Українська правда

Чи працює правило "5 секунд" для їжі, яка впала на підлогу? Відповідь вчених

- 8 грудня, 11:42

Існує поширена думка, що їжа, яка впала на підлогу, не встигає заразитися мікробами протягом перших 5 секунд. Тому ніби то її можна їсти без страху, якщо встигли підняти.

Але вчені розвіяли це припущення, пише Popular Science.

У 2003 році Джилліан Кларк, студентка старших класів Чиказької вищої школи сільськогосподарських наук у США, випробувала правило 5 секунд. Вона "заразила" кишковою паличкою два типи кухонної плитки і кинула на неї желейних ведмедиків. Юна дослідниця побачила, що бактерії переходять на їжу, менше ніж за 5 секунд.

Кілька років потому дослідник харчових продуктів Пол Доусон і його студенти з Університету Клемсона в Південній Кароліні також перевірили правило 5 секунд і опублікували свої результати в Journal of Applied Microbiology. Вони кинули ковбасу на шматок плитки, забруднений Salmonella typhimurium. Понад 99% бактерій перенеслися з плитки на ковбасу лише за 5 секунд.

У 2014 році професор мікробіології Ентоні Хілтон і його студенти з Університету Астона у Великій Британії вивчали передачу кишкової палички та золотистого стафілокока. Вони провели експерименти з різноманітними типами підлоги в приміщенні (килим, ламінат і плитка) та продуктами – тостами, пастою, печивом та липкими цукерками. Час контакту коливався від 3 до 30 секунд.

Результати свідчили: чим довше шматок їжі контактував з підлогою, тим більша ймовірність того, що він міститиме бактерії. Хілтон зазначив, що це можна було б інтерпретувати як доказ на користь правила 5 секунд, але це не було остаточним.

Тоді професор науки про харчові продукти Дональда Шаффнера з Університету Рутгерса в Нью-Джерсі вирішив провести ретельне дослідження щодо правдивості правила 5 секунд, яке згодом опублікували в журналі Applied and Environmental Microbiology.

Він зі студентами спостерігав за перенесенням бактерій на чотири різні продукти (кавун, хліб, хліб з маслом і жувальні жуйки) при падінні на чотири різні поверхні (нержавіюча сталь, керамічна плитка, дерево та килим), забруднені Enterobacter aerogenes (бактерія, що пов'язана з кишковою флорою).

Аналізуючи перенесення бактерій через 1, 5, 30 і 300 секунд, науковці виявили, що довший час контакту призводить до більшого перенесення.

Але деяке перенесення відбувається "миттєво", тобто менше ніж за 1 секунду, таким чином розвінчуючи правило 5 секунд один раз і для всіх.

"Згідно з нашими дослідженнями, кухонна підлога є одним із найшкідливіших місць у будинку. Кухня насправді гірша, ніж туалет у домі", – зауважив мікробіолог і професор вірусології в Університеті Арізони Чарльз П. Герба.

Він пояснив це тим, що на кухні завжди багато людей, а залишки їжі часто падають на підлогу, створюючи ідеальне середовище для розмноження бактерій. Хоча більшість бактерій, що ховаються на кухонній підлозі, нешкідливі (як-от Clostridium, Campylobacter, Salmonella та Escherichia), інші можуть викликати харчові отруєння.

Промивання їжі під струменем води – не дуже надійний метод, зауважують вчені. Бо не з усіх поверхонь мікроби змиваються однаково добре.

Якщо ж їжа впаде у кухонну раковину, вона також може бути заражена бактеріями, які живуть у ній.