякі не мають навіть базової меддопомоги.

Глава Всесвітньої організації охорони здоров'я Тедрос Аданом Гебреісус Петрос

100 млн людей мусять жити у тотальній бідності.

Ми почали більше фокусуватися на боротьбі з певними захворюваннями замість того, щоб фокусуватися на базових поняттях. Ми маємо більше фокусуватися на профілактиці захворювання.

Декларація каже про те, що люди мають бути у центрі наших зусиль.

Первинна медико-санітарна допомога є основою для кращої системи охорони здоров’я, яка фокусується на профілактиці захворювань, лікування, щоб люди стали активними, а не пасивними, учасниками свого здоров’я".

У новому документі країни підтверджують висловлені в Алматинській декларації 1978 року бачення та наміри, а також підписуються під 2030 Agenda for Sustainable Development (Порядок денний для сталого розвитку до 2030 року), щоб забезпечити охороною здоров’я усіх мешканців планети.

Уряди визнають, що просування та захист здоров’я та добробуту як на індивідуальному, так і на колективному рівнях є пріоритетом.

Первинна меддопомога і медсервіси мають бути високоякісними, безпечними, інтегрованими, комплексними, доступними (в тому числі фінансово) для кожного і будь-де, їх мають надавати з повагою та гідністю медфахівці, які добре навчені, освічені, мотивовані та ідейні.

Країни також зобов’язались створювати сприятливі для здоров'я умови навколишнього середовища.

[L]Держави підписалися під твердженням, що посилення первинної меддопомоги – найбільш всеохопний, інклюзивний та ефективний підхід до для покращення фізичного та психічного здоров'я людей та їхнього соціального благополуччя.

Первинна меддопомога – наріжний камінь стійкої системи охорони здоров'я для глобального охоплення меддопомогою людей і пов’язаними зі здоров’ям Цілями сталого розвитку.

У документі держави визнають, що зростаючий тягар неінфекційних захворювань призводить до поганого здоров’я, передчасної смерті. Це відбувається в тому числі через тютюнопаління, шкідливе використання алкоголю, нездоровий спосіб життя та нездорову поведінку, недостатню фізичну активність та нездорове харчування.

"Якщо ми не діятимемо негайно, продовжимо втрачати людей передчасно через війни, насильство, епідемії, природні катастрофи, на здоров’я впливатиме зміна клімату та інші фактори довкілля", – йдеться у декларації.

Там сказано, що держави не можуть втратити можливості припинити спалахи хвороб та глобальні загрози здоров’ю людей на кшталт антимікробної резистентності, яка поширюється країнами.

Профілактичні, лікувальні, реабілітаційні послуги та паліативна допомога мають бути доступними для усіх.

"Ми мусимо зберегти мільйони життів від бідності, яку спричинило непропорційне використання коштів на здоров’я, – йдеться у документі.

Ми не можемо більше недооцінювати вирішальне значення промоції здоров’я та профілактики хвороб, не толерувати фрагментарну, небезпечну та низькоякісну допомогу".

Країни потвердили, що повинні вирішувати дефіцит та нерівномірність розподілу медпрацівників.

Реклама:

Головне сьогодні