Український центр в Хорватії
Аліна Насібян, кураторка благодійного фонду Favbet Foundation
"Важливим кроком фонду стало відкриття у квітні 2022 року Центру адаптації для переселенців з України в хорватському Загребі. Люди отримали можливість безкоштовно вивчати хорватську та англійську мови, що надалі сприяло швидкій адаптації. На втілення цієї ідеї знадобилося менше, ніж тиждень.
Центр об'єднав цілі сім'ї та людей, які змогли знайти підтримку у найважчий час для кожного з нас”, – розповідає кураторка благодійного фонду Favbet Foundation Аліна Насібян.
Зараз, через понад півтора року, мовні курси вже не є такими нагальними. Їх відвідують небагато українців, які тільки зараз вирішили переїхати до Хорватії, зазначає колега Аліни Маріанна Ковеня.
"Центр "Червона калина" нині є місцем зустрічей для майже 1,5 тисячі людей. Вони приходять сюди, щоб поспілкуватися, провести дозвілля зі "своїми", знайти друзів, поволонтерити тощо.
Але зважаючи на велику кількість заходів та активностей, це центр не лише культурного дозвілля, а етнічної приналежності", – розповідає Маріанна Ковеня.
Маріанна Ковеня, кураторка благодійного фонду Favbet Foundation
Так, наприклад, жінки старшого віку зустрічаються на чай або каву, в'яжуть шкарпетки для ЗСУ й обговорюють життєві моменти.
"Багато відвідувачів центру також є волонтерами. Наприклад, викладачка хорватської Славіца є етнічною українкою в третьому поколінні. Її родина зберігала українську мову, тож вона вільно нею говорить.
Славіца є однією з найповажніших і системних волонтерок центру, адже вона з першого дня допомагає українцям", – каже кураторка благодійного фонду Favbet Foundation.
У центрі українки також організовують арт-терапію для дітей та дорослих, проводять заняття з фітнесу й проводять заходи – День української мови, День вишиванки тощо.
Є багато активностей для дітей – конкурси малюнків, дошкільні заняття. Також проводили й навчання для учнів 1-2 класу (українська мова, математика, читання), аби маленькі українці, які пішли до хорватської школи, не забували рідну мову та здобували якісну освіту.
"Ми сподіваємось, що наш цвіт, наше майбутнє – наші діти повернуться додому згодом. Тож прагнемо зробити так, щоб у перші роки навчання дитина могла отримати базу української мови, вміла читати, писати й вільно говорити", – пояснює Маріанна.