Вкрай важливою у цьому ланцюжку від перших симптомів до діагнозу та лікування є обізнаність сімейних лікарів та педіатрів. Адже саме вони мають збирати симптоми в єдину клінічну картину.
Тобто якщо у людини з'являються дивні симптоми або скарги на здоров'я, що не пов'язані між собою, варто звернутися до сімейного лікаря. За потреби він скерує пацієнта на тестування щодо орфанних хвороб.
На жаль, в Україні часто процес постановки на держлікування та доступ до діагностики дуже тернистий. Він може тривати від кількох місяців до кількох років. Як наслідок – пізнє встановлення діагнозу, що призводить до невідворотних змін.
Інститут спадкової патології НАМН України співпрацює зі спеціалістами обласних медико-генетичних консультацій та надає безоплатні послуги з ключових питань медико-генетичного консультування. Аналізуючи звернення пацієнтів, зроблено висновки про низький рівень обізнаності практичних лікарів і населення в питаннях генетичного здоров’я.
Якщо діагноз поставлено своєчасно, поки не сформувались важкі ускладнення, можливо сподіватися майже повної медико-соціальної реабілітації та дотримання звичайного способу життя. Якщо ж лікування відсутнє, пізно призначене або відсутня кваліфікована команда медичних працівників, це неминуче призведе до інвалідності та скорочення тривалості життя.
В рамках проєкту "Академії орфанних захворювань" медики мають можливість підвищити освітній рівень щодо діагностики орфанних захворювань. Це стосується не лише немовлят, а й дітей старшого віку та дорослих. Орфанні захворювання можуть проявлятися в будь-якому віці і їх необхідно вчасно діагностувати. Цього можна досягти, якщо провести скринінг та призначити лікування, яке зупинить прогресування хвороби.
"Якісне життя кожного українця важливе і має бути пріоритетом держави, навіть в умовах повномасштабної війни", – наголошують у компанії "Санофі".
Так, наприклад, у 18-річного Андрія лише нещодавно виявили мукополісахаридоз 1 типу. Хлопець раніше звертався до лікарів з порушенням функції пальця на руці, мав часті захворювання вух та носа, скаржився на сухість шкіри. Але до генетика за уточненням діагнозу його скерував кардіоревматолог через потовщення клапанів у серці.
Після підтвердження діагнозу розпочали лікування. Перші шість місяців хлопець отримував лікування в рамках окремої гуманітарної програми від компанії "Санофі". Ця програма вже більше 20 років виконує дуже важливу функцію, підтримуючи життя і здоров'я пацієнтів з рідкісними недугами, поки держава не візьме їх на свій баланс.
За рік терапії, яку Андрій отримує завдяки "Санофі", каже, що почувається краще – минула скутість у тілі, покращився стан шкіри, сон та порідшали інфекційні хвороби.
Зараз молодик працює та навчається, але раз на тиждень приходить до лікарні для отримання ін'єкцій препарату, який вводять по спеціальній схемі. Зараз один день терапії замає до 6 годин під крапельницями.