Що таке безбар'єрна автошкола і як вона адаптована під потреби людей з інвалідністю
Перші безбар'єрні автошколи в Україні відкрили влітку 2023 року. Спочатку проєкт "Автошколи для осіб з інвалідністю" реалізували на базі п’яти закладів освіти системи МВС: у Київській області (с. Віта-Поштова), Кам’янці-Подільському, Кропивницькому, Львові та Дніпрі. Згодом безбар'єрні автошколи з’явилися у Кривому Розі та Одесі.
У таких автошколах можна опанувати автотранспорт категорії В (легкові авто). Навчання здійснюється на адаптованих під потреби слухачів автівках та проходить у два етапи: спочатку теоретичний курс, потім практичний.
Важливо, що навчатися в таких автошколах можуть не лише люди з інвалідністю.
Наприклад, в безбар'єрній автошколі, яка функціонує на базі Національної академії внутрішніх справ у с. Віта-Поштова на Київщині, навчання теорії люди з інвалідністю проходять спільно з курсантами, розповідає тамтешній інструктор, керівник підрозділу з автомобільної підготовки Олександр Супруненко.
Олександр Супруненко, інструктор та керівник підрозділу з автомобільної підготовки
Водночас навчання в усіх безбар'єрних автошколах відбувається за допомогою сертифікованих та спеціально розроблених програм, які адаптовані до потреб людей з інвалідністю.
Кожен учень може встановити індивідуальний графік відвідування школи офлайн або онлайн (лише теорія) і навчатися як індивідуально, так і у складі змішаних груп. В одній групі можуть навчатися до 30 людей.
Формат вивчення теоретичного курсу в складі групи працівники автошколи узгоджують з усіма учасниками. Оскільки не всі учасники мають змогу легко діставатися до навчального центру, більшість обирає дистанційний формат навчання. Графік занять також попередньо узгоджують з усіма.
Що стосується практичних занять, то заняття з водіння проводять з урахуванням місця проживання учнів. Наприклад, автошкола, що на Київщині, може подавати автомобіль до різних районів столиці (як на лівому, так і на правому березі), а також у передмістя, щоб мінімізувати труднощі з пересуванням.
Для людей з інших регіонів передбачено проживання в спеціально облаштованих кімнатах на території закладу, розповідає Олександр.
Олександр Супруненко, інструктор та керівник підрозділу з автомобільної підготовки
Повний курс навчання триває три місяці: один місяць відведено на теоретичну підготовку, а два – на практичні заняття. Однак для слухачів, які приїжджають на проживання, автошкола пропонує інтенсивний формат навчання. У таких випадках інструктор працює з ними по 6–8 годин на день і навіть у вихідні, що дозволяє значно скоротити термін проходження практичного курсу. Це робиться для того, щоб зменшити витрати людей на проживання та харчування.
Загальна програма передбачає 40 годин практичного водіння, однак інтенсивний курс зазвичай триває два тижні замість двох місяців. Після завершення навчання автошкола організовує супровід учнів на адаптованому автомобілі до сервісного центру МВС, де вони складають іспит.