Як БФ "Центр соціальних проєктів майбутнього" допомагає лікарням, аби повернути до повноцінного життя якомога більше українців та українок

Спецпроєкт
07 листопада 2024
З початку широкомасштабної збройної агресії Росії проти України тисячі українців та українок зазнали поранень в результаті ракетних та артилерійських обстрілів. Зазвичай це складні випадки, які потребують ефективного лікування, тривалої реабілітації та подальшої ресоціалізації. Яку роль вони матимуть у воєнному та післявоєнному суспільстві напряму залежить від того, наскільки якісним та комфортним буде їх відновлення.
Благодійний фонд "Центр соціальних проєктів майбутнього" від початку великої війни підтримує медичні заклади, які займаються лікуванням та реабілітацією постраждалих, щоб якомога більша кількість людей отримали своєчасну та професійну медичну допомогу. А з початку 2024 року у фонді діє окремий проєкт "Resilience: Regained Strength", спрямований на відновлення пацієнтів та пацієнток, які зазнали травм внаслідок війни.
Наразі на суму близько 30 мільйонів гривень допомогу отримала 31 лікарня. Ці кошти були витрачені як на придбання сучасного медичного обладнання, так і на навчання лікарів і мультидисциплінарних команд.
Ми поспілкувались із представниками БФ та директором одного з медичних закладів, який вони підтримують, щоби дізнатись про результати роботи проєкту та його перспективи.

Реабілітація людей, які отримали травми основний проєкт майбутнього

Про стратегію, результати роботи та плани на майбутнє розповів Євген Глузов, голова наглядової ради благодійного фонду "Центр соціальних проєктів майбутнього".
На фото: Євген Глузов, голова наглядової ради благодійного фонду "Центр соціальних проєктів майбутнього" в Ужгородському центрі реабілітації
"У 2022 році ми  розробили  стратегію реагування на повномасштабну війну Росії проти України, тоді ж напрям реабілітації оформився як такий, що матиме довготривалий системний вплив. Наша мета полягає не лише в покращенні стану реципієнтів нашої допомоги, але й у тому, щоб вплинути на їхню роль у воєнному та післявоєнному суспільстві. Кожен наш проєкт, незалежно від напряму, спрямований на сприяння соціалізації або ресоціалізації, і фізична реабілітація є ключовим елементом цього процесу. Відновлення втрачених навичок має безпосередній вплив на те, як людина сприймає себе в суспільстві: чи зможе вона повернутися до праці, чи завжди потребуватиме підтримки", – пояснив Євген Глузов. 
За словами голови наглядової ради, стратегічна задача фонду "Центр соціальних проєктів майбутнього" – "повернути (ресоціалізувати) якомога більше українців та українок". Сприяти максимально ефективному і швидкому відновленню навичок, що були втрачені внаслідок травми, а також адаптації в соціумі – йдеться і про фізичну спроможність працювати та про мотивацію бути успішним.
"У цей складний час, коли наша країна стикається з масовою міграцією, падінням народжуваності та зростанням рівня смертності, люди стають найціннішим ресурсом. Ми боремося за кожне життя, прагнучи, щоб якомога більше людей, які постраждали, змогли відновити свої фізичні й соціальні навички, повернутися до своїх сімей, мрій, роботи та життя в Україні", – каже Євген Глузов. 
Щоби досягати поставлених цілей та оперативно надавати допомогу саме в тих сферах, які потрібні для відновлення поранених, фонд співпрацює з українськими та міжнародними партнерами. Одним з основних донорів проєкту "Resilience: Regained Strength" у 2024 році є американський фонд GlobalGiving. Протягом останнього часу також були реалізовані спільні проєкти із Vodafone Україна, dobro.ua, Fishka та іншими.
З 2022 року, коли команда БФ "Центр соціальних проєктів майбутнього" виокремила чіткий напрям, який стосується реабілітації та відновлення здоров’я постраждалих від війни, був сформований пул лікарень і госпіталів, які беруть участь у проєкті. Зараз фонд продовжує забезпечувати їх необхідним медичним і реабілітаційним обладнанням, а також фінансує професійне навчання для медичного персоналу. Крім цього, до БФ звертаються й нові заклади.
"Робота починається з ретельного аналізу потреб: ми консультуємося з фахівцями, щоб оцінити доцільність допомоги, спроможність лікарської команди та можливий вплив на пацієнтів, а саме – як покращиться чи пришвидшиться реабілітаційний процес. Ми переконуємося, що медичний заклад має можливість повноцінно використовувати обладнання, розкривши весь його потенціал, та провести навчання для персоналу. Враховуємо такі фактори, як наявність приміщень і кваліфікованої команди та загальну здатність належно експлуатувати обладнання", – пояснює Євген Глузов. 
Додає, що після завершення кожного проєкту у фонді здійснюють детальний моніторинг, аналізують відгуки лікарів та пацієнтів.
На фото: Євген Глузов, голова наглядової ради благодійного фонду "Центр соціальних проєктів майбутнього" в Ужгородському центрі реабілітації
"Також особисто відвідуємо медичні заклади, щоб не лише поспілкуватися з медичним персоналом та керівництвом, а й, за можливості, – з пацієнтами. Наш підхід комплексний: ми не просто передаємо обладнання, а робимо все можливе, щоб воно ефективно використовувалось", – розповідає Глузов.
Відзначає, що у 2024-му в роботі програми досягли значних результатів. Десять лікарень отримали нове медичне обладнання загальною вартістю 15,1 мільйона гривень, а 48 лікарів пройшли спеціалізоване навчання з електроміографії, ультразвукових досліджень та діагностики й лікування болю у спині. Загалом проєкти фонду охопили сім областей України: Київську, Львівську, Закарпатську, Івано-Франківську, Запорізьку, Херсонську та Вінницьку.
Інфографіка: результати програми, досягнуті у 2024-му році
"Це найвищий показник за всю історію нашої роботи. Майже весь рік команда фонду провела у відрядженнях, працюючи безпосередньо в лікарнях та реабілітаційних центрах, забезпечуючи ефективність впроваджених проєктів", – підсумовує Євген Глузов.
Завдяки роботі фонду "Центр соціальних проєктів майбутнього", у 2024 році близько 15 000 пацієнтів та пацієнток пройдуть через відділення реабілітації, які отримали підтримку. Надалі така ж кількість пацієнтів проходитиме реабілітацію щороку.

Один із пріоритетних напрямів реабілітації – репродуктивне здоров’я українок

Одним із напрямів роботи фонду у 2024 році стала підтримка гінекологічного відділення у Львівському обласному госпіталі ветеранів війн та репресованих імені Юрія Липи. Про це розповіла Владислава Андрущенко, керівниця проєкту "Resilience: Regained Strength". З нею ми поговорили про проєкт, який системно оформився з початком великої війни.
На фото: Владислава Андрущенко, керівниця проєкту "Resilience: Regained Strength" в Обласному клінічному центрі нейрохірургії та неврології у м.Ужгород
"Здоров'я жінок під час війни стало важливим пріоритетом. Жахи обстрілів, переживання за дітей, страх за чоловіків та родину – все це призводить до серйозних наслідків. І ми горді тим, що можемо сприяти їх лікуванню та відновленню в комфортних і безпечних умовах", – розповідає керівниця напряму. 
Додає, що в межах проєкту у Львівському госпіталі вдалося майже повністю оснастити лапароскопічну стійку для проведення малоінвазивних операцій, що має колосальний вплив на якість та час відновлення пацієнток після проведення втручання.
На фото: маніпуляційні процедури у Львівському обласному госпіталі ветеранів війн та репресованих імені Юрія Липи
Зараз у БФ "Центр соціальних проєктів майбутнього", який із 2012 року реалізує цільові медичні програми, налагоджена пряма комунікація з різними медичними установами та є чітке розуміння того, де і яку допомогу надають пацієнтам та пацієнткам, а також як фонд може цьому сприяти.
"За цей час ми створили міцну базу контактів з директорами медичних установ, головними лікарями та іншими ключовими фахівцями. Після 24 лютого 2022 року отримували численні запити від лікарень, амбулаторій та інших медичних закладів щодо надання обладнання, медикаментів і витратних матеріалів. Ми намагалися допомогти кожному, хто звертався. Згодом ми виокремили чіткий напрям, який стосується реабілітації та відновлення здоров’я постраждалих від війни", – каже Владислава Андрущенко. 
Пояснює, що в майбутньому заплановане розширення медичних програм у декількох ключових напрямах – це і забезпечення медичних закладів сучасним обладнанням для реабілітації в тих регіонах, де попит на відновлення найвищий, і впровадження актуальних тренінгів, що дозволять медперсоналу отримувати нові необхідні знання у сфері сучасних методик лікування й реабілітації та ділитися ними із новоствореними мультидисциплінарними командами лікарів.
"Також хочемо додати новий напрям – арт і спортивну терапію для пацієнтів і пацієнток на базі медичних закладів. Це можуть бути заняття музикою, гончарством, спортивні змагання або навіть кінна терапія", – додає керівниця напряму.
Розтлумачує, що такі ініціативи допоможуть пацієнтам розслабитися, забути про щоденні труднощі, наповнитися позитивними емоціями, що суттєво вплине на ресоціалізацію.
На фото: реабілітаційні процедури в Ужгородській міській багатопрофільній клінічній лікарні
"Ми віримо, що це зробить процес реабілітації не лише ефективним, але й приємнішим, адже емоційне відновлення є важливою частиною фізичного зцілення", – каже Владислава Андрущенко.
Для реалізації нових проєктів і надання допомоги більшій кількості людей, постраждалих від війни, планують залучати міжнародних партнерів.

Мрія директора реабілітаційного центру – просторий тренажерний зал і нова технологія, яка покращить якість життя пацієнтів

Одним із реципієнтів фонду є Центр комплексної реабілітації "Галичина" – один із найбільших в Україні. Фонд передав Центру "Галичина" необхідне обладнання для реабілітації пацієнтів з травмами кінцівок. Зокрема пристрій Luna, який допомагає відновити навички ходіння після втрати нижніх кінцівок. Він має підвісну систему, що дозволяє регулювати навантаження, завдяки чому пацієнти менше втомлюються і швидше освоюють ходіння на протезах. Про це розповів директор "Галичини" Григорій Дунас.
На фото: Григорій Дунас, директор Центру комплексної реабілітації "Галичина"
"Ще одним важливим апаратом став нейроміограф, на який ми довго чекали. Він визначає нервові закінчення у людей з пошкодженими кінцівками, прискорюючи та підвищуючи точність обстежень. У вересні одна з лікарок пройшла спеціальне навчання для роботи з ним, що також покращить ефективність реабілітації", – коментує директор. 
Пояснює, що в Центрі був запит на таке обладнання, адже тут працюють із найскладнішими випадками, як-от ампутації кінцівок, черепно-мозкові травми, наслідки інсультів.
На фото: співробітники Центру комплексної реабілітації "Галичина"
"Більшість пацієнтів – люди із мінно-вибуховими пораненнями, ампутаціями, глибокими контузіями тощо. Після таких важких травм важливо не тільки фізично відновитися, але й навчитися жити з новими протезами, які виготовляють прямо на місці у двох протезних лабораторіях", – додає директор Центру "Галичина". 
Каже, що установа вже реабілітувала понад 2000 людей. Більшість із колишніх пацієнтів повертатимуться, адже реабілітація після серйозних ушкоджень має повторюватися щонайменше раз на рік.
"Пацієнти приїжджають відновити здоров’я, полагодити та налаштувати протези, які зношуються", – пояснює Григорій Дунас.
Пригадує, що співпраця Центру реабілітації "Галичина" з фондом почалася через гостру нестачу сучасного обладнання, яка стало особливо відчутною через наплив пацієнтів. Реабілітаційний центр звернувся за підтримкою до громадськості, і представники фонду вчасно запропонували допомогу.
На сьогодні дві локації "Галичини", розташовані на Львівщині, мають змогу приймати 300 пацієнтів. За допомогою партнерів триває будівництво нового комплексу, який дозволить приймати більш ніж 500 осіб одночасно. Розробляючи його проєкт, Григорій Дунас використав досвід західних спеціалістів, який перейняв під час поїздки до Австрії.
Інфографіка: можливості та потенціал Центру комплексної реабілітації "Галичина"
Поетапна програма реабілітації, яку він розробив спільно з колективом, дозволить кожному пацієнту проходити етапи відновлення поступово. Засвоївши навички одного етапу на 60%, можна перейти до іншого, де перед реабілітантом ставляться нові завдання, що потребують більшої активності. Поступово до базових тренажерів додаватимуться вправи в басейні, кінезотерапія та ігрова діяльність на реабілітаційно-спортивних майданчиках.
"Природне середовище регіону дозволяє це зробити: воно багате на мінеральні, сірководневі води, цілющі грязі. Затримка полягає в добудові приміщення й оснащенні його відповідним обладнанням", – коментує директор Центру. 
На запитання про плани й мрії, які хотілося б втілити найближчим часом, називає просторий тренажерний зал, бальнеологічні процедури, що прискорюють регенерацію тканин і допомагають адаптуватися до протеза без таких ускладнень як остеофіти та невроми. Додає, що завершення проєкту, в якому допомагають громадськість та благодійні організації, має вивести реабілітацію на новий рівень. 
Благодійний фонд "Центр соціальних проєктів майбутнього" продовжує роботу, спрямовану на покращення медичної реабілітації в Україні. Завдяки підтримці міжнародних партнерів та професіоналізму команди фонду, лікарі отримують сучасне обладнання, а пацієнти – можливість повернутися до повноцінного життя після важких травм. Реалізовані проєкти допомагають людям не тільки відновити фізичне здоров’я, але й знову стати активною частиною суспільства. Це реальні кроки, що роблять відновлення доступнішим і ефективнішим для всіх, хто цього потребує. Все більше і більше поранених потребуються медичної реабілітації, що допомагає їм відновити втрачені навички та, пройшовши непростий шлях ресоціалізації, повернутися до звичного життя. Реалізовані проєкти допомагають людям не тільки відновити фізичне здоров’я, але й повернутися до роботи, своїх родин та власних мрій.