6 найпоширеніших деструктивних харчових звичок у родині та як їх долати

Збалансоване харчування – це те, що формує фізичний і розумовий розвиток дітей. Забезпечує їх енергією, підтримує здоров’я та підвищує концентрацію на навчанні. Якщо сформувати здорові харчові звички в ранньому віці, це матиме довгострокові наслідки для здоров’я протягом усього життя.
Освітня програма "Абетка Харчування", яка є частиною глобальної ініціативи "Nestlé Здорові Діти", відзначає своє 15-річчя в Україні. За ці роки понад 2,2 мільйона учнів взяли участь у проєкті, а понад 2000 шкіл і 13 000 вчителів включили програму у свою діяльність.
З нагоди 15-річчя програми в Україні "Українська правда. Життя" в спецпроєкті "Абетка Харчування" розповідає, чому важливо розвивати корисні харчові звички з раннього віку.

Деструктивні звички в харчуванні дітей

За даними Всесвітньої організації боротьби з ожирінням, опублікованими МОЗ, станом на 2018 рік в Україні 26% хлопчиків і 13,9% дівчаток у віці 7 – 17 років мали надлишкову вагу або ожиріння. У МОЗ припускають, що під час пандемії та повномасштабної війни ця статистика не стала кращою.
Представник ВООЗ в Україні Ярно Хабіхт зазначає: дитяче ожиріння є серйозною проблемою для здоров’я населення Європи. В Україні щороку реєструється від 18 до 20 тисяч нових випадків ожиріння серед дітей і підлітків. Це захворювання має тісний зв’язок із ризиками розвитку серцево-судинних хвороб, цукрового діабету, захворювань опорно-рухового апарату та психічних розладів. Ожиріння також може впливати на академічну успішність і знижувати самооцінку дітей.
Фахівці ВООЗ прогнозують: понад 60% дітей з надмірною вагою до статевого дозрівання збережуть цю проблему й у дорослому віці, а це значно збільшить навантаження на систему охорони здоров’я.
Олександра Антропова, дитяча психологиня
"Під час безпосередньої роботи з дітьми помічаю такий момент: коли вони описують вплив війни на свій емоційний стан, то часто кажуть, що все добре, і що вони звикли до ситуації. Проте опитування свідчить, що кожна друга дитина має симптоми хронічного стресу, але діти можуть не пов’язувати їх із ситуацією війни", – зауважує пані Антропова.
Фото надані БФ "Дитинство Ukraine" та БФ "Острівець добра"
Цим проблемам можна запобігти, якщо впроваджувати корисні харчові звички замість деструктивних.
"Важливо створити сприятливу атмосферу вдома. Обмеження використання гаджетів і більше часу на спільні ігри або прогулянки допоможе зміцнити зв’язок між батьками й дитиною. Режим дня і планування майбутнього стануть помічними у зменшенні тривожності", – наводить приклади дитяча психологиня.

6 шкідливих харчових звичок, на які варто звернути увагу

Існує багато харчових звичок, які можуть негативно вплинути на фізичне та психічне здоров’я дітей. Нижче розглянемо шість поширених деструктивних звичок, від яких варто відмовитися найперше.
01
Часте споживання фастфуду
Регулярне вживання "швидкої їжі" сприяє появі як короткочасних, так і довготривалих проблем у майбутньому. Згідно з дослідженням, діти, які регулярно їдять фастфуд, споживають підвищену кількість калорій, зокрема жирів і вуглеводів, і все ж отримують значно нижчу якість харчування загалом.
"Швидка їжа" спричиняє різкі коливання рівня цукру в крові. Це може погіршувати настрій та сприяти гіперактивності дитини. А у перспективі – це підвищує ризик ожиріння та серцево-судинних проблем.
03
Перекуси з високим вмістом оброблених продуктів
На жаль, для багатьох дітей звично регулярно їсти різноманітні оброблені продукти. Наприклад, солені снеки та солодощі. Ці продукти мають низьку поживну цінність. Водночас вони багаті на цукор, сіль і насичені жири.
Дослідження, проведене у 2012 році, підтверджує цю тезу. Вчені з’ясували, що такі перекуси знижують якість харчування дітей, забезпечуючи їхній організм "порожніми калоріями". Довготривале споживання таких перекусів може призвести до ослаблення імунітету та проблем з увагою.
04
Пропускання сніданку
Сніданок є джерелом енергії для першої половини дня. Діти, які пропускають сніданок, часто відчувають втому, зниження концентрації та дратівливість. Науковці дійшли висновку, що регулярне споживання сніданку асоціюється з кращою пам’яттю, увагою та стабільним настроєм. Сніданок має важливе значення для когнітивних функцій дітей, зокрема уваги та здатності до навчання. Брак їжі зранку може призвести до зниження рівня концентрації та, як наслідок, академічних досягнень.
05
Нестача фруктів та овочів у раціоні
Фрукти та овочі – важливе джерело вітамінів (особливо вітамінів C, А, К) і мінералів (наприклад, калію та магнію), важливих для нормального розвитку і росту дітей. Відсутність цих продуктів у раціоні може призвести до дефіциту, що впливає на імунну систему, шкіру, зір і кісткову тканину.
Дослідники виявили, що діти, які вживають недостатню кількість фруктів і овочів, мають вищий ризик виникнення вітамінної недостатності та пов’язаних із цим захворювань.
06
Надмірні порції їжі
Переїдання викликає психоемоційний стрес та порушення харчової поведінки. Часто діти, які споживають великі порції їжі, можуть мати труднощі з контролем над своїм апетитом. Також це може перевантажувати шлунково-кишковий тракт, що призводить до розладів травлення й викликає болі в животі.
Американська асоціація серця регулярно публікує дослідження про вплив харчових звичок на серцево-судинне здоров’я. Одне з досліджень описує вплив нездорових дієт, зокрема великих порцій жирної їжі, на розвиток ризиків серцево-судинних захворювань у дітей.
Згідно з іншим дослідженням, великі порції змінюють сприйняття дітьми нормальної кількості їжі. Надмірне споживання калорій через великі порції сприяє ожирінню й збільшує ризик діабету та гіпертонії.
Фото надані БФ "Дитинство Ukraine" та БФ "Острівець добра"

Як здорове харчування впливає на дитячий організм

За даними дослідження Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), діти, які регулярно отримують збалансовану їжу, мають вищий рівень енергії, краще розвиваються фізично та психічно, а це позитивно впливає на їхнє навчання та соціальну адаптацію. Натомість відсутність необхідних поживних речовин у раціоні може призвести до затримки росту, ослаблення імунітету та проблем з концентрацією.
Фото надані БФ "Дитинство Ukraine" та БФ "Острівець добра"
Формування харчових звичок у дитинстві має значний довгостроковий вплив на здоров’я. Згідно з дослідженням Гарвардської школи громадського здоров’я, діти, які з дитинства звикли до здорового харчування, значно рідше стикаються з проблемами ожиріння, діабету та серцево-судинними захворюваннями в дорослому віці. А неправильне харчування в ранньому віці може збільшити ризик хронічних захворювань і навіть вплинути на тривалість життя.
"Дитинство – це вік, коли закладаються основи здорового способу життя, і збалансоване харчування відіграє в цьому критичну роль", – зазначають експерти з Американської академії педіатрії.
Світові дослідження показують, що правильне харчування впливає не тільки на фізичний, але й на емоційний стан дітей. Збалансована дієта, багата на омега-3 жирні кислоти, вітаміни групи B та магній, позитивно впливає на емоційну стійкість і здатність протистояти стресу.
Діти, які отримують всі необхідні поживні речовини, краще справляються зі шкільним стресом, мають стабільніший настрій і рідше страждають від депресії чи тривожності. Дослідження Оксфордського університету підтверджують, що збалансоване харчування в дитячому віці знижує ризик розвитку психічних розладів у дорослому віці на 20%
Фото надані БФ "Дитинство Ukraine" та БФ "Острівець добра"
У дітей віком 5 – 10 років відбувається поєднання періодів стрімкого росту та розвитку й початок статевого дозрівання. Відбуваються зміни в мозку, деякі особливо сильно у віці 10 – 12 років, розповідає Ольга Дорош, фізіолог, нутриціолог, співзасновниця школи дієтології та нутриціології Nodiet school.
За її словами, батькам важливо формувати звички здорового харчування в дитинстві. Це допоможе, зокрема, уникнути проблем зі здоров’ям у перспективі.
"Шкільний вік являє собою останню велику можливість впливати на ріст і розвиток, а також пов’язані з цим наслідки для здоров’я в зрілому житті", – переконана фахівець.
Здорове й збалансоване харчування допоможе дитині:
01
мати стабільну вагу тіла в межах норми
02
зменшити ризик неінфекційних хвороб: серцево-судинної системи, хвороб органів травлення, діабету тощо
03
покращити когнітивні здібності, увагу
04
позитивно вплине на психоемоційний стан, що в умовах війни надзвичайно важливо
"Формування в дитини здорових відносин з їжею із запровадженням в раціон її улюблених продуктів допоможе мати здорові відносини з їжею й значно зменшить ризик розвитку розладів харчової поведінки в підлітковому та дорослому віці", – каже Ольга Дорош.

Поради зі збалансованого харчування
діток від Ольги Дорош

01
Вчіть дитину снідати
Сніданок допомагає стабілізувати рівень глюкози, що сприяє кращому настрою та емоційному стану.
03
Дефіцит заліза, йоду, омега-3, кальцію й цинку є найпоширенішими дефіцитами нутрієнтів у дітей
Тому важливо, аби діти їли м’ясо, рибу, цільнозернові, різноманітні горіхи та насіння.
04
Не забирайте в дітей смаколики!
Смаколики, як-от солодощі чи солені снеки – це нормально. І вони можуть бути частиною будь-якого приймання їжі, але не замість нього на регулярній основі. Додайте трохи печива чи сік в ланчбокс, як варіант.
05
Будьте для дитини прикладом. Не тисніть на дитину й не змушуйте доїдати,
бо ці методи не працюють на перспективу формування здорових стосунків з їжею. Пояснюйте, майте хоча б одну трапезу разом з дитиною щодня, залучайте до закупів їжі та її приготування. Будь-який контакт дитини з продуктами збільшує шанси, що вона їх врешті спробує. 
До речі, спостерігання за тим, як їдять члени сім’ї й насолоджуються різноманітністю їжі, робить цю їжу більш привабливою для дітей. Тому спільні приймання їжі вдома і приклад однокласників й вчителів є теж надзвичайно важливим для змін у звичках харчування.
Олег Швець, кандидат медичних наук, гастроентеролог вищої категорії, президент Асоціації дієтологів України:
"Серед всіх факторів, які впливають на здоров’я дітей, харчування є найбільш постійно діючим. Навички вибору харчування формуються з самого дитинства. Вони закріплюються в школі й потім впливають на здоров’я вже дорослих. На жаль, Україна – одна з непровідних країн за рівнем здорового харчування в різних вікових групах. У нас є ще один дуже агресивний ворог – неінфекційні хвороби, зокрема серцево-судинні.

Щоб виправити цю ситуацію, потрібні титанічні зусилля. І освіта, і державна політика, і медична система – все це має працювати разом. Це складно, але це життєво важливо. «Абетка Харчування» – корисний проєкт, який визнаний у світі. І закладає підвалини для покращення здоров’я українців у майбутньому. Сподіваюся, дуже скоро це буде доступно більшості дітей в усіх регіонах України".

"Абетка харчування" відзначає 15 років в Україні. Ключові досягнення програми

Запроваджена в Україні ще у 2009 році освітня програма "Абетка Харчування" (частина глобальної ініціативи "Nestlé Здорові Діти") уже 15 років активно працює над формуванням правильних харчових звичок серед дітей та їхніх батьків.
Програма надає інтерактивні навчальні курси для учнів 1 – 4 класів та пропонує матеріали, які можна використовувати як батькам, так і вчителям. Вона використовує інноваційні підходи до навчання: відеоуроки, інтерактивні презентації, кулінарні майстер-класи, карткову гру, а також яскраві зошити й дидактичні матеріали. Завдяки онлайн-платформі, "Абетка Харчування" легко інтегрується в шкільну програму та дозволяє дітям вивчати матеріал самостійно.
Фото надано БФ "Дитинство Ukraine" та БФ "Острівець добра"
З початком повномасштабної війни програма адаптувала свою діяльність, зосередивши увагу не тільки на здоровому харчуванні, а й на підтримці дітей у складних умовах воєнного часу. Разом із партнерами програма розробила матеріали для навчання дітей у шкільних укриттях та організовує активності для підтримки дітей внутрішньо переміщених осіб.
Ключові особливості програми охоплюють:
01
розробку курсу за участю провідних спеціалістів у галузі освіти, охорони здоров’я та дитячої психології
02
врахування вікових особливостей та інтересів учнів для кожного класу
03
рекомендації Міністерства освіти і науки України для впровадження програми в навчальних закладах
04
перевірку матеріалів Асоціацією дієтологів України
Половина історії присутності компанії на ринку в Україні пов’язана з програмами, які змінюють харчові звички дітей на краще. Крім онлайн-версії проєкту, проводяться живі уроки, наповнені ігровими активностями, що допомагають школярам краще запам’ятати інформацію, яка допоможе формувати їхнє здоров’я в майбутньому.
Через світову пандемію COVID-19 таке навчання вдалося переформатувати й для онлайн-занять. Під час війни такий формат вкотре став корисним і допоміг охопити ті школи, які через небезпеку обстрілів продовжують вести заняття в дистанційному форматі.
Фото надані освітньою програмою "Абетка Харчування"
Платформа містить два розділи: для викладачів та батьків зі спеціально розробленими матеріалами. Наприклад, для батьків – це рецепти цікавих страв, які вони можуть приготувати вдома разом з дітьми. А також пізнавальні статті та відеоуроки, до яких додали різноманітні вікторини й тестування для перевірки знань діток. Їх можна проходити як на уроці, так і вдома.
Поєднання елементів гри, інтерактивності, відео та вікторини робить "Абетку Харчування" цікавою і для батьків, і для вчителів, і для самих дітей. Наприклад, під час гри діти вивчають групи продуктів і вже розуміють, що – корисне, а що – шкідливе.
Плани на майбутнє
Фото надані освітньою програмою "Абетка Харчування"
Реагуючи на виклики війни, у проєкті розробили спеціальні бокси для шкільних укриттів. Їх наповнили мультимедійними дошками, магнітиками, картками та іншими цікавими матеріалами. Це зроблено для того, щоб діти разом з вчителями могли корисно проводити час в укритті, поки тривають повітряні тривоги.
Для дітей важливе особисте спілкування, і для них організовували турніри, майстер-класи. Особливий акцент був на дітках, позбавлених батьківської опіки, та тих, хто був вимушено переміщений зі східних областей України.
Володимир Співак, директор з корпоративних комунікацій і зв’язків з громадськістю Nestlé в Україні та Молдові:
"Кожна компанія на ринку має робити не тільки бізнес, але й хороші справи. Передусім варто робити те, в чому ви вже є експертом. Компанія, яка виробляє продукти харчування понад 150 років, безперечно є експертом у цій галузі. Тому ми маємо ініціативу в «Nestlé Здорові діти». Вона діє у багатьох країнах, де ми працюємо. В різних країнах вона має різні назви, але всюди спрямована на здорове харчування дітей перших шкільних років. Хочу підкреслити: ми зовсім не акцентуємо на наших продуктах, не продаємо їх через цю програму. Ми навчаємо дітей правильно харчуватися.

Ми намагаємося працювати з різними регіонами України. Реагуємо на потреби, які виникають через сучасні реалії та ситуацію в країні. Дуже важливо, що до проєкту можуть долучатися також і батьки – запрошуємо приєднуватися до нас всіх охочих".
відеоуроки та тести для перевірки знань
мультимедійні презентації та електронні матеріали для вчителів
розділ з рецептами та пізнавальні статті для батьків і вчителів

Досвід українських вчителів, які допомагають змінювати харчові звички дітей

відеоуроки та тести для перевірки знань
мультимедійні презентації та електронні матеріали для вчителів
розділ з рецептами та пізнавальні статті для батьків і вчителів
Здорові харчові звички мають визначальне значення для розвитку дітей, адже саме їжа дає необхідну енергію для росту, навчання і фізичної активності. Наше спільне завдання – сформувати в родини розуміння того, що правильні харчові звички – це основа здоров’я дітей, яка матиме вплив на все їхнє життя.
Закликаємо батьків та вчителів до реєстрації, нагадуючи про старт нового навчального семестру.
зареєструватися
© 2007-2024, Українська правда.

Текстові матеріали, розміщені на сайті life.pravda.com.ua, можна безкоштовно використовувати в обсязі не більше 50% за умови прямого посилання у підзаголовку чи першому реченні матеріалу.Матеріали з позначкою PROMOTED, СПЕЦПРОЄКТ, ЗА ПІДТРИМКИ публікуються на правах реклами.

Всі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".