Спецпроєкт
04 грудня 2024
В Україні є понад 3 мільйони осіб з інвалідністю, і ця кількість, на жаль, буде збільшуватися. Водночас українські міста тільки починають ставати інклюзивними та дружніми до осіб з інвалідністю.
Вкрай важливо вже зараз не уникати цієї теми при розмові з дітьми. Треба відповідати на питання, коли вони бачать на вулицях героїв з протезами, на милицях чи в кріслах колісних. Це частина суспільства, в якому живуть українські діти і яке їм потім будувати.
Одною з опцій, яка допоможе розкрити тему безбар'єрності для дитини, є технологічні освітні соціально важливі проєкти. Таким, наприклад, є проєкт школи DarwinLand за підтримки технологічної компанії Lenovo – "Безбар’єрне містечко мрії".
"Ми в Lenovo Ukraine віримо, що розумні технології мають бути доступними для всіх і дійсно можуть змінювати життя людей на краще. Саме тому ми втілили спільний проєкт із DarwinLand. У межах марафону діти навчились практичних навичок дизайну та паралельно в інтерактивній формі знайомились з принципами безбарʼєрності.
Розбудова інклюзивного простору – як ніколи актуальний напрям в Україні. Саме тому допомогти молодшому поколінню ознайомитися з цією темою – від правильної термінології до принципів містобудування – стало для нас важливою місією. Проєкти учасників показали, що наше майбутнє – в надійних руках!" – наголосили в компанії.
Розбудова інклюзивного простору – як ніколи актуальний напрям в Україні. Саме тому допомогти молодшому поколінню ознайомитися з цією темою – від правильної термінології до принципів містобудування – стало для нас важливою місією. Проєкти учасників показали, що наше майбутнє – в надійних руках!" – наголосили в компанії.
Освітні програми, щирі розмови та корисне дозвілля: як розмовляти з дітьми про інклюзивність і як у цьому допоможуть технології – пояснюємо в гайді для батьків.
Гайд інклюзивності
Спосіб 1: щира розмова з дитиною
Для такої розмови не потрібні енциклопедичні знання, важливо пояснити, що люди з інвалідністю – це насамперед люди, а не діагноз.
Під час розмови необхідно донести дитині, що всі люди різні й відмінні риси не є бар’єром, а навпаки, це можливість дізнатись щось нове та корисне про цей світ.
Варто також пояснити, що люди з інвалідністю мають свої сильні сторони, таланти та мрії, як і всі інші. Використовуйте приклади з життя. Наприклад, розкажіть про спортсменів-паралімпійців, митців з інвалідністю або про відомих ветеранів.
Необхідно запевнити дитину, що ставитися до всіх з повагою і підтримувати тих, хто потребує допомоги – це прояв доброти та людяності.
Завершіть розмову на позитивній ноті, підкресливши, що кожен може зробити світ кращим, проявляючи терпимість, розуміння й підтримку. Спілкування має засновуватись на повазі, а не на страху чи жалю.
Спосіб 2: можливість спілкування з людьми з інвалідністю
Якщо, наприклад, на дитячому майданчику є дитина чи доросла людина з інвалідністю, не потрібно заважати дитині знайомитись та спілкуватись.
Навпаки, можна попередньо запитати людину з інвалідністю, чи не проти вона долучитись до розмови, щоб відповісти на запитання дитини та пояснити, як, наприклад, працює крісло колісне.
Психологи радять навчити дитину запитувати: "Як я можу тобі допомогти?" – замість того, щоб робити припущення або діяти без дозволу.
Варто пояснити дитині, що треба шукати точки дотику, наприклад, спільні ігри чи теми для розмови, а не акцентувати на інвалідності. Адже відкритість і бажання спілкуватися – це ключ до міцної дружби з будь-якою людиною, незалежно від її особливостей.
Спосіб 3: інтерактивне знайомство з речами, які полегшують життя людям з інвалідністю
Похід в музей – один зі способів познайомити дитину з емоціями та відчуттями, які можуть відчувати люди з інвалідністю. Наприклад, в Києві та Львові є музей "Третя після опівночі", в якому проводять екскурсії, концерти та вечері у темряві за участі незрячих екскурсоводів та музикантів.
Також варто знайомити дитину з речами та засобами, які полегшують життя людям з інвалідністю: крісла колісні, шрифт Брайля, слухові апарати, собаки-поводирі, жестова мова тощо.
Або навіть запропонувати дитині дослідити світ інклюзивності, проїхавшись на кріслі колісному, здолати пандус, виконати завдання із зав’язаними очима або організувати гру, в якій дитина може "поговорити" жестовою мовою, щоб зрозуміти, як це допомагає спілкуватися людям із порушеннями слуху.
Зважаючи на велику кількість ветеранів на протезах, пошукайте відео або анімацію про роботу протезів чи екзоскелетів і перегляньте разом з дитиною.
Спосіб 4: мультфільми, казки та ілюстрації з використанням довідника безбар’єрності
Казки, мультфільми та ілюстрації – ще один зручний і простий спосіб пояснити дитині, що таке безбар’єрність. Важливо при перегляді ставити питання дитині, як вона зрозуміла те чи інше та відповідати на її запитання, використовуючи правильну лексику.
Наприклад, переглянути мультфільм "Як приборкати дракона" (How to Train Your Dragon). Головний герой має протез ноги – це підкреслює ідею, що будь-які особливості не заважають досягати мрій.
Або ж подивіться "Горбань із Нотр-Даму" (The Hunchback of Notre Dame). Цей мультфільм про прийняття себе і толерантність до інших, навіть якщо вони не схожі на нас.
На ніч можна почитати українську народну казку "Кривенька качечка", в якій йдеться про прийняття і підтримку тих, хто здається інакшим.
Цикл книжок про Різдвозавра (The Christmasaurus). У ній головний герой, хлопчик Вільям Трандл, пересувається на кріслі колісному, але це не заважає йому мріяти, дружити та навіть рятувати Різдво разом із магічним динозавром.
Ця історія ідеально ілюструє ідею, що фізичні обмеження не визначають людину, а щирість, мрії та бажання допомагати іншим роблять нас особливими.
Спосіб 5: освітні інтерактивні проєкти та майстер-класи
Однак не менше важливим є й ознайомлення дітей з цією темою через освітні проєкти.
Зараз, коли штучний інтелект може пояснити все на світі, а діти проводять чимало часу в гаджетах, інтерактивне пізнання теми допоможе розібратися дитині та глибоко зануритись у тему.
Марафон від DarwinLand – гарний приклад, як тему безбар’єрності можна інтегрувати в освітню програму й поєднати з іншими цікавими дисциплінами.
У межах цього проєкту діти могли долучитися до безоплатного чотириденного марафону з основ дизайну, 3D-моделювання та фінансової грамотності. Учні також дізналися про важливість і принципи безбарʼєрності та навіть могли спроєктувати містечко мрії.
Як виникла ідея освітнього технологічного проєкту про інклюзивність для дітей
Ідея з’явилась ще на початку літа, в межах освітнього простору DarwinLand. Раніше компанія реалізовувала лише навчально-ігрові квести, але згодом зрозуміли, що треба щось більше. Наприклад, реалізувати проєкт на важливу соціальну тему безбар’єрності, яка дуже гостро зараз постала в Україні.
"Насправді порушити певну соціальну тему в дитячому проєкті – це задача із зірочкою. Поштовхом став запуск розважального інклюзивного ютуб-шоу Олександра «Терена» «Відвал ніг». Влітку воно стало вкрай популярним.
Цей проєкт показав рівень обізнаності наших людей в питанні інклюзивності й доступного простору. Він також показав соціальну проблему, що батьки не дозволяють дітям підійти та подивитись на людину з протезом, бо не знають, як реагувати. Саме це і спонукало створити освітній курс для дітей, адже вони – цвіт і майбутнє нашої нації", – розповіли в онлайн-школі DarwinLand.
Цей проєкт показав рівень обізнаності наших людей в питанні інклюзивності й доступного простору. Він також показав соціальну проблему, що батьки не дозволяють дітям підійти та подивитись на людину з протезом, бо не знають, як реагувати. Саме це і спонукало створити освітній курс для дітей, адже вони – цвіт і майбутнє нашої нації", – розповіли в онлайн-школі DarwinLand.
За 2 місяці фахівці спланували програму та продумати концепцію. Технології відіграли ключову роль у програмі: запропонувавши дітям опанувати новітні цифрові навички, а не суху теорію, DarwinLand знайшли потрібний баланс між складністю теми та допитливістю дітей. Так народився марафон з безбар’єрності – максимально інтерактивний і практичний курс.
За словами творців курсу, дітям завжди цікаво щось створювати, особливо нові простори, міста. Завдяки 3D-моделюванню ці проєкти можуть набути певного візуального вигляду, а не лише залишитись у голові та фантазії дитини. Крім незвичного формату, до творчості дітей мотивували й призи: компанія Lenovo дарувала планшет та аксесуари найкреативнішим авторам.
"Питань від учасників було багато, але те, що помітили ми – більшість дітей не володіє правильною термінологією, не знають, як правильно звертатись до людей з інвалідністю тощо. Тож додатково доносили це учасникам", – зауважили в DarwinLand.
Це може свідчити про те, що батьки приділяють недостатньо уваги обговоренню теми інклюзивності зі своїми дітьми. Як показує гайд, не обов’язково одразу переходити до розмови "в лоб", є безліч способів підійти до цієї теми поступово – через казки, мультфільми, музеї чи освітні проєкти.
"Ми щиро прагнемо, аби програм з вивчення принципів інклюзивності (чи часткового ознайомлення з ними) ставало більше. Адже такі курси сприяють розвитку соціальної свідомості та формуванню практичних життєвих умінь, які знадобляться дітям у майбутньому. Вони також допоможуть виховати покоління відповідальних громадян, здатних зробити вагомий внесок у розвиток українського суспільства", – кажуть в DarwinLand.
На думку батьків, чиї діти пройшли курс з побудови містечка мрії, проєкти, які знайомлять дітей з інклюзивністю, є важливими. Вони допомагають підготувати дитину до різних життєвих ситуацій та сприяють побудові кращого майбутнього.
Проєкти, які знайомлять дітей з інклюзивністю, є важливими
Вони допомагають підготувати дитину до різних життєвих ситуацій
Сприяють побудові кращого майбутнього
Експерти додали, що планують й надалі реалізовувати подібні ініціативи та розробляти програми, що сприяють формуванню важливих цінностей і навичок для всебічного розвитку дітей.
Розумні технології наближають краще майбутнє, а Lenovo – змінюють підхід до цих розумних технологій. Новий
Lenovo ThinkBook® 13x Gen 4 забезпечує високу продуктивність з Intel® Core™ Ultra та оптимізацію завдяки нейронному процесору. Потужний акумулятор для довшої автономності та ШІ-технології стануть найкращим комбо для навчання й дозвілля
Враження дітей та батьків
Діти отримали неймовірні враження. Протягом чотирьох дні онлайн-марафону вони познайомились із поняттям безбар’єрність: пограли в інтерактивну гру, де кожна дитина отримала можливість поїздити по бар’єрному місту, знайти непрохідні для людей з інвалідністю місця. Також діти дізнаєлися з якими проблемами стикаються люди на кріслах колісних і як звертатись до людей з інвалідністю. Воно ознайомилися з поняттям бюджету і визначили, що потрібно придбати для свого міста мрії.
Діти про онлайн-марафон:
Тимур, 10 років
"Марафон дуже сподобався, особливо будувати власне місто і перевіряти чи воно підходить длялюдей з інвалідністю".
Ліза, 17 років
"Я зустріла багато друзів на марафоні. Нам було цікаво та весело. В чатах завжди можна було запитати про допомогу".
Дарина, 14 років
"Марафон дуже сподобався, особливо будувати власне місто і перевіряти чи воно підходить длялюдей з інвалідністю".
Батьки про онлайн-марафон:
Світлана
"Це чудовий проєкт. Дитина з радістю долучалася, дізнавалася багато корисного, спілкувалася з однолітками".
Максим
"Гарно, коли діти не тільки граються, але й паралельно навчаються новому, особливо на такі чутливі теми".
Дмитро
"Мене вразила професійність та високийрівень організації цього проєкту. З радістю чекатиму на наступні подібні ініціативи".
© 2007-2024, Українська правда.
Текстові матеріали, розміщені на сайті life.pravda.com.ua, можна безкоштовно використовувати в обсязі не більше 50% за умови прямого посилання у підзаголовку чи першому реченні матеріалу.Матеріали з позначкою PROMOTED, СПЕЦПРОЄКТ, ЗА ПІДТРИМКИ публікуються на правах реклами.
Всі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".
Текстові матеріали, розміщені на сайті life.pravda.com.ua, можна безкоштовно використовувати в обсязі не більше 50% за умови прямого посилання у підзаголовку чи першому реченні матеріалу.Матеріали з позначкою PROMOTED, СПЕЦПРОЄКТ, ЗА ПІДТРИМКИ публікуються на правах реклами.
Всі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".